Energetika
Europos Sąjungos (ES) įstatymai, kuriais siekiama liberalizuoti žemyno energetikos rinką, trukdo investuoti ir prilygsta barbariškam “plėšikavimui”, per investuotojų forumą Vokietijoje pareiškė Rusijos premjeras Vladimiras Putinas.
Jo teigimu, rengdama tokius svarbius teisės aktus, ES turėtų konsultuotis su Rusija, ir bloko liberalizavimo planai neturėtų kenkti bendradarbiavimui dujų rinkoje.
“Mūsų įmonės kartu su Vokietijos partneriais teisėtai įsigijo skirstymo turtą Lietuvoje. Dabar, remiantis trečiuoju energetikos paketu, jos iš ten yra metamos. Kas tai yra? Koks dar plėšikavimas?”, – pareiškė V.Putinas.
“Iš savo partnerių Europoje ir Šiaurės Amerikoje dažnai girdime: jeigu norite būti pasaulinės civilizuotų tautų šeimos nariais, turėtumėte elgtis civilizuotai. Tuomet kas tai yra? Ar mūsų kolegos pamiršo pagrindinius principus?”, – sakė Rusijos premjeras.
Pasak V. Putino, Rusija neprieštarauja Europos pastangoms liberalizuoti energetikos rinką ir didinti jos konkurencingumą. Kartu jis paragino sukurti “bendrą energetikos erdvę”.
“Manau, būtų pagrįsta, kad mūsų kolegos Europos Sąjungoje, Europos Komisijoje rengtų naujas ir sąžiningas tokios jautrios srities taisykles bent jau konsultuodamiesi su Rusija, kuri yra didžiausia energijos tiekėja”, – pareiškė Rusijos vyriausybės vadovas.
“Priešingu atveju nuolat atsidursime absurdiškose situacijose arba nuolat kils konfliktų, kurie kartais atsiranda iš nieko.”
Pasak V.Putino, Europa neturi kitos išeities ir turi bendradarbiauti su Maskva.
“Jūs ką, naudosite malkas? Bet malkoms gauti jums ir vėl reikės eiti į Sibirą”, – pareiškė jis.
2009 metų kovo mėnesį ES sutarė liberalizuoti energetikos rinkas, suskaidant milžiniškas komunalinių paslaugų įmones ir užtikrinant, kad nedideli dujų tiekėjai turėtų nevaržomą prieigą prie Europos infrastruktūros ir lygias galimybes konkuruoti su dominuojančiais rinkos dalyviais.
Į planą įtraukta vadinamoji “Gazprom” išlyga”, kuria siekiama neleisti ne ES įmonėms, pavyzdžiui, Rusijos valstybės valdomai dujų milžinei “Gazprom”, įsigyti strateginius skirstymo tinklus be vyriausybės pritarimo.