2010 Liepos 17

Gera savijauta

Grūdinimasis – puikios savijautos ir sveikatos paslaptis

veidas.lt

"Veido" archyvas

Apsipilti lediniu šaltinio vandeniu, pabraidžioti po rasotą žolę ar sraunią upę – ne tik sveika, bet ir labai malonu. Kaip tik dabar puiki proga pasilepinti visais vasaros teikiamais malonumais ir pasisemti sveikatos visiems metams.

Grūdintis tikrai verta!

Kas vyksta organizme, kai ant kūno išliejame kibirą ledinio vandens arba bent įkišame kojas į upės vandenį? Ir kodėl tai verta daryti?

Apsaugo nuo peršalimo ligų ir infekcijų. Įlipus į šaltą vandenį ar juo apsipylus atsiranda didesnis odos šildymo poreikis, todėl pagerėja aprūpinimas krauju, organų ir audinių aprūpinimas deguonimi bei kitomis būtinomis medžiagomis, yra stimuliuojama visa širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Mat pripratęs prie šalčio organizmas sugeba greičiau sušilti, o kai oda geriau aprūpinama krauju, lengviau išvengiama peršalimo ligų ir nušalimų, organizmas tampa atsparesnis ne tik ligoms, bet ir stresui.

Suteikia jėgų, pakelia nuotaiką. Apsiliejant lediniu vandeniu vyksta itin stiprus odos receptorių dirginimas. Jų sukelti nerviniai impulsai pasiekia galvos smegenis, turi įtakos širdies ir kraujagyslių sistemos, virškinamojo trakto darbui, medžiagų apykaitai, reguliuoja mūsų emocijas, miegą, budrumą, apetitą ir troškulį, taip pat kūno temperatūrą. Šaltas vanduo tarsi pažadina snūduriuojantį organizmą ir kaip ranka nuima nuovargį, suteikia jėgų, pakelia nuotaiką.

Greičiau pasišalina toksinai, kitos kenksmingos medžiagos – mat kartu su šalčio banga visi vidaus organai yra geriau aprūpinami deguonimi ir reikalingomis medžiagomis, kurios “padaro tvarką”.

Viens du trys… pradedame

Pradėti grūdintis galima bet kur – sode, kaime, pajūryje ir, žinoma, vonioje. Tam nereikia labai daug žinių ar laiko. Svarbiausia noras ir ryžtas. Organizmą grūdina oras, saulė ir vanduo. Bene paprasčiausia išbandyti oro vonias:

  • Miegokite prie atviros orlaidės.
  • Kasdien eikite pasivaikščioti.
  • Mankštinkitės lauke.
  • Kiekvieną rytą ir vakarą keletą minučių pabūkite visai nuogi.

Vanduo veikia stipriausiai

Grūdinimasis vandeniu veikia stipriau negu oro vonios. Tad grūdintis vandeniu pradėkite po truputį.

  • Švelniausia procedūra – apsitrynimas. Sudrėkinkite rankšluostį kambario temperatūros vandeniu ir patrinkite kaklą, rankas, krūtinę, nugarą. Paskui – pilvą, juosmenį, kojas. Tada tas vietas sausai nusišluostykite ir stipriai (net iki raudonumo) ištrinkite sausu rankšluosčiu. Kai įprasite prie šios procedūros, pereikite prie sudėtingesnių.
  • Maudynes baikite šaltu dušu. Pradėti grūdintis galima maudantis po dušu. Nusiprauskite šiltu vandeniu, paskui po truputį sukite vis šaltesnį vandenį iki visai šalto ir pabūkite po juo bent minutę.
  • Pakiškite kojas po šaltu vandeniu. Tai paprasta, bet labai efektyvi procedūra. Kojos itin jautrios šalčiui, todėl šią procedūrą reikia daryti laipsniškai ir nuosekliai. Iš pradžių patartina kojas apsipilti vėsiu vandeniu kasdien vakare, o po savaitės taip grūdinkitės du kartus per dieną: ryte ir vakare. Jei procedūrą kartosite kasdien, šalčio teikiamą naudą pajusite jau po dviejų savaičių.
  • Atšals rankos, nurims protas. Grūdintis galima pradėti ir apsipilant rankas šaltu vandeniu. Į vandenį panardinkite arba juo apliekite ranką nuo alkūnės iki pirštų galiukų. Tai ir puikus būdas atsikratyti nerimo bei susierzinimo.
  • Apsipylimas grūdina ir masažuoja. Apsipylimas iki pusės arba viso kūno apipylimas ne tik grūdina organizmą, bet ir veikia kaip masažas. Mat odos paviršių dirgina vandens srovelės. Ypač smagi ši procedūra pirtyje. Tačiau galima apsipilti ir ežero ar upės vandeniu, vonioje. Pirmą kartą bandant šią procedūrą vandens temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 30 laipsnių. Vėliau ją po truputį mažinkite. Svarbu vandenį pilti pamažu, kad jis aplietų visas kūno vietas. Po apsipylimo kūną energingai ištrinkite rankšluosčiu ar pasimankštinkite, kad greičiau sušiltumėte.

Jūros terapija

Maudytis jūroje, klausytis jos ošimo, vaikštinėti pakrante labai smagu. Tai puikus poilsis ir pavargusiam kūnui, ir protui. Be to, maudynės jūroje bene labiausiai grūdina organizmą.

  • Šaltesnis vanduo, didesnė nauda. Jūros vanduo dažniausiai būna gerokai šaltesnis už ežero, tvenkinio ar to, kuriuo grūdinamės vonioje. Todėl ir efektas didesnis.
  • Masažuoja raumenis ir padus. Jūros vanduo ne tik puikiai grūdina, bet ir masažuoja. Bangos masažuoja odą ir raumenis, o smėlis ir akmenukai – kojų padus.
  • Gaivaus oro gurkšnis. Pajūrio oras taip pat stiprina imunitetą ir grūdina. Tai puiki profilaktinė priemonė prieš dažnas slogas, tonzilitus, bronchitus, alergines ligas. Pajūrio oras labai gerai veikia kvėpavimo takų gleivines, nes jodo jonai ir druskų garai valo ir suminkština kvėpavimo takus.

Stebuklas rasos lašelyje

Braidžiojimas – štai to stebuklo esmė! Braidant po rasą puikiai grūdinasi organizmas, nes pade yra net 36 refleksogeninės zonos, susijusios su įvairiais organais.

Ryte, dar nepatekėjus saulei, arba vėlai vakare išsispirkite iš batų ir pabraidžiokite po rasotą žolę. Taip sustiprinsite imunitetą, suaktyvės odos receptorių veikla. Ši procedūra ypač naudinga, kai vargina išsiplėtusios venos, kojų prakaitavimas. Pagerina net plaučių veiklą ir padeda atsikratyti galvos skausmo. Vakare pabraidžiojus po rasą lengviau užmigti. Panašiai veikia ir braidžiojimas ežero, upės pakrante.

Jei sergate šlapimo pūslės ligomis, šlapimtakių infekcija, hipertonija, trombozėmis, taip stiprinti imuniteto geriau nemėginkite, nes liga tik paūmės.

Sveikiems žmonėms ilgai bėgioti basiems po pievą ar braidžioti vandenyje taip pat nereikėtų. Kai šalta rasa ar vanduo tampa nemalonus, kojas reikia sausai nusišluostyti ir apsimauti kojines.

Taisyklės, kurių nevalia pamiršti

Neužtenka porą kartų įbristi į upę ar apsipilti lediniu vandeniu ir tikėtis, kad visus metus nekibs ligos. Grūdintis reikia nuolat. Mat mėnesį neatliekant procedūrų organizmas vėl praranda atsparumą šalčiui. Ir nepamirškite kelių taisyklių, nes kartais, stengiantis apsisaugoti nuo ligų, galima jų dar daugiau prisišaukti.

  • Procedūras rinkitės atsargiai. Ypač to neturėtų pamiršti vyresnio amžiaus žmonės. Mat bėgant metams organizmui sunkiau adaptuotis po šalčio procedūrų, reikia daugiau laiko grįžti į įprastą ritmą. Tad vyresnio amžiaus žmonėms rekomenduojamos oro vonios, mankšta lauke ir kūno trynimas drėgnu rankšluosčiu, kojų ar rankų apsipylimas vėsiu, bet ne lediniu vandeniu.
  • Jeigu susirgote, grūdinimąsi atidėkite. Pradėti grūdintis galima bet kada, svarbu, kad tuo metu žmogus būtų sveikas. Jeigu jums perši gerklę, užgulusi nosis, sloguojate ar skauda galvą, nekiškite į šaltą vandenį net mažojo kojos pirštelio. Mat apsipylus lediniu vandeniu ar pabraidžiojus po rasą gali prikibti plaučių uždegimas.
  • Dažnai sergantiems grūdintis nelengva. Dažnai sergantiems, fiziškai silpniems žmonėms grūdintis reikia labai atsargiai. Būtina stebėti organizmo siunčiamus signalus ir atsakomąsias reakcijas į šaltį. O po procedūros pagulėti šiltai apsiklojus. Be to, prieš pradedant grūdintis reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
  • Nekankinkite savęs. Jeigu jaučiate, kad sustirote ir jums nemalonu – būtinai baikite procedūrą. Truputį pasimankštinkite ir išsitrinkite rankšluosčiu, kad kūnas greičiau sušiltų.
  • Grūdinimasis turi teikti malonumą! Po procedūros turite pajusti jėgų antplūdį, džiugesį. Jei pagerėja apetitas ir miegas, jaučiatės puikiai – viską darote teisingai. Tačiau jeigu jaučiate diskomfortą, geriau rinkitės švelnesnes procedūras arba jų visai atsisakykite.
  • Nepersistenkite. Kuo šaltesnis vanduo, tuo trumpesnė turi būti procedūros trukmė. Kiekvieną seansą užbaikite energingai kūną trindami rankšluosčiu. Jeigu grūdinatės vonioje, labai svarbu, kad patalpoje būtų pakankamai šilta ir nebūtų skersvėjo.

Saulė taip pat grūdina

Parengti kūną karštai vasarai taip pat svarbu, nes nepripratęs prie karščio organizmas gali perkaisti. Tada gali sustreikuoti širdis, sumažėti darbingumas, labai greitai pajuntamas nuovargis, susierzinimas. Pabūti saulutėje reikia ir dėl to, kad ji pakelia nuotaiką, stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, skatina ląsteles gaminti vitaminą D, kuris labai reikalingas dantims ir kaulams. Iš jokių maisto produktų organizmas nepasiima tiek šio vitamino, kiek jo padovanoja saulė.

Tačiau nepersistenkite maudydamiesi saulės voniose. Iš pradžių pasikaitinkite 10 min. Kasdien šį laiką ilginkite, tačiau daugiau kaip valandą kepti saulėkaitoje nerekomenduojama. Mat ilgai trunkančios saulės vonios nualina imuninę sistemą, karšti spinduliai gali nudeginti odą, ypač vidurdienį. O didžiausia yra odos vėžio grėsmė, kuri kyla daug būnant saulėje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. K@RO[IN@ K@RO[IN@ rašo:

    Dar geriau geriau, viskas cia liuks bet gaile kad nerta daugiau parasyta nei apie salta vandeny :D D

  2. oksana oksana rašo:

    lol


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...