Parengta bendradarbiaujant su partneriais
Justina Kariniauskaitė
Šlapinimosi funkcijos sutrikimai – tai simptomai, susiję su prostatos padidėjimu ir dažnai užklumpantys vyresnio amžiaus vyrus. Prostatos didėjimą tiesiogiai lemia amžius ir hormonų pusiausvyros pokyčiai, įtakos gali turėti genetiniai veiksniai.
Gerybinė prostatos hiperplazija – dažniausia priežastis, dėl kurios sutrinka vyresnio amžiaus vyrų šlapinimasis. „Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) yra viena iš trijų didžiųjų prostatos ligų – tai būklė, kuriai esant paveikiama vyro priešinė liauka (prostata). Žodis „gerybinė“ reiškia tai, kad padidėjimas nėra dėl vėžinio proceso ar infekcijos, o „hiperplazija“, dar kitaip išvešėjimas, reiškia padidėjimą, kuris sutrikdo šlapinimąsi. Hiperplazija vystosi dėl vyro andropauzės. Vyrui senstant persitvarko hormonai ir prostata pradeda didėti, kai kurios jos funkcijos gęsta. Padidėjusi prostata spaudžia šlaplę ir vyras pradeda sunkiau šlapintis. Hiperplazija yra gerybinis sutrikimas, tačiau tik santykinai, nes negydoma ši liga progresuoja“, – ligą apibūdina Balys Dainys.
Nustatyta, kad nejudrus gyvenimo būdas, riebus maistas, per didelis riebalų ir cukraus kiekis kraujuje, aukštas sistolinis kraujo spaudimas, negydomas lėtinis prostatos uždegimas spartina prostatos didėjimą.
Sergant gerybine prostatos hiperplazija pasireiškia vadinamieji apatinių šlapimo takų simptomai, kurie vystosi dėl dviejų priežasčių: tiesioginės šlapimo pūslės obstrukcijos bei padidėjusio lygiųjų raumenų tonuso ir rezistentiškumo. Paklaustas apie ligos simptomus B.Dainys teigė, kad vienas pagrindinių GPH simptomų – sunkesnis šlapinimasis. Antras ligos požymis – kėlimasis šlapintis naktį. Ligai įsisenėjant atsiranda ir daug kitų negalavimų: nevisiško pasišlapinimo jausmas, silpna srovė, dažnas šlapinimasis po truputį, nuolatinis noras šlapintis net esant tuščiai šlapimo pūslei, nutrūkstanti šlapimo srovė, šlapimo nelaikymas, pablogėjusi potencija.
Prostatos didėjimą tiesiogiai lemia amžius ir hormonų pusiausvyros pokyčiai, tačiau vien vyriškų hormonų nepakanka, kad prasidėtų prostatos augimas, sukeliantis gerybinę prostatos hiperplaziją. Nustatyta, kad nejudrus gyvenimo būdas, riebus maistas, per didelis riebalų ir cukraus kiekis kraujuje, aukštas sistolinis kraujo spaudimas, negydomas lėtinis prostatos uždegimas spartina prostatos didėjimą.
Prostatos išvešėjimas vyksta per visą gyvenimą. Naujausi stebėjimai rodo, kad prostatos išvešėjimas susijęs su vyrų senėjimu, nutukimu ir testosterono koncentracija kraujyje. Pilvo riebalų padidėjimas didina vidaus pilvo spaudimą, šis ilgainiui padidina venų spaudimą ir pamažu sukelia prostatos venų nepakankamumą, kuris kenkia prostatai ir sukelia lėtines prostatos ligas, galiausiai – nepiktybinį prostatos audinių išvešėjimą.
Laiku pradėjus GHP gydymą baisiausių ligos padarinių galima išvengti.
Nors GPH nėra piktybinė liga, negydoma ji gali sukelti sunkių padarinių, taip pat padidinti riziką susirgti vėžinėmis ligomis. „Sergant GPH pažeidžiama prostata – joje išveša mazgai, o tikrasis prostatos audinys sunyksta. Išvešėjusi prostata spaudžia, deformuoja, ištęsia šlaplę, todėl sutrinka šlapinimasis. Ilgainiui ištuštinti pūslę tampa vis sunkiau. Pūslės raumuo susitraukdamas pro siaurą kanalą negali išstumti šlapimo, todėl šlapimo pūslėje pradeda atsirasti vadinamojo liekamojo šlapimo. Prisikaupus tokio šlapimo užtvenkiami inkstai, šlapimas iš jų nebeišteka. Taigi artėjama prie katastrofos – atsiranda inkstų nepakankamumas. Laiku pradėjus GHP gydymą baisiausių ligos padarinių galima išvengti“, – ligos eigą apibūdina B.Dainys.
„Prostamol uno“ Lietuvoje yra populiariausias vaistas prostatos išvešėjimui gydyti. Jis skiriamas šlapinimosi sutrikimams, atsiradusiems dėl padidėjusios prostatos, palengvinti: esant silpnai šlapimo srovei, dažnam šlapinimuisi (ypač naktį), nevisiško šlapimo pūslės išsituštinimo pojūčiui, ilgiau trunkančiam ir su pertraukomis šlapinimuisi. „Prostamol uno“ vartojamas po vieną kapsulę per dieną kuo ilgesnį laiką, mažiausiai 3–6 mėnesius. Vartojimo trukmė neribojama.
Naudoju vaistus Avodart padeda
http://cialis.blogas.lt/ daug informacijos apie erekcijos sutrikimus ir ju gydyma
Straipsnis įdomus, trūko tik daugiau aiškumo, kada jau yra tas laikas, kai urologo paslaugos tampa reikalingos? Norėčiau savo apie 40m. vyrą nusiųsti, bet jis yra prieš urologus. Aš pradedu nerimauti, gal tuomet užteks vėliauvėlės ant tribūnos skraliuko, kaip manote?