Naujausia studija, atlikta aštuoniose ES šalyse (Prancūzijoje, Vengrijoje, Italijoje, Lietuvoje, Nyderlanduose, Lenkijoje, Rumunijoje ir Ispanijoje), parodė, kad pagal korupcijos lygį viešųjų pirkimų srityje geriausia padėtis šiuo metu yra Nyderlanduose, Prancūzijoje, Ispanijoje ir Lietuvoje. Prasčiausiai minėtoje studijoje vertinamos Italija ir Rumunija.
ES atliktoje studijoje taip pat nurodoma, kad piliečiai ir verslo įmonės pasižymi vis mažesniu pakantumu sukčiavimui, pinigų plovimui ir korupcijai, o pagrindinės to priežastys, pasak autorių, yra didelis nedarbas, nepakankami viešieji ištekliai bei fiskalinis taupymas.
“Atsakingus sprendimus priimantys asmenys jaučia vis didesnį spaudimą siekdami užtikrinti skaidrumą, sustiprinti, atnaujinti ir koordinuoti nacionalinį ir tarptautinį kovos su korupcija planą. Be to, privatūs ir pilietiniai veikėjai vis dažniau patys nustato korupcijos atvejus, smerkia kompetentingų institucijų korumpuotą elgesį”, – teigiama studijoje.
Vis dėlto organizacijos “Transparency International” Lietuvos skyriaus vadovas Sergėjus Muravjovas pabrėžia, kad šalies verslininkai korupciją iki šiol įvardija kaip svarbiausią Lietuvos bėdą: 2008 m. atliktame tyrime 37 proc. jų korupciją nurodė kaip esminę šalies viešųjų pirkimų problemą, o 48 proc. dėl to teigė nedalyvaujantys viešuosiuose pirkimuose, nes nugalėtojas neva jau žinomas iš anksto.
2012 m. “Transparency International” korupcijos suvokimo indekse Lietuvai buvo skirti 54 balai iš 100 galimų ir ji tenkinosi 48 vieta 178 šalių lentelėje. Galima paminėti, kad mūsų šalyje korupcija didesnė negu Estijoje ar Lenkijoje, bet mažesnė nei Latvijoje, Baltarusijoje ar Rusijoje.