2014 Liepos 25

Jonas Vytautas Žukas

“Ginklų bus! Svarbu, kad būtų mokančių jais naudotis”

veidas.lt


Ketvirtadienį savo pareigas eiti pradėjo naujasis kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas. “Veidas” su juo kalbėjosi apie tai, kaip ir kuo reikės ginti Lietuvą kilusios realios Rusijos karinės grėsmės akivaizdoje.

VEIDAS: Kai kalbėjomės prieš šešerius metus, iš karto po Rusijos ir Gruzijos karo, sakėte: “Rimtos kariuomenės pratybos, kurių metu mokytasi ne taikos palaikymo operacijų, bet Lietuvos gynybos, pastarąjį kartą vyko prieš kokius dešimtį metų. Dabar vyksta tik štabų mokymai. Vienintelė mūsų kariuomenės brigada etatais yra sukomplektuota tik maždaug iki pusės, tad Lietuvos neturime kuo ginti, nes šalyje nėra jokių nuolatinės parengties dalinių.” Kaip suprantu, šiuo metu padėtis ne ką geresnė?
J.V.Ž.: Kariuomenės aprūpinimas dėl finansinės krizės tikrai nepagerėjo. Bet yra ir kai kas nauja: kariuomenei vadovaujant generolui leitenantui Arvydui Pociui parengti Lietuvos gynybos planai. Suformuotos trys operatyvinės kryptys ir pagal jas sukurtos tam tikros pajėgos. Nustatyta sąveika su kitais jėgos padaliniais – Vidaus saugumo tarnyba, policija, pasieniečiais: ką darysime, jei ištiks krizė ir teks gintis.
Iki tol po priėmimo į NATO gyvenome jausdami euforiją, manydami, kad ginti Lietuvos teritorijos nereikės, dalyvaujame kolektyvinėje gynyboje, galioja 5-asis straipsnis, mums reikia turėti pajėgas, kurios galėtų vykdyti tarptautines misijas už Lietuvos ribų, reikia turėti bataliono kovinę grupę, kurią galima greitai perdislokuoti vykdyti operacijų NATO pajėgų sudėtyje. Taip pat būti pasirengusiems vykdyti taikos palaikymo ir taikos įvedimo operacijas, tokias kaip Balkanuose, Afganistane.
Po karo Gruzijoje situacija pasikeitė ir pradėta galvoti: o ką mes darysime, jei kas nors įvyks? Daug gal ir nepasiekėme, bet sutarėme, kad tam reikia ruoštis ir turėti planus, žinoti, kaip veiks mobilizacija. Trumpai – žinoti, kaip viskas veiks, kai prasidės krizė. Dėl to pirmą kartą per pastaruosius 25-erius metus atsirado gynybos planai. Štai tokie pokyčiai. O kiekybiniu požiūriu – tai tas pats, kas ir buvo.
VEIDAS: Kai prasidėjo karas Ukrainoje, susiradau 10–15 metų senumo Lietuvos kariuomenės vystymo planus, kurie buvo tikrai geri, tik neįvykdyti. Ta pati bataliono kovinė grupė DLK Algirdo mechanizuoto bataliono pagrindu. Ji juk nebuvo sukurta iki 2004-ųjų, kaip buvo numatyta. Ir visi ramiai miegojo.
J.V.Ž.: Yra sukurta ta kovinė grupė, tai mūsų įsipareigojimas NATO, kurį mes privalome įgyvendinti. Mes esame deklaravę pajėgas, kurios galėtų veikti NATO kariuomenės sudėtyje ištikus krizei ar reaguojant į 5-ojo straipsnio atvejus. Ta bataliono kovinė grupė yra ir ji gali veikti.
Turėjome keletą budėjimų Europos Sąjungos kovinės grupės (EUBG) ir NATO greitojo reagavimo pajėgų (NRF) sudėtyje. Kiekvienais metais deleguodavome į jas kurį nors padalinį. Būdavo, tie budėjimai sutampa. Mes tikėdavomės, kad vienu metu du reagavimai nevyks, – tokiu atveju būtų kilę problemų, nes pakankamai pajėgumų neturėjome. Bet turėjome tam tikrą paketą ginkluotės, ekipuotės, transporto priemonių – visko, ko reikia vienam ar kitam įsipareigojimui įvykdyti. Problemų būtų kilę tik tada, jei EUBG ir NRF veiksmai būtų vykęs vienu metu.
Tačiau tuos įsipareigojimus – tiek budėjimus EUBG, NRF, tiek tuo pat metu vykusias misijas Afganistane, Irake (nors tai nebuvo NATO misija) ir dar Balkanuose, kur turėjome būrį taikos palaikymo operacijoje, – vykdėme. Į tai ir buvo nukreiptas visas mūsų dėmesys – vykdyti visus tarptautinius įsipareigojimus.
Po karo Gruzijoje situacija pasikeitė. Ėmėme galvoti, ką darytume, jei kas nors nutiktų Lietuvos teritorijoje. Tuomet buvo įkurtos vadinamosios Taikos meto užduočių operacinės pajėgos: vienas batalionas plius keturios savanorių pajėgų kuopos – apie 700–800 karių kartu su visu logistiniu bei tiesioginės ugnies paramos palaikymu. Kas dveji metai Lietuvos teritorijoje suformuojamas toks junginys, kuris taikos metu privalo budėti ir veikti, Lietuvą ištikus vienokiai ar kitokiai krizei: ar tai būtų masiniai gaisrai, katastrofos, ar teritorijos vientisumo pažeidimas. Toks junginys, įkurtas Sausumos pajėgų sudėtyje, privalo reaguoti per 24 valandas bet kurioje Lietuvos vietoje. Junginys tam ruošdavosi, būdavo patikrinamas ir stodavo į budėjimą.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 292014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-29-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (7)

  1. erika erika rašo:

    Svarbiausiai,kad rusai neužpultų :)

  2. matias rust matias rust rašo:

    tai toks, cia prejo Kindziulis ir tare tauzijimas: staykimes uztvavras, nes zinome per kur versis!!) ne nestatykime, nes gali ir is oro. Tada pirkime kokio seno slamsto kaip “ygla” is Lenkijos arba siaip kokiu pusiau lauko virtuviu su vikrsais. Kaip menka ir nyku klausytos trydos, USA bazes ir musu daliniai ginkluoti Juvelin. Visi $ turi buti skirti tik tam. Visa strategija. Mes neturime jokiu sajungininku, tik musu armija ir USA.

  3. Rika Rika rašo:

    Svarbu,kad būtų norinčių jais naudotis.

  4. Vidmantas Vidmantas rašo:

    Ginklas tada yra ginklas,kai juo naudojiesi kaip saukstu ir valdai,kaip peili su sakute.O dabar situacija tokia,kad kazkur kazkokie ginklai gal yra,gal bus.Cia kaip i baliu atejus kinisku lazdeliu padetu prie leksciu.Kol ismoksi naudotis ir balius baigsis.Baikas provija diedukas.Kodel ziurkiasnukis niekad Sveicarijos nepultu?Nes ten visa tauta-armija.Visa ginkluota ir vieninga.O mes ka,mes net peilio nesiotis negalim,jei ilgelesnis.

  5. tedas tedas rašo:

    Svarbiausiai kad butu, kas moketu vadovauti, nes siuo metu kyla daug abejoniu del siu sugebejimu ir postu pasidalijimo,,,,

  6. jankis jankis rašo:

    jeigu bus ginklų,tai jūsų debilai,kurie sėdit valdžioje tikrai nebus ir nepadės,nei amerikos galvažudžiai

  7. jankis jankis rašo:

    noriu perspėt šitą debilišką generolą,kad niekada negrasintų ginklu,nes tikrai pats galą gaus nuo to ginklo


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...