ES - Baltarusija
Europos Sąjungos (ES) vizų sankcijos Baltarusijos pareigūnams neturės kokių nors rimtų padarinių vidaus politinės situacijos raidai Baltarusijoje, mano šios šalies politikai.
“Manau, kad vizų sankcijos paveiks Baltarusijos valdžios politiką laba silpnai. Tai daugiau moralinis poveikis, nei koks nors realus, dalykiškas spaudimas”, – pareiškė agentūrai “Interfax” Jungtinės piliečių partijos garbės pirmininkas Stanislavas Bogdankevičius.
Jo nuomone, priimtą Briuselyje sprendimą reikia vertinti taip, kad “baltarusiai turi spręsti savo problemas patys”.
“Tikriausiai neteisinga, kai mes kreipiamės į Vakarus ar į Rytus, prašydami išspręsti mūsų problemas. Liaudis pati turi spręsti savo problemas, ir kažkuria prasme jie (ES) teisūs”, – sakė S.Bogdankevičius.
Jis mano, kad “visa demokratinė opozicija turi susivienyti pagal kokias nors griežtas taisykles, iškelti bendrą lyderį, sudaryti bendrą politinę tarybą ir dirbti, siekdama vieno tikslo – atkurti demokratiją šalyje”.
“Kol kas mes to padaryti negalime, ir apeliuojame į Rytus ir Vakarus, kad jie mums tai padarytų”, – pridūrė politikas.
Savo ruožtu Baltarusijos kairiųjų partijos “Teisingas pasaulis” pirmininkas Sergejus Kaliakinas pavadino ES sprendimą “pačios Europos Sąjungos, kuri pati nusprendžia, ką jai daryti, esant šiai situacijai, reikalu”.
“Lankydamiesi Europos Parlamente mes nesakėme, kokios sankcijos turi būti. Mes norėtume, kad ES pareikalautų paleisti areštuotuosius ir surengti nepriklausomą tyrimą to, kas vyko gruodžio 19 dieną, kad būtų išaiškinta tiesa ir kaltininkai patraukti atsakomybėn”, – sakė S.Kaliakinas interviu agentūrai “Interfax”.
“Kai dėl metodų, kuriuos pasirenka Europos Sąjunga spaudimui daryti, tai – ES reikalas. Vadinasi, jie mano, kad šių priemonių (vizų sankcijų) pakanka, arba tiek jie sugebėjo suderinti Europos Sąjungoje”, – sakė politikas.
Pasak jo, “matyt, tai sprendimas, kuris galėjo būti priimtas šiuo metu”.
Kalbėdamas apie vizų sankcijas Baltarusijos pareigūnams S.Kaliakinas pareiškė, kad “žmogui, kuris negali nuvykti į ES šalis, tai gali būti svarbu”.
“Manau, kiekvienam žmogui bent jau nemalonu būti tokiame sąraše, kai tau apribojamos teisės, ten (Europos Sąjungoje) tu laikomas nepageidaujamu asmeniu”, – sakė S.Kaliakinas.
“Kiek tai bus veiksminga, parodys laikas”, – pridūrė jis.
“Manau, kad rimtų padarinių Baltarusijos respublikai šios vizų sankcijos neturės”, – savo ruožtu pareiškė agentūrai “Interfax” Baltarusijos liberalų demokratų partijos pirmininkas Sergejus Gaidukevičius.
Pasak jo, “žinoma, politikams tai nemalonu, bet rimtų padarinių čia nebus”.
“Bet pats faktas, kad URM vadovas Sergejus Martynovas ir pirmasis vicepremjeras Vladimiras Semaška nepatenka į sąrašą, rodo daug ką. Semaška – tai ekonomika, energetikos ištekliai, pinigai”, – sakė S.Gaidukevičius, paaiškindamas, kad Baltarusija parduoda ir per ją gabenama tranzitu daug energetikos išteklių, naftos produktų.
LDP lyderis mano, kad “nutraukti visa tai neįmanoma, neįmanoma sustabdyti ekonominių santykių ir bendradarbiavimo”.
“Ekonominė dalis tokia stipri, kad kolegos Europoje nesiryžo nutraukti šių santykių”, – pažymėjo jis.
S.Gaidukevičius mano, kad ES sprendimas buvo “visiškai prognozuojamas ir visiškai adekvatus”.
“Mums dabar svarbu padaryti viską, kas įmanoma, kad nebūtų blogiau. Visi šio proceso dalyviai – Vakarai, Rusija, Baltarusija – turi padėti didelį tašką ir spręsti konkrečius klausimus”, – pareiškė LDP lyderis.
Pasak jo, “norėtųsi, kad nuo sausio 31 dienos – nuo nulinio taško – būtų pasiekta pažangos dialoge”.
“Kito kelio viena ir kita šalis neturi”, – įsitikinęs S.Gaidukevičius.
Pirmadienį, sausio 31 dieną, ES užsienio reikalų ministrų taryba priėmė sprendimą uždrausti įvažiuoti į Bendriją 158 Baltarusijos pareigūnams, tarp jų prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Taip pat bus įšaldyti jų aktyvai Sąjungos šalyse, jeigu jų yra.
Sąraše nėra Baltarusijos užsienio reikalų ministro S.Martynovo ir pirmojo vicepremjero V.Semaškos. Taip Briuselis nori palaikyti oficialius diplomatinius ryšius su Minsku ir mėgina vesti su juo dialogą, paaiškino užkulisiuose žurnalistams ES diplomatai.
ES diplomatai svarstė ir gilesnių ekonomikos sankcijų Baltarusijai galimybę, bet jų neįvedė. Nebuvo pritarta Švedijos ir Lenkijos siūlymui įšaldyti bendradarbiavimą su 27 šalių bloku.