Ligitas Kernagis
Trys klausimai Ligitui Kernagiui, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkui
VEIDAS: Komisija savo išvadose siūlo atstatydinti vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį, atleisti generalinio prokuroro pavaduotoją Darių Raulušaitį ir grąžinti į darbą atleistus FNTT vadovus Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą. Tačiau ne Seimas skiria ministrą ar FNTT vadovus, tad kiek tikėtina, kad kas nors atsižvelgs į šias išvadas?
L.K.: Nors komisijos išvados ir yra rekomendacinio pobūdžio, mes tikimės, kad į jas bus atsižvelgta, nes rezonansas visuomenėje didžiulis. Tie atsakymai bus jau nebe mums, o visai visuomenei. Žmonėms kilo daug klausimų dėl prokuratūros darbo, dėl FNTT vadovų. Prezidentė, būdama tautos prezidente, manyčiau, sureaguos ne tik į klausimus, bet, ko gero, ir į išvadas.
VEIDAS: Tiek D.Raulušaitis, tiek R.Palaitis tvirtina neketinantys atsistatydinti. Jei komisijos išvados nieko nelems, ar imsitės kitų priemonių? Ar inicijuotumėte interpeliaciją ministrui?
L.K.: Mes vertiname viską politiškai, o ne teisiškai. Jei niekas nieko nedarys, tai bus signalas, kad Lietuvoje tikrai kažkas negerai. Mes viską vertiname pagal išvadas, pagal mūsų surinktą medžiagą, neimame iš lubų. Taip, priemonių imsimės. Planuojame paviešinti visą tyrimo medžiagą, kad žmonės matytų, kiek kas iš tiesų yra prisimelavęs. Ar inicijuosime interpeliaciją ministrui? Greičiausiai taip, nes, pagal surinktą medžiagą, jis nebegali toliau dirbti. Jo veikla neskaidri.
VEIDAS: Kokie faktai nagrinėjant visą gautą medžiagą labiausiai įtikino, kad FNTT vadovai atleisti nepagrįstai?
L.K.: Pirma, poligrafo išvadomis remtis negalima – visi liudiję pareigūnai tą pripažino. Kitas dalykas, net ir pats ministras pripažino, kad buvę FNTT vadovai tikrai geri specialistai, su gera praeitimi. Buvo ir kitų netiesioginių faktų. Vienas tokių faktų, kad ministras ar per neapdairumą, ar dėl kitų priežasčių V.Giržadui atėmė teisę dirbti su slapta informacija, remdamasis įstatymo straipsniu dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ir narkotikais. Kur logika? Susidaro vaizdas, kad ministras turėjo kitų tikslų. Patys pareigūnai (buvę FNTT vadovai – red. past.) mums buvo atnešę tam tikros informacijos, iš kurios matyti, kad jie galbūt buvo spaudžiami neliesti kai kurių įmonių, netikrinti jų. Visame tame fone ir susidarė įspūdis, kad su jais, tiesiai tariant, buvo susidorota.
Labai keistas generalinio prokuroro D.Valio paaiškinimas “Snoro” informacijos nutekėjimo atveju. Prokuratūra, pasirodo netgi netyrė, kad … tyrimui nepakenkti. Laaabai įspūdinga… Pradėjo tirti tik po 3 mėnesių, kai ir Seimo AK politikai pabandė kai ką aiškintis. Tuos tris mėnesius, pasirodo, tyrė VSD, o rezultatas pasirodė visai blankus. Dar blogiau. Kai kas, pasinaudoję tokiu VSD “tyrimu” susidorojo su bene geriausiai dirbančios teisėsaugos institucijos vadovais. Kurie, kaip paaiškėjo, buvo netgi ne tik “ne prie ko”, bet galėjo būti ir pagrindiniai “Snoro” “kontoros” aferų atskleidėjai. Kas tai? Išmetimas iš darbo – atlygis už sąžiningą ir produktyvų darbą?
Po prokuroro I.Mikelionio aiškinimų Seimui, tampa visiškai neaišku, kuo buvo kaltinami ir dėl ko atleisti FNTT pareigūnai? Apie “Snoro” banko padidintą kontrolę žinojo, gal ir to banko sargas. Kaip žinome iš D.Valio posėdis pas Raulušaitį netgi nebuvo visai slaptas. V.Antonovas ir V.Baranauskas patyrę ir gal prisidirbę, tad daug ką nujausti taip pat galėjo.
Kur kas įdomesnis ir įtikinamesnis buvusio gen. prokuroro pavaduotojo Neveros skandalingas liudijimas, kurį išdrįso atspausdinti gal tik “Alfa”. Lauksime Seimo AK žadėtos tyrimo medžiagos, kurioje, kaip tvirtinama, nėra slaptos informacijos. Jėgos prieš Seimo AK sukilo galingos… Gali informaciją užblokuoti… Matysim…
LTV laidos “Teisė (ne)žinoti” baigia sugraužti patikliems žiūrovams smegenis. Ji labai įtaigi, kai žaidžiama praktiškai į vienus vartus. Paskutinėje laidoje pastebėjau J.Razmos labai subalansuotą laikyseną. Nors vienas dažniausiai būna prieš visus, bet laikosi. Laidos vedėja R.Miliūtė visada įsijungia į komandą, kaip aktyviausia žaidėja. Šį kartą ji vėl manipuliavo, Jurgiui mintis nuolat nutraukinėjo ir t.t. Teks gal pradėti daryti tokių televizinių politinių šou analizes bent jau jas pakomentuojant komentaruose. Žurnalistinė etika “siaurovizijoje” nuolat ižsiplovusi, o juk LTV remiama ir valstybės lėšomis. Kodėl už tokius nykius falsifikatus mes turime dar ir susimokėti?
Jei bus paviešinta Seimo Antikorupcinės komisijos vykdytų posėdžių medžiaga, labai “romantiška” versija dėl FNTT vadovų palikimo už borto , kaip galėtų tikėtis LiCS vadukai ir tie, kurie stovi už jų nugarų, gali nesigauti. Net ir tas žiupsnelis viešai pasklidusios informacijos apie buvusio D.Valio pavaduotojo Neveros, (beje, atleisto šios istorijos eigoje), atsakymai komisijai rodo, kad FNTT skandalas galį įsiliepsnoti dar labiau. Kaip dabar jau paaiškėjo, FNTT galimai buvo ta teisėsaugos institucija, kuri kvalifikuotai ir rezultatyviai dirbo darbą aiškindamasi finansinius nusikaltėlius. Labai tikėtina, kad jos buvę vadovai daug prisidėjo ir prie to, kad buvo pagaliau sustabdytos “Snoro” finansinės machinacijos, atnešusios šio banko indėlininkams ir valstybei milžiniškus nuostolius. Gal būtent dėl to taip šlykščiai buvo “atsilyginta” pareigūnams, atlikusiems savo pareigas. Dargi apkaltinant juos slaptos informacijos apie banką “Snoras” perdavimu. Ar dorų pareigūnų išmetimas iš darbo yra “atlygis” už jų pastangas? Vis labiau aiškėja, kad jie tikrai buvo “ne prie ko” ir sau į daug nuveikusias rankas nekandžiojo. Įžūlesnes nesąmones, kokias girdime sklindant iš R. Palaičio lūpų, sunku būtų sukurpti. Už tokius nykius “rankdarbius” turi būti atsakingi tie, kurie pasinaudoję “Snoro” bankrotu, panoro susidoroti su galimai vienais iš finansinės aferos atskleidėjų – V.Gailiumi ir V.Giržadu. Tai turėtų paliesti ne tik kokius LiCS “iešmininkus”, bet ir keršto sumanytojus ir įtakotojus. Akivaizdus kerštas FNTT teisėsaugos pareigūnams – dar ne viskas. Kai kam gal labai svarbu padėti “Snoro” šeimininkams bei sustabdyti kitus FNTT vykdytus tyrimų procesus, kurie buvo nukreipti stambių finansinių machinacijų ryškinimui.
“Snoro” ir FNTT istorijų pabaiga gali visuomenei parodyti, kokioje teisinėje situacijoje yra šalis šiuo metu ir ar galima tikėtis kokių prošvaisčių bent jau artimiausiais metais. Geros vilties nuojauta negali būti visai sunaikinta. Ji turi išlikti… Kaip gyventi be vilties?
FNTT pareigūnų nepagrįstai skuboto atleidimo skandalas, neatsižvelgiant į premjero A.Kubiliaus prašymą neskubėti ministrui R.Palaičiui priimti sprendimų tol , kol FNTT vadovų kaltė nėra aiški, parodo, kad toks ministras visai pagrįstai prarado premjero pasitikėjimą. Išsakiau pačią švelniausią priežastį. Kur kas griežtesnių aplinkybių vertinimų galima būtų surašyti nemažą eilę. Visa tai susidėlioja į tokią situaciją, kad ministro Raimundo Palaičio karjerai ateina galas bet kuriuo atveju. Neleis prezidentė jo paslaugų atsisakyti, ar ne, skelbs Seimas jam interpeliaciją, ar ne, dirbs jis vyriausybės kabinete net iki kadencijos pabaigos ar bus kitaip. LiCS bandymai sugriauti koaliciją tik dar labiau paryškintų FNTT dirbtinai sukurpto skandalo tikslus. Ir joks A.Čapliko viešai išsakytas šantažas valstybės interesams griovimui nebepadės. “Iešmininkas” savo darbą jau atliko. Padarė jis jį nelanksčiai bei tuo pačiu nevykusiai ir jis niekam nebebus reikalingas, kaip politikas. Net ir tie, kurie kol kas jį gina, gal tik kurį laiką dar pakęs. Juk nėra A..Čaplikas puspročiu, kaip jis vadino kitus politikus ir kokiu jį gal kai kas patį laiko esantį. Tai patyręs politikas ir šiuo atveju jis greičiausiai netgi nėra šio skandalo užsakovas, o tik tarpininkas. Visuomenei, manau, nereikėjo daug laiko suvokti kokioms jėgoms puolė tarnauti LiCS vadukai, gan netikėtai gavę netgi šalies vadovės pritarimą. Gal ir ne visiems netikėtai. Gal tik tiems naivuoliams, kurie ir šiandien galvoja, kad prezidentė niekada negali klysti. Niekada neklysta tik diktatorius, uzurpavęs absoliučiai visą valdžią. Gal dar vilkas, prie upelio ėriuką sutikęs. Mūsų šalies vadovės energingą ir kartais ekspromtu pateikiamą aštrią raišką turime su kuo palyginti.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė tikrai nėra pasiekusi “lukašenkinių” valdymo standartų. Ji jau beveik tris metus bendradarbiauja su valdančia dešinės – centro koalicija ir labai didelių problemų šiame darbe kol kas nebuvo iškilę. Žinoma, nemaža demokratijos spraga yra tai, kad prezidentė nesiteikia paaiškinti kai kurių savo keistų sprendimų, keičiant Vyriausybės kabineto narius, kai kuriais kitais keistais atvejais. Jei jos paaiškinimai būtų įtikinantys, į tokius kartais gan keistus sprendimus visuomenė gal pažiūrėtų atlaidžiau. Čia ir iškyla demokratinių principų spraga. Piliečiai rinkėjai išreiškė per LR Prezidento rinkimus savo pasitikėjimą kandidate D.Grybauskaite, o atgalinio ryšio dažnai nesulaukia. Taip, atgalinio ryšio, nes pasijaučia, kad prezidentė nepasitiki tais rinkėjais ir niekad nesiteikia nors kiek paatvirauti iš esmės. Tą abipusio bendravimo spragą neįmanoma užpildyti atskiromis viešomis akcijomis ar kalbomis. Konkretūs darbai neturėtų nuo tos raiškos skirtis. Kai kyla įtarimų, kad skirtumai vis tik yra, tiesus, atviras ir pozityvus prezidentės žodis galėtų situaciją padaryti aiškesne, taip nesudarant galimybės kažkam pinti visokias įvairių sąmokslo versijas iš įvairių pusių jėgų.
Seimo Antikorupcinė komisija turi tik šią savaitę, kada dar gali suskubti paviešinti bent jau tą komisijos posėdžių dalį, kuri susijusi su FNTT vadovų atleidimu. Kadangi prokuratūra kol kas jokios bylos jiems nėra užvedusi, o jie patys žada kreiptis į prokuratūrą tik paruošę išsamų protestą po savaitės, tai prokuratūra neturi galimybės blokuoti bent jau tą, minėtą tyrimo dalį. Kai V.Gailiaus ir V.Giržado skundas bus pateiktas teismui, prokuratūra, manau, ilgai nelauks ir paskubės VISĄ Seimo AK posėdžių protokolinę medžiagą perimti ir įslaptinti. Dar ir pretekstą pateiks – vyksta ikiteisminis tyrimas… Manau, kad VSD tokiam slaptinimui irgi pritars. Taip turėsime dar vieną bylą – skenduolę, kurios nukentėję asmenys bus, kaip sakoma, “nei pakarti, nei paleisti”. Kol prezidentė atkakliai masto kur tą garsųjį kablelį padėti, vyriausybė gali žirgo ėjimu paskelbti “šachą” savo ministrui. Kai toks “karalius” šachuojamas, jokia rokiruotė pasislėpimui už bokšto tuo momentu negalima…
Sveikinčiau Pikasą,jei tikrai pradėtų komentuoti politinius televizinius šou.Ne vien Miliūtė,bet ir Pumprickaitė moka žongliruoti savo įsikišimu nutraukinėjant joms nepatinkantį politiką,kad šis lieka beveik nieko nepasakęs.Vakar per Ltv Pumprickaitės laida buvo tik žaidimas į vienus vartus,pasitelkiant “išrupūžėjusius”[anot K.Sajos] politologus Liaučių ir Bielinį.