ES kol kas yra vienintelis regionas, kurio piliečiai galės ginti šią savo teisę teismuose. ESTT nusprendė, kad “Google” iš savo paieškos variklio privalės pašalinti informaciją, kurią pareikalaus pašalinti ES pilietis, jei ta informacija bus pripažinta kaip asmens saugotini duomenys.
Po ESTT sprendimo Vokietijos ekonomikos ministras Sigmaras Gabrielis pasiūlė švęsti pergalę ir pareiškė, kad „Europa pirmoji stoja prieš totalitarinę idėją padaryti kiekvieną žmogaus elgesio detalę, jo emocijas, mintis kapitalistiniu komercinio eksploatavimo įrankiu“.
Tokios bendrovės, kaip “Google”, per pastaruosius metus smarkiai pažengė į priekį kaupdamos neįsivaizduojamus kiekius duomenų, kuriuos pusiau legaliai pardavinėja rinkodaros bendrovėms ir taip užsidirba milijardus dolerių. Didžiausio Europos žiniasklaidos koncerno “Axel Springer” vadovas Mathiasas Dopferis savo paskelbtame komentare tvirtina: „Google” žino apie kiekvieną skaitmeninio pasaulio pilietį tiek, kad net George’as Orwellas to negalėtų susapnuoti savo didžiausiame košmare. Europiečiai džiaugiasi ESTT sprendimu, kuris pripažino, kad internete skelbiami piliečių duomenys pirmiausia priklauso patiems piliečiams. Šiandien galima drąsiai tvirtinti, kad Europos Sąjungoje žmogaus privatumas yra labiau gerbiamas ir saugomas nei JAV.”
Amerikiečiai į ESTT sprendimą sureagavo isteriškai. Čia nuo pat JAV Konstitucijos ir Žmogaus teisių bilio įsigaliojimo laikų vyrauja kitoks požiūris į teisės filosofiją. JAV žodžio laisvė, teisė į informaciją yra labiau saugoma vertybė nei Europoje, kur šiai laisvei nustatomos tam tikros ribos, ir jos yra siauresnės nei JAV. Amerikiečiai pastebi, kad egzistuoja didelis nuomonių skirtumas tarp Senojo ir Naujojo pasaulių, kai kalbama apie internetą. Solidžiojo “The New York Times” redakcijos skiltyje pareikšta, kad toks europiečių sprendimas gali suduoti rimtą smūgį žodžio laisvei ir padaryti europiečius „prasčiau ir mažiau informuotus“. JAV girdimos ir spekuliacijos, kad toks ESTT sprendimas yra Europos atsakas į Europos valstybių vadovų pokalbių klausymosi skandalą.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 212014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-21-2014-m