2013 Rugpjūčio 10

Europeana 1989 – Mes kūrėme istoriją

veidas.lt


„Europeana 1989“ dienos sutraukė į Seimą bendraminčius iš visos Lietuvos

Nuotraukos iš Baltijos kelio su anūke vežimėlyje, tautiniais drabužiais aprengta lėlė, vėliavėlė, kabėjusi automobilyje 1989 metais, radijo žurnalistės senas diktofonas, senas juostinis fotoaparatas, senas „pribaltikos“ žemėlapis – tai pirmieji daiktai atnešti penktadienį skaitmeninti į Seimą, kuriame vyksta projekto „Europeana 1989“ prisiminimų surinkimo dienos. Žmonės kviečiami rugpjūčio 9 ir 10 dienomis atnešti savo nuotraukas, laiškus ar kitus daiktus, primenančius Baltijos kelią ir kitus 1989-ųjų įvykius, kurie čia pat yra skaitmeninami ir keliami į internetą.  Panevėžiečiai tokią galimybę turės antradienį, rugpjūčio 13 dieną G.Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje.
Europos skaitmeninė biblioteka, muziejus ir archyvas šiemet atsigręžė į Baltijos šalis ir siekia surinkti žmonių, dalyvavusių unikaliame ir į tarptautinį UNESCO „Pasaulio atminties“ sąrašą įtrauktame Baltijos kelyje, prisiminimus. „Mes kūrėme istoriją“ – tokiu šūkiu vadovaudamasi „Europeanos 1989“ komanda kviečia Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones pasidalinti su visu pasauliu savo asmenine istorija bei išlikusiais dokumentais ar atmintinais daiktais. Baltijos kelias buvo didžiausia taiki demonstracija istorijoje, kuri tęsėsi 600 km ir kurioje dalyvavo daugiau nei 2 mln žmonių.

Kai kurie Baltijos kelio dalyviai ir organizatoriai į pirmąją projekto „Europeana 1989” prisiminimų surinkimo dieną atvyko ne tik įamžinti savo atmintinų vertybių, bet pasidalinti savo prisiminimais viešoje diskusijoje.

„Europeana 1989“ ne tik nori išsaugoti skaitmeninėje laikmenoje atmintinus dalykus, bet ir atkurti Baltijos kelią internetiniame žemėlapyje. Tie, kurie dalyvavo Baltijos kelyje, kviečiami pridėti savo ar nufotografuoto atmintino daikto nuotrauką ir pažymėti tiksliai buvimo kelyje vietą internetiniame puslapyje www.europeana1989.eu.

Surinkimų dienų Baltijos šalyse grafikas:
Rugpjūčio 9-10 dienomis, 10:00-18:00, Vilnius, Gedimino pr. 52, Lietuvos Respublikos Seimo II –ieji rūmai,
Rugpjūčio 13 d., 10:00-18:00, Panevėžys, Respublikos g. 14, G.Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka,
Rugpjūčio 23-24 dienomis, 12:00–20:00 Ryga, Esplanados parkas Ryga 2014 Informacinis paviljonas
Rugpjūčio 30-31 dienomis, 10:00-18:00, Talinas, Tonismagi 2, Estijos Nacionalinė biblioteka.

Tie, kas negali atvykti į prisiminimų surinkimų dienas, gali patys įkelti savo prisiminimus internetu. Tai labai paprasta. Tiesiog užsiregistruokite www.europeana1989.eu ir įkelkite savo nuotraukas kartu su trumpu jas lydinčiu aprašymu. Nepamirškite pažymėti žemėlapyje tikslios savo stovėjimo Baltijos kelyje vietos.

2014 m. pasaulis švęs 25-ąsias neeilinių 1989 m. sukaktuves. Tai metai, kai griuvo sienos, ir Europos gyventojai vėl buvo sujungti. Projektas „Europeana 1989“ kviečia žmones iš visų šalių suskaitmeninti asmeninius užrašus, nuotraukas, vaizdo ir garso įrašus, padarytus 1989 m. Būsimas rezultatas – įspūdingas archyvas dabarties ir ateities kartoms, kuriuo galima bus naudotis mokymuisi, asmeniniams interesams ir moksliniams tyrinėjimams. „Europeana 1989“ yra bendras vienuolikos institucinių partnerių, „Historypino“ ir „Europeanos“ fondo projektas.
www.europeana1989.eu.

Apie „Europeaną“
Projektas „Europeana 1989“ yra žymiai didesnio projekto – „Europeanos” (www.europeana.eu) – dalis. Tai Europos skaitmeninė biblioteka, muziejus ir archyvas. „Europeana“ suteikia galimybę prieiti prie surinktos ir suskaitmenintos bibliotekų, archyvų, audiovizualinių archyvų bei muziejų medžiagos. Su ja bendradarbiauja daugiau nei 2200 institucijų ir interneto svetainių 29 Europos kalbomis. „Europeana“ visuomenei leidžia atrasti ir tyrinėti kultūrinį bei intelektualinį Europos paveldą per paprastą paieškos sistemą ir virtualias parodas. Nuo tada, kai buvo pristatyta Europos komisijos 2008 m. lapkritį, „Europeana“ užaugo, ir dabar joje yra 26 milijonai dokumentų bei paveldo darbų. Visos istorijos ir objektai,  surinkti vykdant projektą „Europeana 1989“, taip pat bus prieinami per tinklalapį www.europeana.eu.

Apie „Historypiną“
„Europeana“ ir „Historypin“ strategiškai bendradarbiauja tam, kad suteiktų inovatyvią platformą projekto „Europeana 1989“ interneto svetainei. Europeana1989.eu veikia „Historypino“ rėmuose ir taikys jo technologijas. „Historypino“ kūrėjai mano, jog būtina skirtingų kartų ir kultūrų žmones suburti bendrai jų šeimų ir gatvių istorijai tam, kad jie galėtų tyrinėti ir sudaryti viešą pasaulinį archyvą, atkurdami praeities paveikslą. Historypin.com suteikia galimybę įkrauti tekstus, nuotraukas, vaizdo ir garso įrašus ir prisegti juos prie tam tikros datos ir laiko „Historypin“ žemėlapyje. Gatvės vaizdai ir vaizdo įrašai taip pat gali būti perkelti į Google Maps Street View „Historypin“ internetinėje svetainėje. Ši technologija padeda sukurti jaudinantį ir nostalgišką tada ir dabar sugretinimą. „Historypin“ yra ne pelno siekiantis projektas, kurio plėtrai padeda dotacijos ir kita parama.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Antanas Antanas rašo:

    Smagiai čia jie sugalvojo, jaunystę primena..

    http://www.youtube.com/watch?v=S2Wdb2gUKew


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...