Šiandien energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius dalyvavo Briuselyje vykusioje Transporto, telekomunikacijų ir energetikos taryboje, skirtoje energetikos klausimams. Taryboje vyko ministrų diskusija dėl Europos Komisijos (EK) komunikato „Postūmis energijos vidaus rinkai“, kuriame Komisija ragina valstybes nares dėti daugiau pastangų perkeliant ir įgyvendinant galiojančias ES energijos vidaus rinkos taisykles, kad iki 2014 m. būtų baigtas ES energijos vidaus rinkos kūrimas.
Taip pat buvo svarstytas EK pasiūlymas iš dalies keisti direktyvas, kuriomis nustatomi benzino ir dyzelinių degalų kokybės reikalavimai ir skatinama naudoti atsinaujinančių išteklių energiją. Dar vienas svarbus klausimas, kuris buvo aptariamas taryboje – EK komunikatas „2013 m. metinė augimo apžvalga“. Šiuo komunikatu vertinama pažanga ir iššūkiai įgyvendinant „Europa 2020“ strategiją.
„Kalbant apie vidaus energijos rinkos sukūrimą, svarbus veiksnys yra atsinaujinančių energijos išteklių plėtra ir integracija. Tačiau būtinas adekvatus ir gerai pasvertas valstybės pagalbos modeliavimas, siekiant kuo mažesnio rinkos iškraipymo subsidijomis. Energijos vartotojų konkurencingumas yra vienas iš tų svarbių elementų, kuriuo remiantis turime siekti kompromisinio varianto tarp atsinaujinančių energijos išteklių plėtros ir galimo su tuo susijusio energijos kainų padidėjimo“ – tarybos metu kalbėjo J. Neverovičius.
Diskutuojant dėl ES vidaus rinkos komunikato taip pat pabrėžta, kad infrastruktūros plėtra turi būti vykdoma remiantis europinio solidarumo ir tiekimo saugumo principais. Šiemet bus sudaromas pirmasis europinis bendro intereso energetikos projektų sąrašas, į kurį pateksiantys energetikos infrastruktūros projektai ateityje galės gauti Europos Sąjungos finansavimą. Ši infrastruktūra tiesiogiai prisidės prie bendros rinkos sukūrimo, kuri užtikrins energijos tiekimo saugumą ir pagrįstas kainas vartotojams.
Svarstant EK pasiūlymą iš dalies keisti direktyvas, kuriomis nustatomi benzino ir dyzelinių degalų kokybės reikalavimai ir skatinama naudoti atsinaujinančių išteklių energiją, ministras J. Neverovičius pažymėjo, jog šios direktyvos tikslų turime siekti apgalvotai ir ieškant priimtino sprendimo. Pasak jo, eidami šiuo keliu turime matyti ne tik aplinkosauginius, bet ir ekonominius, verslo bendruomenei bei žmonių užimtumui iškylančius iššūkius, todėl Lietuva remia pastangas siekti subalansuoto sprendimo.
Įvyko ministro J. Neverovičiaus susitikimai su ES Energetikos komisaru Giunteriu Oettingeriu bei Europos Parlamento nariu – AFET (Užsienio reikalai) komiteto nariu Jacek Saryusz-Wolski, taip pat Jungtinės Karalystės Valstybės sekretoriumi energetikai ir klimato kaitai Edwardu Davey, Danijos klimato, energetikos ir pastatų ministru Martin Lidegaard bei šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujančios Airijos ryšių, energetikos ir gamtinių išteklių ministru Pat Rabbitte.
Susitikime su J. Neverovičiumi energetikos komisaras G. Oettingeris akcentavo, kad Europos Komisija aktyviai dalyvaus Lietuvai derantis su „Gazprom“ dėl Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo Baltijos šalyse. „Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimas ir energetinių sistemų sujungimas su kontinentinės Europos sistemomis yra būtinos sąlygos funkcionalios bendros ES energijos rinkos sukūrimui, todėl Europos Komisija toliau garantuoja paramą Lietuvai derantis su trečiosiomis šalimis“ – po susitikimo su komisaru kalbėjo energetikos ministras J. Neverovičius.
Susitikime su komisaru G. Oettingeriu taip pat buvo aptarta artėjančio Lietuvos pirmininkavimo ES darbotvarkė energetikoje ir kartu su ES institucijomis planuojami bendri renginiai.
Susitikime su Europos Parlamentaru Jacek Saryusz-Wolski buvo aptarti Lietuvos pirmininkavimo ES tikslai. J. Neverovičius išreiškė viltį, kad būsimo pirmininkavimo metu Lietuvos ir Europos Sąjungos institucijų darbas, siekiant bendrų tikslų, vyks itin sklandžiai.
Ministras su EP nariu aptarė svarbiausius Europos Sąjungos darbotvarkės ir aktualiausius energetikos klausimus. Ypatingas dėmesys buvo skirtas alternatyvaus dujų tiekimo užtikrinimui – skalūnų dujų žvalgybos klausimams ir Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų terminalo statybai. Taip pat buvo aptarta Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo problematika ir branduolinės energetikos perspektyvos regione.
Susitikime su Jungtinės Karalystės Valstybės sekretoriumi energetikai ir klimato kaitai Edwardu Davey kalbėta ne tik apie artėjančio Lietuvos pirmininkavimo ES darbotvarkę, bet ir apie energetikos ateitį. E.Davey pabrėžė, kad sprendžiat energetinio saugumo, ekonomikos konkurencingumo ir net aplinkosauginius klausimus, ypatingą dėmesį skiria branduolinės energetikos plėtrai.