Romai
Europos Parlamento (EP) nariai antradienį pasmerkė Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) sprendimą deportuoti valstybės svetingumu piktnaudžiavusius romus, tačiau Europos Komisija (EK) į šį ginčą nesikišo.
Įvairioms politinėms kryptims atstovaujantys Europos parlamentarai pasisakė prieš N.Sarkozy rugpjūtį priimtą sprendimą likviduoti neteisėtas čigonų stovyklas ir grąžinti iš Rytų Europos kilusius romus į Rumuniją ir Bulgariją.
Nors kai kurie deputatai šią politiką laiko “nepriimtina”, Europos Sąjungos (ES) teisingumo, pagrindinių teisių ir piliečių laisvių komisarė Viviane Reding (Vivjana Reding) pareiškė, kad ją tenkina Prancūzijos pateiktas šio žingsnio pagrindimas.
“Dėl pastarosiomis savaitėmis vykusio labai intensyvaus dialogo tarp Europos Komisijos ir Prancūzijos valdžios įžvelgiu svarbią pažangą, – sakė ji. – Prancūzija neketina nukreipti veiksmų prieš romų bendruomenę”.
Briuselyje vienas EK atstovas sakė, kad Komisija laikysis atokiai nuo bet kokių ginčų su Prancūzija dėl šio klausimo.
++Pirmadienį susitikę Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) ir N.Sarkozy susitarė, kad “abiem pusės nesuinteresuoti vystyti ginčą šiuo klausimu”, nurodė EK atstovas Olivier Bailly (Olivjė Beli).
Abu lyderiai taip pat pritarė, kad “svarbu stiprinti bendradarbiavimą ir konstruktyvų dialogą” dėl šio svarbaus klausimo, kuris “turėtų būti sprendžiamas vienodai rimtai”.
Atsižvelgdama į šį susitarimą EK antradienį įkūrė darbinę grupę romų reikalams, kuri įvertins, kaip naudojamos jau anksčiau romų integracijai skirtos ES lėšos.
“Pinigai yra prieinami, (tačiau) pinigai nenaudojami problemai spręsti, – pabrėžė V.Reding. – Kodėl? Galbūt mūsų šalyse narėse nelabai populiaru naudoti Europos pinigus investuojant į romų bendruomenę? Tikiuosi, kad klystu”.
Tačiau kai kurie Europos Parlamento nariai atrėžė, kad EK tiesiog netinkamai atlieka savo darbą..
Austrijos socialistas Hannesas Swoboda (Hanesas Svoboda) ir Rumunijos liberalė Renate Weber (Renatė Vėber) pareiškė, kad Europos Komisijos pozicija “nepriimtina” bei perspėjo, jog dėl tokio požiūrio kai kurios kitos šalys, tokios kaip Italija ir Vengrija, gali pasekti Paryžiaus pavyzdžiu ir deportuoti čigonus.
“Komisija neigia tikrovę; ji neprisiima atsakomybės”, sakė EP Žaliųjų frakcijos narė prancūzė Helene Flautre (Helen Flotr).
Liberalų, socialistų, žaliųjų ir komunistų frakcijos pateikė rezoliucijų projektus, kuriuose smerkiamas Prancūzijos sprendimas deportuoti romus, dėl kurių Europos Parlamentas balsuos ketvirtadienį.
Prancūzija rugpjūtį išprovokavo tarptautinius debatus, nusprendusi išardyti neteisėtas čigonų stovyklas po vieno incidento.
Prancūzijoje gimę romai buvo perkeliami gyventi kitur, tačiau šimtai atvykėlių iš Rytų Europos, negalinčių įrodyti, jog turi pakankamai lėšų integruotis į visuomenę, buvo parskraidinti į Rumuniją ir Bulgariją.
Prancūzijos valstybės sekretorius Europos Sąjungos reikalams Pierre’as Lellouche’as (Pjeras Leliušas), kuris ketvirtadienį atvyks su vizitu į Rumuniją, teigė, kad jo vyriausybei Europos Parlamente išsakyta kritika yra “perdėta ir neteisinga”.
Tuo tarpu Italijos policija paskelbė išardžiusi vieną romų taborą netoli Milano ir evakavusi jos gyventojus į “teisėtą” stovyklą. Panašių veiksmų taip pat planuojama imtis Romoje.