Europos Sąjunga
Europos Sąjungos (ES) finansų ministrai antradienį susitarė dėl šešių naujų įstatymų, kuriais siekiama sugriežtinti biudžeto discipliną ir bausti per daug išlaidaujančias vyriausybes.
Ministrai užbaigė kelis mėnesius trukusias derybas dėl naujų biudžeto taisyklių, apimančių finansines sankcijas valstybėms, kurios pakartotinai pažeis Stabilumo ir augimo paktą.
Pasak ministrų, “esantys ES instrumentai nepadėjo sumažinti valstybių skolų ir makroekonomikos disbalanso”.
Naujos finansinės sankcijos bus taikomos 17 euro zonos šalių, sakoma pranešime, o sumokėtos baudos pateks į ES finansinės paramos fondą.
Šiais įstatymais siekiama išvengti skolų krizės, kuri privertė euro zonos nares Graikiją ir Airiją kreiptis tarptautinės pagalbos, pasikartojimo.
Sankcijos bus taikomos ne tik toms šalims, kurių biudžeto deficitas viršys 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), bet ir toms, kurių valstybės skola perkops 60 proc. BVP kartelę.
Taisyklių nesilaikanti šalis gaus Europos Komisijos įspėjimą, o jei situacija nepasikeis, bus skiriamas 0,2 proc. BVP dydžio užstatas, kurį šalis turės pervesti į Komisijos sąskaitą.
Jei šalis nesumažins deficito vadovaujantis ES finansų ministrų rekomendacijomis, užstatas taps bauda.
Ministrai susitarė, jog valstybės skolai viršijus 60 proc. BVP, ją bus reikalaujama sumažinti per trejus metus. Nesilaikant šio reikalavimo, šaliai taip pat teks sumokėti 0,2 proc. BVP užstatą.
Tačiau buvo nuspręsta, jog skaičiuojant deficito perteklių bus atsižvelgiama ne tik į skaičius, bet ir į tokius veiksnius kaip privataus sektoriaus skola ir su visuomenės senėjimu susijusios išlaidos.