2014 m. gegužės mėnesį Europos Parlamentas priėmė naująją tabako direktyvą, reglamentuojančią prekybą cigaretėmis Europos Sąjungos valstybėse. Tabako kompanijos šios direktyvos priėmimui aktyviai priešinosi.
Martynas Šimulis
2012 m. dėl galimų ryšių su tabako pramonės atstovais buvo priverstas atsistatydinti tuometis Maltos deleguotas eurokomisaras Johnas Dalli. Nepaisant to, jog direktyva buvo priimta, tabako gamintojai sugebėjo pasiekti, kad jos svarstymas keliautų į ES Teisingumo Teismą, kuriame šio klausimo nagrinėjimas gali užtrukti dar dvejus metus.
Pagal naująją direktyvą cigarečių pakeliai turėtų tapti nepatrauklūs vartotojams ir sumažinti rūkančiųjų skaičių. Tačiau ar šios priemonės – tinkamas būdas kovoti su žalingais įpročiais?
Trejus metus Jungtinės Karalystės sostinėje Londone gyvenantis 27-erių Tomas teigia, kad jau priprato prie šiurpių paveikslėlių pirkdamas savo mėgstamas cigaretes. Pasak vaikino, iš pradžių buvo keista matyti atviras sunkių ligų pažeistų kvėpavimo takų, burnos ar plaučių nuotraukas, tačiau ilgainiui traukdamas dūmą pradėjo nekreipti į tai dėmesio. Paklaustas, ar mano, kad vaizdinių priemonių naudojimas ant cigarečių pakelių atgraso jo draugus ar pažįstamus nuo rūkymų, jis tik nusišypso: „Cigaretės yra pailgos ir baltos, ant jų nieko nenupiešta. Todėl tie, kuriems kliūva neestetiškos nuotraukos, tiesiog persideda nusipirktas cigaretes į kokią nors metalinę dėžutę ir apie tai negalvoja.“
Pasak Tomo, mesti rūkyti Anglijoje skatina ne perspėjimai apie rūkymo žalą, o cigarečių kainos – vieno pakelio kaina ten gali siekti ir devynis svarus sterlingų. „Iš pradžių ištikdavo šokas, kai pagalvodavau, kad už pakelį moku daugiau nei 30 litų. Vis dėlto vėliau arba pradedi nebeskaičiuoti, arba imi taupyti ir rūkyti rankomis sukamas cigaretes, kurių kaina gerokai mažesnė“, – pasakoja vaikinas.
Vilniuje gyvenanti 31 metų Laura tikina seniai nebeskaitanti užrašų ant perkamų mėtinių cigarečių pakelių, nes ir taip puikiai suvokianti, kad šis jos įprotis yra žalingas: „Man nereikia priminti, kad rūkymas žudo, aš jau mintinai išmokau visus įspėjamuosius užrašus ant „Marlboro“ pakelių. Nebekreipiu į juos dėmesio, tačiau jei ant jų būtų vaizduojami ligos pažeisti organai, manau, šis vaizdas tikrai turėtų įtakos tam, kad mesčiau rūkyti greičiau ir lengviau.“
Plaučių nuotraukų Lietuvos rūkaliams matyti dar nereikia – ant pakelių kol kas matomi tik 30 proc. jų priekinės ir 40 proc. galinės dalies užimantys užrašai apie šio žalingo įpročių kenkimą žmogaus ir aplinkinių sveikatai.
Tačiau nuo 2017 m. ant tabako gaminių pakelių ir Lietuvoje jau atsiras vaizdiniai pranešimai ir įspėjamieji užrašai, o Laurai teks atsisakyti savo mėtinių cigarečių, nes jos bus uždraustos iki 2020 m. vidurio.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-44-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.