Šildymo kainų sumažinimas dabar yra prioritetinis klausimas ir įgyvendinant energetikos ministro Arvydo Sekmoko pirmadienį pasiūlytą schemą tai tikrai galima pasiekti jau šį šildymo sezoną, tikino Premjeras Andrius Kubilius.
Trečiadienį po Vyriausybės posėdžio Premjeras sakė tikįs, kad diskusijos su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) bus rezultatyvios. Komentuodamas VKEKK pirmininkės Dianos Korsakaitės žodžius, kad A. Sekmoko schema neatitinka teisės aktų, A. Kubilius teigė, kad tai buvo aptarta su Vyriausybės teisininkais, ir jie jokių teisinių problemų neįžvelgė.
“Bet kuriuo atveju mes turime suvokti, kad galimybės padėti mūsų gyventojams realiai egzistuoja, ir jeigu yra kokių nors teisinių kliūčių, tas kliūtis reikia spręsti ir pašalinti. Prioritetas – vartotojų interesai”, – pabrėžė Vyriausybės vadovas.
Premjeras taip pat teigė, kad ypatingą vaidmenį siekiant, kad šiluma vartotojams būtų kuo pigesnė, vaidina ne tik Vyriausybė ar VKEKK, bet ir savivaldybės. Pasak jo, kai kuriose savivaldybėse, pavyzdžiui, Molėtų ar Radviliškio, kurios daug investavo į šilumos ūkio sutvarkymą, šilumos kainos yra 18-20 ct/kWh, o kitose savivaldybėse, pavyzdžiui, Vilniaus, kurios to nepadarė, kainos siekia beveik 30 ct/kWh.
“Mes nenusišalinam nuo problemų sprendimo, bet problemas turi spręsti savivaldybės. Mes pasiruošę joms padėti, bet jos pačios turi ieškoti efektyviausių būdų”, – tvirtino Premjeras.
Energetikos ministerija inicijavo siūlymą, kaip šalies didmiesčiuose centralizuotai tiekiamą šildymą atpiginti 4 ct/kWh. Tai būtų padaryta iš Elektrėnų “Lietuvos elektrinės” perteklines dujas nemokamai perdavus termofikacinėms elektrinėms, kurios iš jų gamintų šilumą ir elektrą.
Pasak A. Sekmoko, tai leistų sumažinti šilumos kainą iki 4 ct/kWh. Šilumos kaina sumažėtų Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Klaipėdos ir Alytaus savivaldybių šilumos vartotojams, arba 60 proc. centralizuotą šildymą vartojančių Lietuvos vartotojų.
VKEKK pirmininkė D. Korsakaitė žiniasklaidai yra sakiusi, kad tokie A. Sekmoko planai neatitinka nei Lietuvos, nei europinių teisės aktų.