Liepos 1 d. atšaukiamas pernai metais priimtas Rusijos vyriausybės draudimas eksportuoti grūdines kultūras. Tikėtina, jog tai bus vienas iš kaitą lemiančių faktorių tiek pasaulio, tiek Lietuvos grūdų rinkose.
Pasak AB „Kauno Grūdai“ augalininkystės verslo vadovo Raimundo Surdoko Rusijos vyriausybės sprendimas atšaukti eksporto draudimą, yra viena iš priemonių paremti žemės ūkio gamintojus, kurie šiuo metu turi eksporto potencialą.
„Šiuo metu Rusijos grūdų rinka yra gan stabili. Be to, šalies pietuose esama pakankamai grūdų atsargų, kurias galima eksportuoti jau nuo rytojaus. Grūdai pas mūsų kaimynus Rytuose kainuoja apie 130 – 135 eurus (448 – 465 litus) už toną – praktiškai dvigubai pigiau, nei pasaulinės grūdų kainos“, – pabrėžė R. Surdokas.
Jis pažymėjo, kad tiksliai prognozuoti, kokia bus grūdų supirkimo kaina ir kiek tai turės įtakos grūdų deficito sumažinimui – kol kas negalime. Pateikti tikslias prognozes dar anksti, juo labiau, kad ir pačios Rusijos sprendimas gali bet kurią minutę pasikeisti.
„Didžiausią įtaką grūdų kainai daro visoje Europoje pagerėjusios oro sąlygos. Prieš tai nuosekliai kitusi grūdų kaina susvyravo ir sumažėjo nuo 240 – 250 eurų (828 – 862 litų ) už toną iki 200 eurų (690 litų) už toną“ – pasakojo R. Surdokas.
Aptariant šiųmetinio derliaus ankstyvąsias prognozes Lietuvoje, pastebėta, kad stiebų yra mažiau nei turėtų būti, o grūdai gali būti mažesni. Lietuvoje grūdų auginimo sąlygos kiek skirtingos, nei Europoje. Dėl sausros padarinių, pašarinių grūdų gali būti daugiau nei maistinių. Tiesa, galutinę situaciją ir žalos mastą bus galima įvertinti tik tuo metu, kai susiformuos varpos bei prasidės grūdų supirkimas.
„Kaip pasaulinės grūdų rinkos tendencijos ir mūsų šalies situacija koreliuos tarpusavyje ir kokios reikšmės turės grūdų kainoms, šiandien sunku atsakyti. Tačiau, būtų galima teigti, jog grūdų kainos išliks patrauklios augintojams ir kis nežymiai“ – teigė „Kauno Grūdų“ Augalininkystės verslo vadovas.