Taline vykstančiame Baltijos šalių energetikos sektorių reguliatorių periodiškai rengiamame forume elektros perdavimo sistemų operatoriai pristatė galimus būdus ir siūlymus tobulinti elektros jungčių pralaidumų nustatymo ir valdymo metodiką.
Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemų operatoriai siekia įvertinti, ar esami techniniai jungčių pralaidumai išnaudojami pakankamai efektyviai, ar galima atrasti galimybių maksimizuoti turimus fizinius jungčių pralaidumus. Viena iš nagrinėjamų galimybių – sukurti sąlygas sudaryti išankstinius sandorius tam tikrai galiai perduoti tarpsisteminėmis jungtimis.
„Pagrindinis mūsų tikslas – sudaryti vienodas ir skaidrias konkurencines sąlygas rinkoje, nediskriminuojant nė vieno rinkos dalyvio ir maksimaliai išnaudojant esamas jungtis su energetikos sistemomis į šiaurę ir rytus nuo Lietuvos,“- sako Daivis Virbickas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.
„Turime suprasti, kad elektros kainas rinkoje lemia ne metodikos, o elektros gamybos situacijos regione, ką tik patvirtina pastarųjų savaičių situacija, kai elektros kainos nukrito po to, kai visu pajėgumu pradėjo veikti Karaliaučiaus elektrinė, nors metodika vis dar neasikeitusi“, – sako D.Virbickas.
Taline Baltijos šalių energetikos sektoriaus reguliatoriams pristatytas galimas patobulinimų planas, suderinus jį tarp Baltijos perdavimo sistemos operatorių netrukus bus pristatomas ir rinkos dalyviams Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.
Elektros jungčių pralaidumai – tai galimybė perduoti elektros energiją aukštos įtampos elektros linijomis tarp dviejų valstybių. Pralaidumai apskaičiuojami ir nustatomi remiantis techniniais linijų ir kitų elektros įrenginių parametrais bei operatyvine informacija apie tai, kiek Lietuvoje ir kitose susijusiose sistemose (Latvijoje, Baltarusijoje, Estijoje ir Rusijoje) bus pagaminama ir suvartojama elektros, kiek elektrinių ir perdavimo linijų veikia, o kiek yra remontuojama.