Knygos
Anksčiau leidyklos leisdavo daugiau grožinės literatūros knygų, o dabar vis kryptingiau orientuojamasi į pažintinę ir dokumentinę literatūrą
Lolita Varanavičienė, leidyklos “Tyto alba” direktorė, vartydama artimiausio pusmečio leidybos planus, “Veidui” pripažino, kad jie skiriasi nuo ankstesniųjų. Kuo? Pirmiausia tuo, kad anksčiau verstinės literatūros sąrašuose vyravo grožinės literatūros knygos, o dabar vis kryptingiau orientuojamasi į pažintinę ir dokumentinę literatūrą. Ši tendencija, pasak pašnekovės, dar stipriau išryškės 2011-aisiais.
“Mūsų planuose – JAV istoriko, emigranto iš Rusijos Yuri Slezkine’o knyga “Žydų šimtmetis”, išgarsėjusi teiginiu, jog visi esame žydai. Mat tai, kas anksčiau laikyta tradicinio žydų mentaliteto bruožais, šiandien jau yra virtę platesnės bendruomenės savastimi. Beje, knygos autorius kitąmet žada atvykti į Vilniaus knygų mugę. Toliau spausdinsime ir Simono Sebago Montefiore, viešėjusio Vilniaus knygų mugėje pernai, studijų ciklo apie Staliną darbus: netrukus pasirodys jo knyga “Raudonojo caro dvaras”. Kuo ji skirsis nuo kitų panašių studijų? Tuo, kad atskleis tai, ką – galbūt be piktos valios – iki šiol nutylėdavo rusų istorikai. Britui savo šalyje saugomus ir rusams neprieinamus archyvus atvėrė pats Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis”, – pasakojo L.Varanavičienė.
Istorine studija “Tyto albos” leidykloje žada sublizgėti ir tautiečiams geriau kaip krepšinio komentatorius, o ne kaip istorikas pažįstamas Robertas Petrauskas. Jis parašė knygų ciklą “Trečiojo Reicho triumfas: Antrasis pasaulinis karas Europoje”, kuriame to laikmečio įvykiai nuosekliai vertinami iš Lietuvos pozicijų.
Žinoma, neliks pamiršti ir seniai leidyklos globojami vardai. Tik ką pasirodė naujausias Nobelio premijos laureato Orhano Pamuko romanas “Nekaltybės muziejus”, o vėliau sulauksime ankstesnio to paties autoriaus kūrinio “Mano vardas – Raudona” vertimo į lietuvių kalbą. Bus tęsiamos Mikos Waltari ir Conno Igguldeno romanų serijos.
Nuo dzenbudizmo iki “The Doors”
Panašios tendencijos, patvirtinančios faktų ir patirčių literatūrai dėkingą laikmetį, atsispindi ir kitų leidyklų planuose. Štai “Baltos lankos” siūlys skaitytojams Eugeno Herrigelio knygą “Lanko menas” apie dzenbudizmo praktiką su filosofo Algio Mickūno pratarme. “O Andriaus Užkalnio tradicijas mūsų leidykloje tęsia kita lietuvių emigrantė Elvyra Davainė, parašiusi knygą: “Airija: tolima artima sala”. Joje pasakojama apie penkerius svetimoje šalyje praleistus metus, kuriuos autorė pradėjo dirbdama valytoja, o baigė pasiekusi firmos administratorės kėdę”, – pasakoja “Baltų lankų” vyriausiasis redaktorius Saulius Repečka.
Prozos lentynose – dar vieno Romaino Gary palikimo kūrinio vertimas “Aitvarai”, Kadero Abdolah romanas “Mečetės namai” apie musulmonų gyvenimo tradicijas ir praėjusio šimtmečio klasikės Irene Nemirovsky “Prancūziška siuita”. “Baltose lankose” savo naujos apsakymų knygos “Kelias į rojų” sulauks ir Lietuvoje gyvenantis prozininkas Jaroslavas Melnikas.
“Versus aureus” jau po mėnesio žada pristatyti išsamų autorių kolektyvo parengtą žinyną “Vilniaus bernardinų kapinės”, kuriame bus surinkta paveldotyros medžiaga, informacija apie čia palaidotas garsesnes asmenybes ir pateiktas išsamus visų kapaviečių planas. Pasirodys ir Mindaugo Peleckio sudaryta knyga “Lietuva Afganistano kare” su šio karo dalyvių atsiminimais. “Ji išskirtinė tuo, kad kai kurie knygos pasakotojai aplankė Afganistaną dar kartą daug metų prabėgus. Jie lygina savo įspūdžius bei svarsto apie karo aukų prasmę”, – pasakoja leidyklos direktorius Artūras Mickevičius.
O senieji grupės “The Doors” gerbėjai čia sulauks Jimo Morrisono psichodelinių eilėraščių vertimų knygos “Dievai ir naujosios būtybės” (vertė Tadas Žilinskas).
Vėl atvyks J.Irvingas
“Alma littera” ketina nudžiuginti naujausiu Johno Irvingo romano “Paskutinė naktis” vertimu. “Beje, sausio mėnesį garsus amerikiečių rašytojas vėl ketina aplankyti Vilnių ir susitikti su gausia savo gerbėjų armija”, – “Veidui” pasakojo leidyklos direktorė Danguolė Viliūnienė. Neseniai pasirodė ankstesnė to paties autoriaus knyga “Vidutinio svorio santuoka”.
Naujų savo numylėtinių kūrinių sulauks ir Herbjorg Wassmo (“Beodis dangus”), Jodi Picoult (“Trapumas”), Alessandro Baricco (“Emausas”) ištikimi skaitytojai. O ką jau kalbėti apie paauglius, skęstančius vampyriškų istorijų manijoje: jų laukia garsiosios Stephanie Meyer “Trumpas antrasis Bri Taner gyvenimas”. “Nors šis romanas formaliai nebepriklauso jau baigtai “Saulėlydžio sagai”, tačiau su ja susijęs kai kuriais veikėjais”, – pasakoja leidyklos vadovė.