Aišku, mes norime, kad mūsų mažieji būtų laimingi. O tam reikia, kad jie ne tik būtų mylimi, bet ir patys mokėtų mylėti, atjausti, atleisti. Deja, tai ne tas pats, kas išmokyti naują eilėraštį ar dainelę.
Maždaug trejų–penkerių metų vaikams pradeda formuotis tokios emocijos, kaip meilė, švelnumas, gailestis, užuojauta kitam. Pirmąsias gerumo pamokas mažieji gauna iš tėvų. Jei jų žvilgsnyje jie mato meilę ir geranoriškumą, mažieji išmoksta į žmones žiūrėti taip pat. Taigi visų pirma sąžiningai atsakykite sau, ar jūsų atžala dažniau girdi iš jūsų lūpų burnojimą, ar meilius ir šiltus žodžius. O tada žinosite, ko galite tikėtis ir iš savo pipiro. Tačiau keistis patiems ir keisti mažo žmogučio požiūrį bei elgesį niekada ne vėlu.
Gerumo pamokos
- Kalbėkite, kalbėkite, kalbėkite. Ypač apie jausmus ir emocijas. Ikimokyklinukams dar labai sunku juos išreikšti žodžiais, todėl galite pradėti nuo kasdienių situacijų. Pavyzdžiui, pamatėte kieme parvirtusį berniuką. Galite pasakyti: “Nukrito berniukas. Tikiuosi, jis nesusižeidė. Kaip tu manai?” Perskaitėte laikraštyje apie sudegusį namą. Pakalbėkite apie tai. Nebūtina vaikui rodyti baisių nuotraukų ar pasakoti kraupių istorijų, pakaks pasakyti, kad kažkas neteko namų ir kaip tai yra baisu. Jei turite galimybę, galite net kartu aptarti, kaip galėtumėte į tokią padėtį patekusioms šeimoms padėti. Vaikai, kurie geba išsakyti savo jausmus, į kurių nuomonę įsiklausoma, ateityje būna labiau pasitikintys savimi ir atkakliau siekia savo tikslų.
- Pasakos – tikros gerumo mokytojos. Bet nepersistenkite – jų daugiau dar nereiškia geriau. Kasdien skaityti po naują pasaką nereikėtų. Savaitei pakaks vienos – tai padės vaikui suprasti ir priimti visus pasakos moralus. Nuobodu? Nebent jums – mažiesiems ritualai ir pasikartojimai suteikia saugumo. Tuo tarpu iš televizoriaus naudos bus mažai. Atlikite eksperimentą – paklausykite nežiūrėdami į vaizdą, kokie žodžiai iš jo sklinda. Būsite nemaloniai nustebinti – šie žodžiai veikia kaip hipnozė, o apie gerumą juose, deja, nieko.
- Gerbkite vieni kitus. Mažylis visų pirma turi pagarbiai bendrauti su šeimos nariais, tik tuomet jis pagarbiai bendraus ir su aplinkiniais. Atšventęs trečiąjį gimtadienį žmogutis jau gali padėti tėvams – plauti nedūžtančius indus, nešti dalį produktų iš parduotuvės, palaistyti gėles, nušluostyti dulkes. Žinoma, jis to nepadarys taip gerai, kaip jūs. Betgi svarbiausia išmokyti vaiką padėti ar padaryti ką nors gera kitiems. Vaikui toks elgesys turi tapti įprastas.
- Rūpinkitės kitais. Gimęs broliukas ar sesutė gali būti postūmis kuo nors rūpintis. Vėliau vaikui teks išmokti dalytis daiktais ir žaisliukais. Skatinkite vyresnėlį kartu pasirūpinti mažuoju. Jei mažo broliuko ar sesutės neturite, mažylio globai, žinoma, ne be jūsų pagalbos, galite patikėti mažutį gyvūnėlį ar net vazonėlyje augančią gėlytę. Su keturmečiais jau galima pažaisti žaidimą “Geri poelgiai”. Pasiūlykite vaikui periodiškai daryti staigmenas pažįstamiems ir nepažįstamiems žmonėms, pavyzdžiui, kaimynystėje gyvenančiai vienišai senutei priskinti lauko gėlių, išmokti naują eilėraštuką apie močiutę ir padeklamuoti jai jį arba pavaišinti kiemo draugus saldainiais.
- Gerumas nėra nuolaidžiavimas. Nusileidimą ten, kur nereikia nusileisti, leidimą daryti tai, ko paprastai negalima daryti, vadinti gerumo pavyzdžiu nereikėtų. Svarbu pagalvoti, ar po šių veiksmų visi jausis gerai.
Daugiau šia tema: