2011 Vasario 04

Europos Sąjunga

ES viršūnių susitikimą temdo krizė Egipte

veidas.lt

Europos lyderiai penktadienį renkasi į Briuselį dalyvauti viršūnių susitikime, kuri temdo pastarųjų dienų įvykiai Egipte, verčiantys Bendriją peržiūrėti savo politiką dėl arabų valstybių neramiuose pietuose.

Planuota, kad tai bus trumpas vienos dienos susitikimas, skirtas aptarti energetinius klausimus. Tačiau akivaizdu, kad jame daug dėmesio bus skirta padėčiai Egipte, nes susitikimas vyks tą dieną, kai baigiasi protestuotojų paskelbtas galutinis terminas atsistatydinti prezidentui Hosni Mubarakui (Hosniui Mubarakui).

Būgštaujanti, kad visuotiniai sukilimai gali destabilizuoti padėtį visuose Artimuosiuose Rytuose, ES neskubėjo reaguoti į prasiveržusią demokratijos šalininkų protestų bangą, nusiritusią per regioną, ir stebėjo, kaip elgsis Vašingtonas.

Kritikai sako, kad nesėkminga politika lėmė tai, kad Europa pasakė per mažai ir per vėlai.

“Europa tikėjo mažų žingsnių strategija, kai ekonominė raida palaipsniui sudaro sąlygas demokratinėms reformoms, – sakė Tuniso mokslininkas Azamas Majoubas (Azamas Madžubas. – Šis modelis pasmerktas”.

Viršūnių susitikime, kuriame bus diskutuojama ir apie pastangas įveikti euro zonos krizę, taip pat bus svarstomi būdai, kaip paremti perėjimą prie demokratijos Egipte, Tunise ir galbūt Jemene.

Tarp galimų priemonių – palankesnės prekybos sąlygos, pagalba organizuojant rinkimus ir atgaunant korumpuotų pareigūnų pasisavintas lėšas.

Tačiau Europos lyderiai taip pat imsis darbo “peržiūrėti mūsų turimus politikos instrumentus, atsižvelgiant į naują situaciją Artimuosiuose Rytuose”, sakė vienas ES diplomatas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Kaip tvirtina analitikai, Vakarų pozicija pagrįsta baime, kad Artimuosiuose Rytuose gali įsigalėti ekstremizmas.

“Europa padarė didžiulę klaidą, žiūrėdama į arabų autoritarinius režimus kaip į apsaugą nuo islamistų, – sakė A.Majoubas. – Žema manyti, kad arabų šalys nepasirengusios demokratijai”.

Per susitikimą Briuselyje lyderiai taip pat aptars planus, susijusius su bendra politika dėl didžiausios pasaulyje regioninės energijos rinkos – 500 mln. žmonių ir 20 mln. įmonių.

“Iki 2015-ųjų tarp ES narių neturėtų likti nė vieno energijos anklavo, – sakė Bendrijos prezidentas Hermanas Van Rompuy (Hermanas Van Rompėjus). – ES viduje visi turi būti susiję tarpusavyje”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...