Atvirumas puošia žmogų, juolab daug žmonių. Dauguma apklaustųjų, kurių nuomone domėjosi „Veidas“, atvirai prisipažįsta, kad, jų nuomone, ES iširs. Tokių yra arti 70 proc. Galėtume filosofuoti, kad piliečiai tiesiog labai logiškai atsakė į klausimą, kurį galima dėti į tą pačią lentyną greta „Ar jūs numirsite?“. Žinoma, Saulė irgi kada nors užges – tai iš vidurinės mokyklos kurso. Būtų teisinga gerbiamų piliečių paklausti, kada jie tikisi pamatyti subyrėjusią ES – šįmet, kitąmet, už 10 metų ir t.t. O kol nepaklausta, tenka spėlioti, ką jie turėjo omeny.
Rengiantis būsimiems kvotimams galima atkreipti dėmesį, kad užduotas klausimas turi irgi, sakytume, filosofinę potekstę. Negali suirti tai, ko nėra. Arba kas iš pat pradžių sukonstruotas kaip nemirtingas. Ne paslaptis, kad ES nėra valstybė. Tai organizacija, kurios tarptautinis statusas toks kaip Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO). Tačiau net pasaulinio karo atveju JTO rinksis į generalines asamblėjas (lietuviškai – visuotinius susirinkimus). Tad ir visi ES organai veikiausiai veiks – matyt, tuo intensyviau, kuo didesnes įtampas patirs Bendrija. Kitas dalykas, į ES biudžetą mokami įnašai santykinai menki – apie 1 proc. BVP, tad ir tokios organizacijos byrėjimas dėl finansinių priežasčių mažai tikėtinas. Jau greičiau aistros ims virti pabandžius mokestį padidinti.
Įdomus dalykas – visos ES tolesnė raida, pvz., ar šis darinys virs federacija. Būtų galima paklausti, ar piliečiai bijo „dviejų greičių“ Europos atsiradimo. Klausimas ne itin sąžiningas, kadangi „du greičiai“ egzistuoja senų seniausiai – tai šalys donorės ir paramą gaunančios šalys – tokios kaip Lietuva.
Kokią Europos Sąjungos ateitį numatote? (proc.)
1 ES taps federacija 7,6
2 ES taps konfederacija 12,6
3 ES iširs 68,4
4 Apie tai negalvojau 11,4
Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime Consulting“ 2015 m. balandžio 2-4 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.