Gera savijauta
Apsipilti lediniu šaltinio vandeniu, pabraidžioti po rasotą žolę ar sraunią upę – ne tik sveika, bet ir labai malonu. Kaip tik dabar puiki proga pasilepinti visais vasaros teikiamais malonumais ir pasisemti sveikatos visiems metams.
Grūdintis tikrai verta!
Kas vyksta organizme, kai ant kūno išliejame kibirą ledinio vandens arba bent įkišame kojas į upės vandenį? Ir kodėl tai verta daryti?
Apsaugo nuo peršalimo ligų ir infekcijų. Įlipus į šaltą vandenį ar juo apsipylus atsiranda didesnis odos šildymo poreikis, todėl pagerėja aprūpinimas krauju, organų ir audinių aprūpinimas deguonimi bei kitomis būtinomis medžiagomis, yra stimuliuojama visa širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Mat pripratęs prie šalčio organizmas sugeba greičiau sušilti, o kai oda geriau aprūpinama krauju, lengviau išvengiama peršalimo ligų ir nušalimų, organizmas tampa atsparesnis ne tik ligoms, bet ir stresui.
Suteikia jėgų, pakelia nuotaiką. Apsiliejant lediniu vandeniu vyksta itin stiprus odos receptorių dirginimas. Jų sukelti nerviniai impulsai pasiekia galvos smegenis, turi įtakos širdies ir kraujagyslių sistemos, virškinamojo trakto darbui, medžiagų apykaitai, reguliuoja mūsų emocijas, miegą, budrumą, apetitą ir troškulį, taip pat kūno temperatūrą. Šaltas vanduo tarsi pažadina snūduriuojantį organizmą ir kaip ranka nuima nuovargį, suteikia jėgų, pakelia nuotaiką.
Greičiau pasišalina toksinai, kitos kenksmingos medžiagos – mat kartu su šalčio banga visi vidaus organai yra geriau aprūpinami deguonimi ir reikalingomis medžiagomis, kurios “padaro tvarką”.
Viens du trys… pradedame
Pradėti grūdintis galima bet kur – sode, kaime, pajūryje ir, žinoma, vonioje. Tam nereikia labai daug žinių ar laiko. Svarbiausia noras ir ryžtas. Organizmą grūdina oras, saulė ir vanduo. Bene paprasčiausia išbandyti oro vonias:
Vanduo veikia stipriausiai
Grūdinimasis vandeniu veikia stipriau negu oro vonios. Tad grūdintis vandeniu pradėkite po truputį.
Jūros terapija
Maudytis jūroje, klausytis jos ošimo, vaikštinėti pakrante labai smagu. Tai puikus poilsis ir pavargusiam kūnui, ir protui. Be to, maudynės jūroje bene labiausiai grūdina organizmą.
Stebuklas rasos lašelyje
Braidžiojimas – štai to stebuklo esmė! Braidant po rasą puikiai grūdinasi organizmas, nes pade yra net 36 refleksogeninės zonos, susijusios su įvairiais organais.
Ryte, dar nepatekėjus saulei, arba vėlai vakare išsispirkite iš batų ir pabraidžiokite po rasotą žolę. Taip sustiprinsite imunitetą, suaktyvės odos receptorių veikla. Ši procedūra ypač naudinga, kai vargina išsiplėtusios venos, kojų prakaitavimas. Pagerina net plaučių veiklą ir padeda atsikratyti galvos skausmo. Vakare pabraidžiojus po rasą lengviau užmigti. Panašiai veikia ir braidžiojimas ežero, upės pakrante.
Jei sergate šlapimo pūslės ligomis, šlapimtakių infekcija, hipertonija, trombozėmis, taip stiprinti imuniteto geriau nemėginkite, nes liga tik paūmės.
Sveikiems žmonėms ilgai bėgioti basiems po pievą ar braidžioti vandenyje taip pat nereikėtų. Kai šalta rasa ar vanduo tampa nemalonus, kojas reikia sausai nusišluostyti ir apsimauti kojines.
Taisyklės, kurių nevalia pamiršti
Neužtenka porą kartų įbristi į upę ar apsipilti lediniu vandeniu ir tikėtis, kad visus metus nekibs ligos. Grūdintis reikia nuolat. Mat mėnesį neatliekant procedūrų organizmas vėl praranda atsparumą šalčiui. Ir nepamirškite kelių taisyklių, nes kartais, stengiantis apsisaugoti nuo ligų, galima jų dar daugiau prisišaukti.
Saulė taip pat grūdina
Parengti kūną karštai vasarai taip pat svarbu, nes nepripratęs prie karščio organizmas gali perkaisti. Tada gali sustreikuoti širdis, sumažėti darbingumas, labai greitai pajuntamas nuovargis, susierzinimas. Pabūti saulutėje reikia ir dėl to, kad ji pakelia nuotaiką, stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, skatina ląsteles gaminti vitaminą D, kuris labai reikalingas dantims ir kaulams. Iš jokių maisto produktų organizmas nepasiima tiek šio vitamino, kiek jo padovanoja saulė.
Tačiau nepersistenkite maudydamiesi saulės voniose. Iš pradžių pasikaitinkite 10 min. Kasdien šį laiką ilginkite, tačiau daugiau kaip valandą kepti saulėkaitoje nerekomenduojama. Mat ilgai trunkančios saulės vonios nualina imuninę sistemą, karšti spinduliai gali nudeginti odą, ypač vidurdienį. O didžiausia yra odos vėžio grėsmė, kuri kyla daug būnant saulėje.
Dar geriau geriau, viskas cia liuks bet gaile kad nerta daugiau parasyta nei apie salta vandeny D
lol