Europos krepšinio čempionatas 2011 m.
Kol Lietuvos krepšininkai lieja prakaitą Turkijos krepšinio arenose, devyni 2011 m. Europos krepšinio čempionato organizacinio komiteto nariai domisi pirmenybių rengimo ypatybėmis
Prieš savaitę keturiuose Turkijos miestuose prasidėjęs pasaulio krepšinio čempionatas traukia ir trauks ne tik milžinišką sirgalių dėmesį. Pro didinamąjį stiklą pirmenybes stebės ir 2011 m. rugsėjį Lietuvoje vyksiančio Europos krepšinio čempionato organizatoriai.
Kol Lietuvos krepšininkai lieja prakaitą Turkijos krepšinio arenose, devyni 2011 m. Europos krepšinio čempionato organizacinio komiteto nariai domisi pirmenybių rengimo ypatybėmis.
“Eurobasket 2011″ darbo grupės nariai kiekvieną dieną iš arti stebi, kaip turkai tvarkosi su renginių organizavimu, saugumo užtikrinimu ir savanorių koordinavimu. Po susitikimų su vietinio organizacinio komiteto nariais lietuviai viską išbando ir savo kailiu – dalyvauja renginiuose, bendrauja su savanoriais ir iš šalies stebi, kaip veikia saugumo užtikrinimo sistema.
Šios trys sritys yra itin svarbios – taupydami lėšas lietuviai šių sričių specialistų į ankstesnius čempionatus nekomandiravo. Likę šeši “Eurobasket 2011″ darbo grupės nariai prieš metus lankėsi Lenkijoje vykusiose Europos pirmenybėse, todėl dauguma organizacinių klausimų jiems žinomi.
“Šiemet jau vykome į Stambulą ir stebėjome, kaip turkai surengė planetos čempionato burtų traukimo ceremoniją. Manome, kad mums ji pavyks geriau”, – “Veidui” tvirtino Europos čempionato direktorius Mindaugas Špokas.
Pasak jo, burtų traukimo ceremonija buvo pernelyg ištęsta, o ją stebėję užsienio svečiai suprato ne visus organizatorių sumanymus – dekoratoriai persistengė, renginio vietą išpuošdami nacionaliniais turkų motyvais.
Didžiausias rūpestis – viešbučiai
Iki Europos pirmenybių likus šiek tiek daugiau nei metams didžiausią galvasopį “Eurobasket 2011″ darbo grupės nariams kelia vis dar nepakankamai mūsų šalyje išplėtota sporto ir poilsio infrastruktūra.
Kad būtų kur apgyvendinti krepšininkus Šiauliuose, pradėta viešbučio “Medžiotojų užeiga” rekonstrukcija
Prieš du dešimtmečius nepriklausomybę atkūrusi Lietuva platų viešbučių tinklą gali pasiūlyti tik didžiuosiuose šalies miestuose. Tuo tarpu Šiauliuose ar Alytuje nė su žiburiu nerasi ir keturių žvaigždučių viešbučio. O norint surengti Europos pirmenybes be tokio lygio viešbučių apsieiti nepavyks.
“Tai pagrindinė mūsų bėda. Didžiausią nerimą kelia viešbučių kokybė, – atsiduso M.Špokas. – Net pavydu žiūrėti į Ispanijos viešbučių sistemą, neblogai ji buvo išplėtota ir Lenkijoje. Keista, kad statant arenas Europos čempionatui nebuvo pagalvota apie viešbučius”.
Vis dėlto viešbučių klausimas po truputį juda iš mirties taško – Šiauliuose “Medžiotojų užeigos” rekonstrukcija jau įsibėgėjo, netrukus ketinama pradėti ir Panevėžyje įsikūrusio “Romantic” viešbučio išplėtimo darbus. O Alytuje rungtyniausiančios komandos veikiausiai bus apgyvendintos Birštone.
Arenas išbandyti suspės
Ne mažiau opus ir arenų klausimas – svarbu ne tik laiku jas pastatyti, bet ir spėti išbandyti. Nors tiek Kauno, tiek Klaipėdos arenų statybų darbai vėluoja, viliamasi, kad abu sporto kompleksai bus baigti jau kitą pavasarį.
“Planavome, kad abi arenos bus atidarytos jau šią žiemą, o Kauno areną ketinome išbandyti per sausį vyksiančias Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) taurės finalo ketverto varžybas. Jau dabar aišku, kad to padaryti nepavyks”, – apgailestavo Europos čempionato direktorius.
Šiaulių arena čempionatui jau parengta. Dabar didžiausią problemą kelia Klaipėdos ir Kauno arenos
Šiuo metu svarstoma galimybė LKF taurės turnyro finalus surengti Alytuje ir taip patikrinti spalį duris atversiančius čionykščius sporto rūmus. Po rekonstrukcijos čia tilps penki tūkstančiai žiūrovų ir ši arena bus pasirengusi priimti Europos pirmenybių grupių varžybas.
15 tūkst. žiūrovų galėsiančios priimti Kauno arenos lankus krepšininkai išmėgins gegužę per Lietuvos krepšinio lygos finalus. Na, o Klaipėdoje ketinama surengti draugišką turnyrą, kuriame dalyvaus ir mūsų šalies rinktinė.
Kaimynų pamokos
Norėdami į Lietuvą pritraukti kuo daugiau turistų ir užsienio komandų gerbėjų, “Eurobasket 2011″ darbo grupės nariai palaiko itin glaudžius santykius su visų šalių, kurios dalyvaus čempionate, krepšinio federacijomis.
Praėjusiais metais Lenkijos Katovicų mieste vykusiame Europos čempionato finale savo rinktinės pasirodymą stebėjo vos kelios dešimtys serbų aistruolių. Atvykti į Lenkiją norėję serbai privalėjo gauti šios šalies vizas, tačiau savo komandą Poznanėje palaikė net du tūkstančiai makedonų, kuriems taip pat reikėjo Lenkijos vizų.
“Tai čempionato organizatorių darbo brokas. Serbų sirgaliai nuolat keliauja kartu su savo komanda – tuo galėjome įsitikinti per Eurolygos finalo ketverto varžybas Paryžiuje, į kurį palaikyti Belgrado “Partizan” klubo atvyko per 2 tūkst. aistruolių. Tiesiogiai dirbame su šalių ambasadomis bei krepšinio federacijomis ir joms pateiksime visą informaciją apie atvykimo į Lietuvą galimybes ir tų šalių sirgaliams sukurtus pramogų pasiūlymus”, – pasakojo M.Špokas.
Daugelį įvairių čempionatų per savo karjerą aplankęs Graikijos krepšinio rinktinės treneris Jonas Kazlauskas tvirtina, kad prieš metus Lenkijoje vykusios pirmenybės buvo vienos prasčiausių. Daugelį lietuviams nesuprantamų trūkumų išvardijo ir prieš metus kaimyninėje šalyje lankęsis M.Špokas. Aukščiausio lygio sporto renginyje krepšininkams per treniruotes ir rungtynes buvo tiekiamas mineralizuotas vanduo, nors Lietuvoje net sporto mokyklose treniruotes lankantys vaikai žino, kad sportininkams rekomenduojama gerti tik negazuotą vandenį.
Prieš rungtynes vienai rinktinei lenkai duodavo vos dvylika rankšluosčių. Po mačo jie būdavo permirkę krepšininkų prakaitu, o nusiprausus duše nusišluostyti nebūdavo kuo.
“Iki Lenkijoje vykusio čempionato likus trims mėnesiams vietinio organizacinio komiteto vadovai į svečius pasikvietė visų šalių dalyvių krepšinio federacijų atstovus ir klausė jų patarimų bei pageidavimų, norėdami kuo geriau surengti pirmenybes. Pasakiau jiems ne vieną pastabą ir pateikiau prašymą, bet atvykę į čempionatą pamatėme, kad į nė vieną jų nebuvo atsižvelgta”, – stebėjosi M.Špokas.
Pigiausias čempionatas
Senojo žemyno pirmenybės Lietuvoje bus pigiausios per visą istoriją. Čempionato biudžetas siekia vos 21,7 mln. Lt, nors prieš trejus metus toks pat renginys Ispanijai atsiėjo 60 mln. eurų (207 mln. Lt), o 2009 m. Lenkija Europos čempionatui surengti išleido 47 mln. zlotų (apie 40 mln. Lt).
“Mums labai nejauku pranešti “FIBA Europe”, kiek pinigų turėdami ruošiamės surengti čempionatą. Lietuvoje krepšinis yra antra religija, tai bus didžiausias kada nors Lietuvoje organizuotas renginys, bet jam skiriamos lėšos daug kam kelia šypseną, – prisipažino M.Špokas. – Ispanai prieš trejus metus kiekvienoje srityje turėjo po vieną specialistą. Kadangi mums trūksta lėšų, vienas žmogus atsako už tris keturias sritis”.
Tačiau skųstis dėl skiriamų pinigų jis neketina ir tvirtina, kad ir turėdami mažiausią biudžetą lietuviai siekia surengti geriausią kada nors vykusį krepšinio čempionatą. Ar “FIBA Europe” nekilo klausimų, kaip už itin mažai pinigų Lietuva surengs tokio aukšto lygio čempionatą?
“Kai jie pamatė, kaip surengėme jaunių vaikinų čempionatą, klausimų nebekilo. Jie tiki, kad mes susitvarkysime”, – šyptelėjo M.Špokas. Jo vadovaujama vienuolikos žmonių grupė šią vasarą organizavo Vilniuje vykusias Europos jaunių (iki 18 metų) vaikinų pirmenybes, kuriose mūsų šalies krepšininkai iškovojo aukso medalius. Pirmenybės Lietuvai kainavo 1,2 mln. Lt, bet liūto dalį šios sumos sudaro įvairūs natūriniai mainai.
Pirmenybių finalą stebėjo sausakimšai “Siemens” areną užpildę 11 tūkst. žiūrovų, o matydami šį vaizdą “FIBA Europe” vadovai liko sužavėti. Prieš trejus metus Madride vykusiame Senojo žemyno vyrų čempionato finale tvyrojusi atmosfera neprilygo tai, kurią aštuoniolikmečių varžybose sukūrė lietuviai.
FIBA atstovams patiko, kaip Lietuvoje buvo surengtas jaunių vaikinų čempionatas. Panašaus rezultato tikimasi ir kitų metų rudenį
“Surengėte įspūdingą krepšinio šventę. Tai buvo neabejotinai geriausias jaunimo čempionatas, kokį tik esu matęs. Tą patį man patvirtino ir pirmenybėse dalyvavusių komandų treneriai. Jie organizatoriams neturėjo jokių priekaištų. Neabejoju, kad po metų vyksiančios vyrų pirmenybės bus tokios pat puikios”, – komplimentų tuzinui čempionatą surengusių žmonių negailėjo “FIBA Europe” generalinis sekretorius Naras Zanolinas.
Čempionatas – milžiniška nauda šaliai
Net nevykusiai lenkų organizuotas Europos čempionatas šiai šaliai davė 245 mln. eurų pridėtinės vertės. Pagal sudėtingą formulę apskaičiuojama piniginė pridėtinės vertės išraiška aprėpia tokius dalykus, kaip pirmenybėms sukurta infrastruktūra, čempionato rungtynių tiesioginių transliacijų skaičius, kiek Europos šalių žiūrovų jas matė, kiek sirgaliai šalyje išleido pinigų, kiek gauta pajamų iš bilietų pardavimo ir rėmėjų.
Remiantis mūsų Ūkio ministerijos duomenimis, kiekvienas turistas Lietuvoje per dieną vidutiniškai išleidžia po 120 eurų. Planuojama, kad Europos pirmenybės sutrauks apie 20–30 tūkst. krepšinio gerbėjų, kurie ne tik stebės varžybas, bet ir keliaus po šalį.
Būsimą pelną jau ima skaičiuoti visi paslaugų srityje dirbantys verslininkai. Turbūt labiausiai rankas iš džiaugsmo trins viešbučių savininkai. Neabejojama, kad aukštesnės klasės viešbučiai Europos čempionato metu kambarių kainas pakels keturis penkis kartus – kambario kaina nakčiai gali siekti apie 200 eurų.
“Eurobasket 2011″ darbo grupės nariai, remdamiesi lenkų ir ispanų patirtimi, yra apskaičiavę, kad vien Vilniuje ir Kaune esančiuose viešbučiuose turistai užims apie 14 tūkst. vietų.