2010 Gruodžio 07

Spaudos aktualija

Europoje ketinama neapmokestinti tarptinklinio ryšio

veidas.lt

Europos Parlamento (EP) Pramonės komitetas ėmėsi žygių, kad tarptinklinio ryšio apmokestinimo tvarka pasikeistų jau nuo kitų metų.

EP vicepirmininkė vokietė Silvana Koch-Mehrin užregistravo teisės aktų pataisą, kuri siūlo atsisakyti mobiliojo tarptinklinio ryšio (angl. “roaming”) apmokestinimo, rašo “Lietuvos rytas”.

“Europos Komisija bet kuriuo atveju planuoja iki 2015 metų visiškai panaikinti mokestį už tarptinklinio ryšio paslaugas. Manau, kad tai reikia padaryti greičiau, nes numatytas terminas – pernelyg tolimas”, – sakė ji.

Pasak EP vicepirmininkės, dauguma operatorių dirba tarptautiniu lygiu.

“Jeigu jūsų operatorius turi antrines įmones ir kitose ES šalyse, kodėl valstybės siena gali būti skirtingų kainų priežastis? Kodėl išvykus į kitą šalį tam pačiam operatoriui už tą pačią paslaugą reikia mokėti brangiau?”, – tikino ji.

Europos Sąjungoje šiuo metu yra apie 500 mln. mobiliojo ryšio vartotojų.

Nuo šių metų liepos ES šalių keliautojams jau antrąsyk sumažėjo mokesčiai už tarptinklinį ryšį.

Tarptinklinio ryšio viršutinės kainų ribos (be pridėtinės vertės mokesčio) dabar siekia 1,35 lito skambinant, 0,52 cento priimant skambučius ir 2,76 lito už Įkeltų arba atsisiųstų duomenų megabaitą.

Lietuvos rytas“ rašo:

Europos Parlamento Pramonės komitetas ėmėsi žygių, kad tvarka pasikeistų jau nuo kitų metų.

EP vicepirmininkė vokietė Silvana Koch-Mehrin užregistravo teisės aktų pataisą, kuri siūlo atsisakyti mobiliojo tarptinklinio ryšio (angl. „roaming”) apmokestinimo.

Keturiasdešimtmetė EP liberalų frakcijos narė su „Lietuvos rytu” apie tai sutiko pasikalbėti savo kabinete Strasbūre.

– Raginate visiškai atsisakyti mobiliojo tarptinklinio ryšio apmokestinimo ES. Ar tai tikrai gali būti padaryta jau kitais metais?

– EK bet kuriuo atveju planuoja iki 2015 metų visiškai panaikinti mokestį už tarptinklinio ryšio paslaugas. Manau, kad tai reikia padaryti greičiau, nes numatytas terminas – pernelyg tolimas.

Dauguma operatorių dirba tarptautiniu lygiu. Jeigu jūsų operatorius turi antrines įmones ir kitose ES šalyse, kodėl valstybės siena gali būti skirtingų kainų priežastis? Kodėl išvykus į kitą šalį tam pačiam operatoriui už tą pačią paslaugą reikia mokėti brangiau?

Pramonės komitete jau priėmėme pasiūlymą, kuris EK ragina mokestį už tarptinklinį ryšį atšaukti nuo kitų metų.

– Bet ar įmanoma taip greitai įveikti telekomunikacijų bendrovių pasipriešinimą?

– Jei pamenate, siekdami panaikinti mokestį už pinigų pervedimą iš vienos euro zonos šalies į kitą, ilgai klausėmės bankininkų aimanų: kaip tai jiems brangiai kainuos, kaip bus sunku įgyvendinti techniškai.

Tačiau kai EK jiems pasakė „ne” ir tapo privaloma panaikinti mokestį, jau kitą dieną visos techninės kliūtys staiga dingo. Bankams tai kainavo nedaug, bet jų lobistų keliamas triukšmas buvo milžiniškas.

Panašiai ir dėl telekomunikacijų kompanijų. Keliama daug triukšmo, nors techninių kliūčių panaikinti mokestį už tarptinklinį ryšį nėra.

Piliečiams ir nedidelėms bendrovėms jis kainuoja daug, bet didelėms telekomunikacijų kompanijoms tai nebūtų didelis praradimas.

– Iš EK atsakymo dar negavote?

– Žinau, kad atsakinga komisarė Nelie Kroes ir jos kolegos yra suinteresuoti padėti ES piliečiams. Manau, kad jie yra patenkinti, jog EP skatina imtis ambicingesnių iniciatyvų.

– Ar yra padaryta tyrimų, kiek bendrovės užsidirba iš mokesčio už tarptinklinį ryšį? Ar jis sudaro svarbią jų pelno dalį?

– Žinoma, bendrovėms tai pelninga, nes papildomų išlaidų teikdamos tarptinklinio ryšio paslaugą jos iš esmės neturi. Jos gauna pajamas, nors faktiškai neinvestuoja: kiekviena šalis turi savo infrastruktūrą.

Tačiau tikslių skaičių nežinau. Tik lobistai tvirtina, kad nuostoliai bus dramatiški, kad tai – gyvybės arba mirties klausimas.

Jie nori apginti lengvai uždirbamą pelną ir tai yra visiškai suprantama. Toks jų darbas. Tačiau kaip politikė ir žmonių išrinkta atstovė manau, kad šios pajamos nėra pateisinamos.

Europoje mes turime bendrą rinką, daugelis šalių naudoja tą pačią valiutą – eurą. Kodėl telekomunikacijos dar vis turi paisyti valstybių sienų?

– Jeigu mokestis už tarptinklinį ryšį bus atšauktas, ar operatoriai neatsigriebs pakeldami nacionalinius ryšio įkainius?

– Laimei, telekomunikacijų rinkoje gyvuoja gana didelė konkurencija.

Valstybinis monopolis buvo panaikintas, atsirado daug naujų bendrovių.

Dabartinius ryšio įkainius lyginant su tais, kurie buvo taikomi prieš keletą metų, akivaizdu, kad konkurencija kainas stipriai sumažino.

Netikiu, kad jos vėl gali kilti. O jeigu taip nutiktų, tikrai tektų imtis tyrimo, ar rinkoje veikia konkurencija.

Už konkurencijos pažeidimus ir piktnaudžiavimą grėstų milžiniškos baudos. Tai jau patyrė rinkoje pernelyg dominuojančią poziciją turėjęs „Microsoft” ir kai kurios kitos kompanijos.

Mokesčiai mažėja

Europos Sąjungoje šiuo metu yra apie 500 mln. mobiliojo ryšio vartotojų.

Nuo šių metų liepos ES šalių keliautojams jau antrąsyk sumažėjo mokesčiai už tarptinklinį ryšį.

Tarptinklinio ryšio viršutinės kainų ribos (be pridėtinės vertės mokesčio) dabar siekia 1,35 lito skambinant, 0,52 cento priimant skambučius ir 2,76 lito už įkeltų arba atsisiųstų duomenų megabaitą“.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...