2012 Liepos 23

Gintaras Sarafinas

Gamtosaugininkai baigia sukurti erkių Lietuvą

veidas.lt


Praėjusią savaitę teko nuodugniau pažinti Aukštaitiją – nuvažiavome 1300 km ir aplankėme dešimt rajonų. Šios išvykos metu patyrėme daug gerų emocijų, sutikome daug malonių ir svetingų žmonių, įsitikinome, kad turizmo infrastruktūra šiame regione išvystyta tikrai neblogai ir daugumoje šių rajonų gyvenimo kokybė pagerėjusi dėl Europos Sąjungos paramos.

Tačiau būta ir nemažai karčių nusivylimų. Daugumą jų nulėmė mūsų šalies gamtosaugos sistema, jos funkcionieriai ir visokie kontrolieriai.
Susidaro įspūdis, kad per 22 metus mūsų gamtosaugininkai užmiršo, kokie jų darbo pagrindiniai tikslai ir kam jie gamtą saugo. Žvelgiant į laukus ir miškus, ežerus ir kitus vandens telkinius, vis aplankydavo mintis, kad visi jie saugomi erkėms, nendrėms ir Sosnovskio barščiams (kas nežino, čia tokie augalai) plisti. Va šie sutvėrimai saugomose teritorijose tikrai klesti ir galėtų surašyti padėkos raštus mūsų gamtosaugininkams. Štai Molėtų rajone daugelyje apylinkių Sosnovskio barščiai išaugę jau iki trijų keturių metrų ir baltuoja tiesiog plantacijomis. Žiedai gražūs, bet augalai pavojingi ir džiaugtis tikrai nėra kuo.
Su gilia pagarba žemai savo galvas, tiksliau lapus, prieš mūsų gamtosaugininkus turėtų nulenkti ir nendrės su visokiais meldais bei kitais vandens augalais. Mat mūsų saugotojai nuo žmonių taip uoliai saugo ežerus ir paežeres, kad šie sparčiai anka ir laukėja. Nendrėms čia taip patinka, kad jos savo karalystės ribas kai kur jau praplėtusios ir 40–50 metrų nuo kranto, puikiai čia jaučiasi ir antys beigi vabzdžių armijos.
Nenustebsiu, jei po kelerių metų mūsų gamtosaugininkai siųs paraiškas į Briuselį gailiai prašydami skirti ES paramą tauriam tikslui – Lietuvos ežerams valyti. Gal būtų galima leisti nemenka dalimi tų ežerų naudotis žmonėms? Tada jie ne tik prie jų poilsiautų, bet ir juos išvalytų, sutvarkytų šabakštynus. “Šalin rankas nuo Lietuvos ežerų”, – į tokius pasiūlymus atsako gamtosaugininkai. Tiesa, taip jie atsako eiliniams mirtingiesiems, o visiems lygesniems ir pas juos ateinantiems su vokeliais jie vis dėlto sugeba rasti galimybių įsikurti paežerėse, paupiuose, miškuose ir statyti ten, ką tik nori.
Beje, kai kuriose vietovėse gamtosaugininkai taip perlenkė lazdą, kad ten ėmė nykti net tik civilizacijos likučiai ir žmonių pėdsakai, bet ir jų saugomi augalai bei gyvūnai. Kad vėl būtų atkurta puasiausvyra, kuriami keisčiausi projektai ir leidžiami ES milijonai. Tad tampa aišku, kodėl gamtosaugininkai nori, kad Lietuva ir toliau laukėtų.
Tiesa, dėl sparčiai šabakštėjančios mūsų šalies negalima kaltinti tik gamtosaugininkų ir kontrolierių. Didžiulė dalis dėl erkėms kuriamos Lietuvos tenka ir žemės bei miškų savininkams. Pervažiavus laukus nesinori tikėti žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus tvirtinimais, kad dirvonuojančios ir apleistos žemės Lietuvoje mažėja. Metro aukščio piktžolėmis ir krūmynais apaugusių teritorijų tiek daug, kad sutvarkyti ir dirbami laukai jose atrodo kaip salelės.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (12)

  1. jonas jonas rašo:

    O mano nuomone, bent kiek pažiūrėjus į Alytaus taip vadinamus aplinkosaugininkus, vadovaujamus buvusio partinio funkcionieriaus ir lengvosios pramonės specialisto, ta kontora ir sukurta ne gamtai saugoti, o žmones prievartauti milžiniškomis iki absurdiškumo baudomis už menkniekius ir visiško nepaisymo, kad ir ĮŽŪLAUS Nemuno teršimo Druskininkų kutorto,pastarajam atsiperkant simbolinėmis ir reguliariomis baudomis.

  2. Gamtininkas Gamtininkas rašo:

    Na sosnovskio barščius Lietuvon atvežė ne gamtosaugininkai ir plinta jie ne dėl gamtosaugininkų draudimų ką nors daryti kovojant su šią rūšimi. Su nendrėmi tas pats. Nesupratau kuo čia dėti gamtosaugininkai, kad nendrynų daugėja? Tai natūralūs, bet nebūtinai geri ir gamtai procesai. Gamtininkai dažnai džiaugtųsi, kad pievos būtų šienaujmos, o ne pavirstų krūmynais ir tai daryti netgi agituoja, deja, pasirodo daug kur Lietuvoje niekam to nereikia. Ir kai kurie gamtosauginiai projektai atsiranda vien todėl, kad nebelieka jokio intereso jas tradiciškai naudoti iš ūkininkų ar kitų verslininkų pusės. Dažnai tiesiog žiūrima apsimoka ekonomiškai ar ne. Suprantu, kad tokios ekologinės sąvokos kaip “sukcesija”, “eutrofikacija” ir tuos procesus sukeliančios priežastys nėra nagrinėjamos žurnalistus ruošiančioje “kalvėje”, tad belieka remtis vien savo išmone ir vaizduote. Autorius taip viską suplaka, kad velnias koją nusilaužtų ir bandant tai išnarplioti reiktų atskiro straipsnio. Žurnalistikoje taip elgtis tampa įprasta. Dabar juk Lietuvoje daug kam atrodo, kad krepšinis, politika ir gamta yra tos sritys, kuriose pažįstant Landsbergį, Sabonį ir erkę gali ten būti ekspertu…:) Straipsnių autoriams žurnale, vadinančiu pseaudointelektualu ir D.Kuolį, didesnės kompetencijos akivaizdžiai nė nereikia:)

  3. Alius Alius rašo:

    Užtenka prisiminti, kaip didžioji ‘gamtosaugininkė’ iš Kuršių Nerijos su didžiausiu trenksmu paskutinę karvutę deportavo. Tokia tad du dešimtmečius buvo vykdoma politika- ‘saugokim gamtą nuo žmogaus ir nuo jo veiklos’
    Pasekmės akivaizdžios, o kas už tuos išsidirbinėjimus atsakys?

  4. > Alius > Alius rašo:

    Klaviatūros maigytojams visada paprasta. Mesteli iš konteksto išplėštą`nminties nuotrupą, surenti kokį smerkiantį sakinį su klaustuku gale- ir jau pasaulio teisuolis. Užsiimti aplinkosauga- reiškia būti kritikos taikiniu. O jei dar paliesi kieno interesus- tai jau iš viso paskutinis niekšas. Kartais tokių rašančiųjų norisi paklausti kas už jų stovi? Naudosi ES fondų lėšas- milijonų švaistytojas “keisčiausiems” pasak žurnalisto projektams. O gal iš viso nieko nesaugoti ir jokių projektų neįgyvendinti? Kaip bus-taip. Tada jau tikrai galėsim vadintis marsiečiais Lietuvos žemėje, kuriems niekas, išskyrus savo siaurą akiratį, nesvarbu.

  5. Gal autoriui karštis smogė į galvą? Gal autoriui karštis smogė į galvą? rašo:

    Tokios beprasmiškos jovalynės seniai neskaičiau. Pabezdėjo į orą ir tiek.
    Būtų gražu, kad Veido autoriai ne tik rašytų, kas šauna į galvą (Šįsyk šovė pro šalį), bet ir nepatingėtų pasidomėti specialistų nuomonėmis. Tai, ką ponas Serafinas rašo – viskas laužta iš piršto. Jei norite juodinti gamtosaugininkus – yra už ką, bet ne už Sosnovskio barštį ar pakrantes. Juolab, kad saugomose teritorijose jo gerokai mažiau, nei kur kitur. Būtent gamtosaugininkai seniai siūlo didumą ūkinių apribojimų vandens pakrantėse mažinti.. .

  6. Galia Galia rašo:

    Na, gamtosaugininkai Lietuvoje yra atskira kasta. Beje, labai atgrasi ir korumpuota. Jie manosi esantys profesionalai, o iš tiesų tėra siurbėlės. Ir tos jų saugomos teritorijos kasmet atrodo vis baisiau.Ir blogiausia, kad nei Adamkus, nei Grybauskaitė, nei Kubilius jų nesugebėjo pastatyti į vietą.

  7. Marija Marija rašo:

    Is penkto komentatoriaus supratau, kad gamtosaugininkai jau seniai siūlo didumą ūkinių apribojimų vandens pakrantėse mažinti, tik nesupratau, o kas tuos apribojimus ivedė ir kas graziam gamtosaugininkų norui neleidžia virsti realybe

  8. > Galia > Galia rašo:

    Jei turite faktų apie korupciją, būtinai pateikite spectarnyboms. Epitetų nepakanka. Klokit ant stalo ką žinot. Tiktai pastebėjau, kad dauguma rašinėtojų labai mėgsta panašiai komentuoti apie kitus. Visa jų komentarų esmė paprastai tuo ir baigiasi. Man tai primena šūksnius “seimas-vagys”, “visi jie tokie” ir pan. Na, bet jei Jums taip parašius palengvėjo, reiškia pastangos nenuėjo veltui.:)Su tuo ir sveikinu.:)

  9. Marijai: Marijai: rašo:

    yra tikra kvailystė, kai draudžiama pakrantėse kirsti krūmus, nevertingus medžius, ganyti. Iki šiol tokie apribojimai taikomi pakrančių apsaugos zonose – tai tikras sovietrinis reliktas, ir ne gamtininkai prieštarauja tokių apribojimų naikinimui, o seimūnai ir miesčionys biurokratai. Atseit, karvė prišiks į vandenį ar pakrantę ir nebus kur pasivokioti. Tokiems net nedaeina, jog patys ežerai išlieka švarūs ir neapžėlę tik tada, kai stemingai valomos pakrantės, tame tarpe ir ganant. O dabar kas – kur krūmynai, ten šiukšlynai.
    bet blogiausia – kad tas visiškas neišmanėlis Serafinas sugalvojo parašytu straipsniu apšikti gamtininkus – ir triedžia nesamones.

  10. Galia Galia rašo:

    Mano komentaro komentatoriui. Ar tu apsimeti ar tikrai esi trenktas. Nueik i kiekviena nama, kuris pastatytas neleistinoje vietoje ir pasiziurek kieno ten parasai ant leidimu sudeti. Ir sarasas bus tikrai ilgas. Ir viskas bus suklota ant tavo stalo, kaip pats teigi. Beje, ar pats ir nebusi tas, kuris megsta kolektyvine atsakomybe ir stengiasi nematyti akivaizdziu dalykų.

  11. > Galia > Galia rašo:

    Na leidimai statyti išduodami savivaldybėse. Ir dauguma parašų ten ne gamtosaugos institucijų atstovų, nes statiniui (vadinamam nesudėtingam) iki tam tikro ploto net leidimų nereikia, o tik savivaldybės architektas projektą suderina. Kitais atvejais sprendžia savivaldybių sudarytos komisijos. Na čia tik apie statinius kažką bandot konkretinti. Tačiau komentare vien vanduo ir emocijos.

  12. Saulius Saulius rašo:

    Dideliais kiekiais parduodame Šviestuvus hermetinius 2x36W IP65 PC+ABS. Kaina – 29,99 + PVM, min. kiekis 300vnt.

    Issamiau 2x36w.lt, http://www.2x36w.lt


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...