Rusijos ir Vokietijos koncernų “Gazprom” ir “E.ON Ruhrgas” bei Lietuvos Vyriausybės valdomos bendrovės “Lietuvos dujų” atstovas teigia, kad Europos Sąjungos trečiasis energetikos paketas diskriminuoja privatų verslą – jis numato skirtingas sąlygas privačiam kapitalui ir valstybei, atskiriant dujų tiekimo, skirstymo ir perdavimo veiklas.
“Jeigu integruotą įmonę valdo privatus kapitalas, tai taikant nuosavybės atskyrimo modelį, ją reikia padalinti į dvi dalis, ir vienos iš jų privatus kapitalas turi atsisakyti. Tuo tarpu jeigu jeigu tą įmonę valdo valstybė, pakanka, kad kad atskirtas veiklas valdančios įmonės būtų pavaldžios skirtingoms ministerijoms. Tai vienas iš esminių trūkumų”, – Seimo Europos informacijos biuro surengtoje diskusijoje trečiadienį sakė “Lietuvos dujų” Strateginio vystymo skyriaus viršininkas Saulius Bilys.
Pasak jo, toks požiūris šioje direktyvoje Europoje atsirado pirmą kartą. S. Bilys teigia, kad Lietuva “neduoda laiko” po veiklų atskyrimo pertvarkyti įmonių: “Lietuvos atveju įstatymo projekte (Gamtinių dujų įstatymo pataisų projekte – BNS) į tai neatsižvelgta – to laiko visiškai nenumatyta”.
Energetikos ministerijos Energetikos išteklių, elektros ir šilumos skyriaus vedėjas Kęstutis Žilėnas pabrėžė, kad elektros energijos sektoriuje trečiosios direktyvos nuostatos “de facto” įgyvendintos, daugiau darbų reikia nuveikti gamtinių dujų ūkyje.
Trečiasis energetikos paketas numato energetikos sektoriaus monopolijų panaikinimą, atskiriant perdavimo, skirstymo veiklas nuo gamybos ir tiekimo.
Jei Seime svarstomas įstatymo projektas bus priimtas, Lietuvos Vyriausybė atskirs “Lietuvos dujų” tiekimo, skirstymo ir perdavimo veiklas ir įkurs atskiras įmones. Numatoma, kas perdavimo tinklus, arba magistralinius dujotiekius savo nuosavybėn perimtų valstybė, tačiau kol kas neskelbiama, kaip konkrečiai tai bus padaryta.