Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija pripažino, kad naujienų agentūros BNS vadovas Artūras Račas savo rašiniu asmeniniame tinklalapyje pažeidė Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą.
Žurnalistų etikos sargų nemalonę Artūras Račas užsitraukė po to, kai savo tinklaraštyje www.racas.lt paskelbė rašinį „Ekskursas į istoriją: kodėl prostitutai bačiuliai ir matoniai nepasigauna ŽIV“. Šiame rašinyje A.Račas iškoneveikė kelis savo kolegas žurnalistus.
„Veido“ apžvalgininką Audrių Bačiulį A.Račas pavadino „apsišlapinusiu ir prasigėrusiu politinio sienlaikraščio „Veidas“ politiniu propagandistu“, „šlapimo nelaikančiu prostitutu“, „kekšiuku“. Panašiais „politinių prasigėrusių propagandistų“ ir „prostitutų“ epitetais jis savo rašinyje apibūdina ir „Verslo žinių“ redaktorių Darių Tarasevičių bei buvusį savo bendradarbį BNS agentūroje, dabartinį LRT televizijos naujienų tarnybos vadovą Audrių Matonį. Pastarajam A.Račas taip pat prikišo, esą šis parsidavinėja už ordinus.
A.Matonis pateikė skundą Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai (LŽLEK), nurodydamas, kad A.Račas paskelbė tikrovės neatitinkančią, garbę ir orumą bei profesinę žurnalisto reputaciją įžeidžiančią informaciją, o komisija, išnagrinėjusi skundą, pripažino, kad naujienų agentūros BNS vadovas minėtu įrašu pažeidė Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 59 straipsnį. Šis kodekso straipsnis numato, kad žurnalistas, viešosios informacijos rengėjas ar leidėjas skelbdamas kritinius kūrinius neturi suvedinėti asmeninių sąskaitų.
Skųstis dėl įrašų tinklaraščiuose dar neįprasta
Nuo 2013 m. sausio 1 d. įsigalios naujovė – per metus keletą kartų Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą pažeidę spausdintiniai periodiniai leidiniai LŽLEK galės būti pripažinti nesilaikančiais profesinės etikos, o tokiu atveju jie netektų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos. Tiesa, kaip teigia Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos patarėjas Deividas Velkas, ši nuostata nebus taikoma jokiems interneto tinklalapiams.
Dėl etikos pažeidimų taip pat gali būti užkirstas kelias dalyvauti viešuosiuose pirkimuose: perkančioji organizacija gali įtraukti į viešųjų pirkimų sąlygas atitinkamą nuostatą ir neleisti juose dalyvauti tiekėjams, kurie yra pripažinti pažeidusiais etiką. Beje, nei A.Račui asmeniškai, nei jo vadovaujamai naujienų agentūrai Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso pažeidimas šiuo požiūriu nesukels jokių materialinių pasekmių. „Viešuosiuose pirkimuose dalyvauja agentūra BNS, o ne žurnalistas A.Račas“, – paaiškina Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė Aušra Pocienė.
„Tačiau naujienų agentūros vadovui būti pripažintam pažeidusiu Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą yra didžiulė negarbė, tai koreguoja ir požiūrį į pačią agentūrą, jos patikimumą, nes kaip vadovas A.Račas negali būti nuo jos visiškai atsietas“, – komentuoja D.Velkas.
A.Račas savo ruožtu pareiškė nesutinkantis su tokiu LŽLEK sprendimu ir ketina jį skųsti teismui. Pasak žurnalisto, jo asmeninis tinklaraštis, kuriame jis reiškia savo asmeninę nuomonę, nėra pripažintas visuomenės informavimo priemone, todėl kodekso nuostatos jam negali būti taikomos. Pasidomėjęs ankstesniais LŽLEK sprendimais dėl interneto tinklalapių, kuriuose pateikiamos nuomonės, žurnalistas teigia pastebėjęs, kad ne visi tokie tinklalapiai komisijos pripažįstami žiniasklaidos priemonėmis ir vertinami Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso požiūriu. A.Račas tikisi teismo išaiškinimo, kokie tinklaraščiai yra laikytini visuomenės informavimo priemonėmis, o kokie – ne.
Šis atvejis iš tiesų yra vienas pirmųjų istorijoje, kai dėl Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso pažeidimo pripažįstamas internetinio dienoraščio autorius. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos patarėjas D.Velkas sako, kad kai kurios A.Račo pastabos dėl LŽLEK darbo turi pagrindo, nes komisija kartais atsainiai pasižiūri į skundus ir nusprendžia nevertinti jų aplinkybių. O skundų dėl interneto tinklalapiuose skelbiamo turinio vis daugėja. „Tiesa, skundų dėl „blogų“ nėra daug, nes dar ne visi juos traktuoja kaip žiniasklaidos priemones, dėl kurių galima teikti skundą“, – pastebi D.Velkas.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-51-2012m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.