Jungtinių Tautų duomenimis, šiemet Viduržemio jūroje nuskendo jau 1600 migrantų – beveik pusė tiek, kiek pernai per visus metus. 2014-aisiais pakeliui į Europą gyvybės neteko 3500 žmonių. Didžiausia šių metų tragedija, įvykusi prieš savaitę, pareikalavo net 800 aukų – tiek žmonių žuvo prie Libijos krantų nuskendus migrantus plukdžiusiam laivui.
Manoma, kad laivas apvirto po to, kai visi jame buvę žmonės susibūrė vienoje jo pusėje, išsigandę labai priartėjusio prekybinio laivo.
Tarp nuskendusiųjų – migrantai (taip pat ir vaikai) iš Malio, Gambijos, Senegalo, Sirijos, Somalio, Eritrėjos, Bangladešo, Tuniso.
Ir visa tai – nepaisant pernai gruodį prasidėjusios Europos Sąjungos jūrų sienos misijos „Triton“, pakeitusios iki tol Italijos vykdytą pabėgėlių paieškos ir gelbėjimo programą “Mare Nostrum”.
Ir nors ES pabėgėlių paieškos programai lėšos nuolat didinamos, šiemet į Graikiją ir Italiją iš viso atvyko beveik 32 tūkst. nelegalių migrantų, kurie į Europą vyksta daugiausia iš Sirijos ir Libijos. Europos Komisija neseniai pripažino, kad nepajėgia suvaldyti šios situacijos, ir parengė naują dešimties punktų programą, kurioje, be lėšų migrantų paieškai padidinimo, siūloma ir kai kurių naujų priemonių. Ką tik pristatytame dešimties punktų plane žadama griežtinti kontrolę, užtikrinti geresnį gelbėjimo operacijų vykdymą.
ES taip pat sieks perimti ar sunaikinti žmonių kontrabandininkų laivus ir stiprins bendradarbiavimą pasienyje. Bendrija taip pat pasiūlys „savanorišką bandomąjį perkėlimo projektą, pagal kurį asmenims, kuriems reikalinga apsauga, bus siūloma persikelti, o tam gali būti numatyta 5 tūkst. vietų.
Be to, ES „sukurs naują programą greitam nelegalių migrantų grąžinimui“.
Bendrija taip pat sieks stiprinti bendradarbiavimą su karo nuniokotos Libijos, kuri yra šios problemos židinys, kaimynėmis, rašoma Komisijos pareiškime.