Ginkluotė
Prieš dvejus metus pradėta kurti “Laser Avenger” sistema taikinius gali numušti be jokios klaidos tikimybės
Šiame amžiuje keičiasi ne tik ginklai, bet ir jų paskirtis: vis daugiau karinės amunicijos skiriama taikai, o ne atakoms.
“JAV vyriausybė baigia parengti didžiausią savo istorijoje moderniausios ginkluotės tiekimo sutartį. Pažangiausi kariniai lėktuvai bei sudėtingi ginklai už 60 mlrd. JAV dolerių jau netrukus pasieks Saudo Arabiją”, – skelbia arabų naujienų agentūra “Al Jazeera”. Tokia žinia užkerta kelią bet kokioms abejonėms, kad pasibaigus karui Irake ir pradėjus mažinti karių skaičių Afganistane JAV ginkluotės paklausa dramatiškai sumažės, o kartu nebe tokia sparti bus jos pažanga.
Anaiptol. Artimiausiais metais moderniausią ginkluotę iš JAV pasirengusios pirkti Saudo Arabija, Izraelis, Australija. Vienos ketina pasitenkinti laiko išbandytais, o dabar tik patobulintais senesniais modeliais, o kitos siekia įsigyti naujausių, dar tik bandomų ginklų ir technikos.
Tad ginklų kūrimo laboratorijų specialistai pluša išsijuosę, o jų šedevrai, kurie kartais dar tik išbandomi ir panaudoti bus tik 2017-aisiais ar net 2025-aisiais, jau pardavinėjami užsienio valstybėms.
Pavyzdžiui, jau minėta Saudo Arabija iš JAV ketina įsigyti 11 naikintuvų, kurie laikomi iki šiol bene tobuliausiu kariniu kūriniu visame pasaulyje. Tai F-35 – penktos kartos naikintuvas, galintis skristi iki 2065 km/h greičiu. Jis skirtas ne tik atakoms bei gynybai ore ir žemėje, bet ir žvalgybai, mat sukurtas taip, kad jo nepastebėtų radarai. Beje, tie, kuriuos įsigis Saudo Arabija, “atsparūs” ne bet kokiems, o būtent Izraelio pajėgų naudojamiems radarams – kuriant šį specialiai Saudo Arabijai pritaikytą naikintuvo modelį buvo atsižvelgta į kai kuriuos subtilius užsakovės pageidavimus.
Nors kol kas šių naikintuvų nėra itin daug, nes pasaulį jie išvydo vos prieš ketverius metus ir tebėra tobulinami, manoma, kad 2040-aisiais tai bus pagrindiniai JAV ir daugelio kitų Valstijoms draugiškų valstybių naudojami naikintuvai. Pasak JAV gynybos sekretoriaus Roberto Gateso, šiais naikintuvais bus paremta visa būsimos kartos karo ir gynybos strategija.
Ir iš tiesų naikintuvai F-35 yra keturis kartus efektyvesni kovojant ore, aštuonis kartus efektyvesni atakuojant žemėje ir tris kartus pranašesni per žvalgybos operacijas, palyginti su kitais, kad ir itin pažangiais, F-35 giminaičiais.
Beje, įdomi detalė: pernai Pentagonas paskelbė, kad kompiuterių įsilaužėliai nugvelbė dalį informacijos, susijusios su F-35 programavimu. Tačiau naikintuvų gamintoja kompanija “Lockheed Martin” nesutiko jos pakeisti, teigdama, kad tarp pavogtų duomenų nebuvo nieko reikšmingo, o F-35 dėl to nepasidarė pažeidžiamesnis.
Technikos stebuklai
Iš viso šiuo metu sukurti trys F-35 modeliai. Vienas pakyla ir nusileižia kaip įprasta. Kitas sugeba pakilti neturėdamas kur įsibėgėti, o nusileisti gali net vertikalia padėtimi. Trečiasis skirtas itin didelio svorio amunicijai gabenti. Na, o jei kalbėsime apie pinigus, vidutinė vieno tokio naujo naikintuvo kaina siekia apie 112 mln. JAV dolerių.
Prieš 4 metus sukurti F-35 2040-aisiais bus pagrindiniai JAV naudojami naikintuvai
Tad F-35 ne tik pažangiausias, bet ir kone brangiausiai kainuojantis iš per visą pastarąjį dešimtmetį sukurtų karinių technikos stebuklų.
Kur kas pigesni, bet ne ką mažiau pažangūs yra ir kariniai bepiločiai lėktuvai “Shadow”, kuriais savo karinį arsenalą atnaujinti ketina Australija. Australai žada įsigyti apie šimtą tokių lėktuvų. O ypatingi jie tuo, kad taikinį gali atpažinti nuskridę šimtus kilometrų nuo valdymo centro. Be to, priešo objektus jie “pastebi” šiems esant daugiau nei 10 kilometrų aukštyje.
Bepiločiai lėktuvai “Shadow” taikinį gali atpažinti net nuo valdymo centro nuskridę šimtus kilometrų
Šalia skraidančių karinių stebuklų verta paminėti ir važinėjančius žeme. Ne ką mažiau pagyrų nei naikintuvas F-35 nusipelno naujas karinis visureigis “Storm 3″. Ne veltui prieš kelias savaites Izraelio saugumo pajėgos pranešė iš JAV perkančios 500 šių karinių “transporto priemonių”.
“Storm 3″ ypatingi tuo, kad jų korpusas, pagamintas pagal pačias pažangiausias technologijas, iš esmės yra nepažeidžiamas. Šie visureigiai nebijo nei minų, nei kulkų ir, jei tikėsime juos gaminančios kompanijos “Automotive Industries Ltd.” teiginiais, “Storm 3″ nedega ir nesilydo esant net kelių tūkstančių laipsnių temperatūrai.
Kalbant apie didžiausius dešimtmečio išradimus verta paminėti ir sviedinius su GPS įrenginiais, kurių amerikiečiai niekam neketina parduoti ir žada naudoti patys. Štai pernai už daugiau nei 70 mlrd. dolerių Pentagonas iš privačios bendrovės įsigijo “protingų sviedinių”, kurių šaudymo tikslumo paklaida, net jei šaudoma iš 50 km atstumo, pirmą kartą istorijoje nesiekia nė dešimties metrų.
“Protingi sviediniai” su GPS įranga 50 km nuskrieja vos su 10 metrų paklaida
Na, o Naujosios Meksikos raketiniame poligone korporacija “Boeing” pernai sėkmingai išbandė ir pirmąjį pasaulyje priešlėktuvinį lazerį. Prieš dvejus metus pradėta kurti “Laser Avenger” sistema gali stebėti ir sekti taikinius, o esant reikalui į juos nusitaikyti ir numušti be jokios klaidos tikimybės. Tad per bandymus tris nepilotuojamus lėktuvus numušęs lazeris jau vadinamas revoliuciniu ateities karų ginklu.
Keičiasi ginklų paskirtis
Kai kalbama apie ateities karus, verta pabrėžti ir tai, kad bent jau Vakarų šalyse vis daugiau dėmesio skiriama ne atakoms skirtiems ginklams kurti ar tobulinti. Čia vis labiau orientuojamasi į technologijas, leidžiančias slopinti ir neutralizuoti priešo atakas, išsaugant žmogaus gyvybę. Pavyzdžiui, vien technologijoms, galinčioms įveikti priešų sprogmenis, Pentagonas nuo 2004-ųjų jau yra išleidęs per 20 mlrd. dolerių.
Šioje srityje vienas išskirtiniausių pastaruoju metu sukurtų karinių įrenginių – itin daug liaupsių sulaukiantis ir tiesiog stebuklingu vadinamas “Stingray”. Iš tiesų jis panašesnis ne į ginklą, bet į benzino kanistrą, o pamačius jo veikimo principą galima pamanyti, kad tai greičiau žaislas nei vienas tobuliausių bombas neutralizuojančių įrenginių. Mat tai atliekama ne kaip kitaip, o atakuojant bombą… vandeniu.
Benzino kanistrą primenantis “Stingray” – vienas tobuliausių bombas neutralizuojančių įrenginių
Šis genialiai paprastas, bet kartu itin pažangus įrenginys buvo sukurtas specialiai Irakui, kur pakelėse sprogstančios bombos kasmet nusineša tūkstančius gyvybių. Tad mėginta sukurti įrenginį, kurį su savimi galėtų nešiotis kiekvienas JAV karys. Tačiau Irake jis kol kas taip ir nebuvo panaudotas, mat iki šiol vyko tik šio prietaiso bandymai gamintojos “Sandia National Laboratories” laboratorijose bei Naujosios Meksikos dykumoje.
Užtat “Stingray” aparatais pirmasis bus aprūpintas Afganistanas: 5 tūkst. šių genialiai paprastų įrenginių dar šiemet papildys Afganistane kariaujančių amerikiečių karinį arsenalą.
Beje, vadinti “Stingray” visai paprastu negalima. Šis įrenginys yra pripildytas ne tik vandens, bet ir sprogstamosios medžiagos. Aptikus bombą sukeliamas dirbtinis mini sprogimas įrenginio viduje, o dėl to maža, bet itin galinga vandens srovė, tvirtumu prilygstanti metalui, detonuoja sprogmenį.
Kalbant apie tokias “taikias” karo technologijas verta paminėti, kad vis daugiau pažangiausių ginklų šaudo ne kulkomis ir ne ugnimi, o lazeriais, dujomis ar suspaustu oru. Tarkime, JAV kariuomenė Afganistane šiemet pradėjo bandyti žalios šviesos lazerius, laikinai apakinančius priešininką. Šių ginklų tikslas – ne nužudyti, o tik atgrasyti priešą arba perspėti civilius gyventojus.
Panašus ginklas per pastaruosius kelerius metus buvo sukurtas ir Kinijos laboratorijose. Teigiama, kad tai naujausios kartos nervus paralyžiuojantys, bet žmogaus nenužudantys šaunamieji ginklai, kai vietoje kulkų naudojamos cheminės medžiagos, o jų daromas poveikis yra trumpalaikis ir nepavojingas.
Beje, manoma, kad ateityje ginkluotės sąvoka apskritai pasikeis. Tarkime, JAV ketina iš esmės pertvarkyti savo karines pajėgas, dabar vadinamas Ateities kovine sistema (“Future Combat System”). Ji susies visų tipų pajėgas į vieną sistemą, ir jos tikslas bus ne priešo atakavimas, o tik saugumo užtikrinimas ir palaikymas. Pavyzdžiui, spėjama, kad daugelis dabartinių tankų užduočių bus perkelta nuotoliniu būdu valdomiems ar savarankiškai sprendimus priimantiems koviniams robotams ar nepilotuojamiems lėktuvams. Tokių kovinių robotų prototipai jau buvo išbandyti Irake, o netrukus dienos šviesą išvys ir pirmas “ateities tankas”, kuris bus skirtas ne kovai, nors aiškios jo koncepcijos Pentagonas dar neišduoda.
Užtat Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos atstovai neseniai atskleidė ilgalaikių tyrimų “The Defence Technology Plan” (aukštųjų technologijų panaudojimas kuriant naujo pavyzdžio ginkluotę) rezultatus, iš kurių atrodo, kad ginklai ir karinė technika jau netrukus atrodys lyg fantastiniuose filmuose skraidančios ateivių “lėkštės”. Ir jų tikslas, kaip ir JAV atveju, nebus atakuoti bei žudyti.
“Visos karinės technologijos, naudojamos Didžiojoje Britanijoje ar bet kurioje kitoje šalyje, ateityje turės tarnauti saugumui ir taikos palaikymui, o ne smurtui”, – ateities ginkluotės viziją apibendrina šalies Gynybos ministerija.