Užsienis
Leidimas gėjams ir lesbietėms atvirai tarnauti JAV kariuomenėje yra žingsnis lygybės link, bet dar laukia kova už kitus socialinius pokyčius, tokius kaip tos pačios lyties asmenų santuokos, sako gėjų teisių gynėjai.
JAV Senatas šeštadienį balsavo už tai, kad būtų panaikintas 17 metų galiojęs draudimas savo homoseksualumo neslepiantiems gėjams tarnauti JAV kariuomenėje.
Po piktų debatų senatoriai priėmė įstatymo projektą, kuriuo panaikinamas 1993-iųjų “Tu neklausk, o aš nesakysiu” (Don’t Ask, Don’t Tell) teisės aktas.
Tas kompromisas įstatymas buvo priimtas per buvusio demokratų prezidento Billo Clintono (Bilo Klintono) kadenciją ir reikalavo, kad kariuomenėje tarnaujantys gėjai ir lesbietės neviešintų savo orientacijos.
“Tai vienas žingsnis labai ilgo proceso tampant piliečiu su lygiomis teisėmis”, – sakė Warrenas Arbury (Vorenas Arberis) iš Savanos Džordžijoje, kuris armijoje tarnavo septynerius metus ir tris kartus dalyvavo kovinėse misijose, bet prieš dvejus metus buvo išmestas iš kariuomenės pagal minėtą “Tu neklausk, o aš nesakysiu” politiką. Jis sakė, jog planuoja vėl įsirašyti į armiją, kai tik tos politikos bus atsisakyta.
“Nors tai iš tiesų milžiniškas (pasiekimas), aš tai vertinu kaip grandelę labai, labai ilgoje grandinėje”, – pridūrė jis.
Gėjų teisių gynėjai minėtą balsavimą Senate paskelbė labai svarbia pilietinių teisių pergale.
Aaronas Belkinas, Kalifornijoje įsikūrusio šių klausimų tyrimų instituto “Palm Center” direktorius, sakė, kad šis balsavimas “pradeda naują erą, kai didžiausias darbdavys Jungtinėse Valstijose elgsis su gėjais ir lesbietėmis kaip su žmonėmis”.
Pasak jo, jau tūkstančius metų bet kurioje valstybėje vienas svarbiausių pirmarūšės pilietybės ženklų teisė tarnauti kariuomenėje ir šeštadienio balsavimas Senate “yra istorinis žingsnis to link”.
Draudimo panaikinimas reiškia, kad pirmą kartą per visą JAV istoriją kariuomenė atvirai priims gėjus, o šie be baimės būti išmestiems galės prisipažinti dėl savo lytinės orientacijos.
Pagal 1993 metų įstatymą iš kariuomenės buvo išmesta daugiau kaip 13,5 tūkst. žmonių. Prieš tai, nuo pat Pirmojo pasaulinio karo, jiems buvo nedviprasmiškai uždrausta tarnauti kariuomenėje.
Tačiau pokyčiai įsigalios ne iš karto. Įstatymo projekte sakoma, jog prezidentas ir jo aukščiausi kariniai patarėjai privalo užtikrinti, kad draudimo panaikinimas nepakenks kariuomenės kovinei gebai. Po to kariuomenei numatomas 60 dienų laukimo periodas.
Kai kurie naujosios politikos šalininkai nuvyko į Vašingtoną stebėti balsavimo. Tarp jų buvo Sue Fulton (Sju Felton), buvusi armijos kapitonė ir kuopos vadė, kuri dabar yra 92 Vest Pointo karo akademiją baigusių gėjų ir lesbiečių, jau nebetarnaujančių armijoje ir pasivadinusių grupe “Knights Out”, atstovė.
Važiuodama namo į Nort Pleinfildą Naujajame Džersyje 51 metų S.Fulton sakė mananti, kad šio draudimo panaikinimas padarys poveikį Amerikos gėjų pilietinėms teisėms.
“Kai vis daugiau žmonių supranta, kad piliečiai gėjai ir lesbietės rizikuoja savo gyvybe šiai šaliai ginti, galbūt jie bus labiau linkę pripažinti gėjus bei lesbietes visateisiais piliečiais ir kitais atžvilgiais”, – sakė ji.
Savo ruožtu konservatyvios organizacijos pareiškė, kad minimo balsavimo rezultatai neatspindi eilinių karių nuomonės ir kad jis neturėjo vykti likus tiek nedaug laiko iki dabartinės Kongreso sesijos pabaigos.
+370 5 2058525 begin_of_the_skype_highlighting +370 5 2058525
Apie ką ir rašė V.Bukovskis.Nieko negali būti blogiau,kai kandidatai atrenkami pagal visokius socialinius kriterijus,o ne pagal profesionalumą.Nemanau,kad naujasis įstatymas išsilaikys ilgai.Matyt,tam jį ir priėmė,kad parodyti jo nerealumą,apsisaugant nuo ateities klaidų.Na,dar įsivaizduoju,kai lesbietė(aktyvioji) yra kuopos vadė,bet neįsivaizduoju pasyvo vyriškos lyties homoseksualo,kaip kario.
Man tai iš vis tas skirstymas į gėjus ir lesbietes visiškai nepatinka – tarytum tai būtų atskiros žmonių rasės. Ir netgi pabrėžiama tai… tfu… kaip bjauru.