Ekspertų nuomonė
Siekiant stabdyti Gedimino kalno slinkimą, svarbiausius darbus reikia atlikti iki metų pabaigos, sako ekspertai.
Tokią išvadą padarė Kultūros ministerijos sudaryta Gedimino kalno avarinės būklės nustatymo komisija.
“Labai tikimės, kad spalį pradėsime ir lapkritį atliksime pagrindinius slinkimo stabdymo darbus apatinėje terasoje. Prasideda sniego, šalčių periodas”, – BNS pirmadienį Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo skyriaus vedėja Irma Grigaitienė.
“Investicinį projektą Kultūros paveldo departamentas jau paruošė. Dabar tariamės, kaip tvarkingai paimti investicines lėšas”, – teigė ministerijos atstovė.
Kultūros ministras yra sakęs, kad šiemet kalno tvarkymo darbams ketinama skirti iki pusės milijono litų.
I.Grigaitienė pirmadienį taip pat apkaltino Vilniaus miesto savivaldybę, kad ji vilkina klausimą dėl kalno priskyrimo Nacionalinio muziejaus teritorijai.
Tuo metu savivaldybė teigia, kad procesas stringa teismui priėmus sprendimą dėl žemės sklypo Vilniaus pilių valstybiniam kultūriniam rezervatui – esą teismas pavedė vadovautis Seimo nutarimu patvirtinta schema, kuri esanti “netiksli ir problematiška”.
Ekspertai skaičiuoja, kad kalno tvarkymo darbams 2011-aisiais reiktų apie 1 mln litų, o 2012-aisiais – apie 1,75 mln. litų.
Apie tai, kad Gedimino pilies kalnui gresia pavojus, geologai įspėjo prieš dvejus metus. Ypač pavojinga vieta – vakarinis šlaitas, kuris jau keletą kartų yra slinkęs. Dar viena bėda – medžiai, kurie šlaitą ne stiprina, o priešingai – pučiant stipriam vėjui išjudina.
Teigiama, kad nuošliaužos formuojasi ir dėl vandalų, kurie nulaužė šviestuvus, laipioja šlaitais, ridena akmenis iš sienų.
Paskutinį kartą kalnas tvirtintas prieš 14 metų.