Michailas Saakašvilis
Gruzija rengiasi priimti naują konstituciją, gerokai apribosiančią būsimojo prezidento, kuris pakeis dabartinį šalies lyderį Michailą Saakašvilį po eilinių prezidento rinkimų 2013 metais, įgaliojimus.
Nepriklausoma konstitucinė komisija pirmadienį priėmė naują pagrindinio įstatymo projektą, kuris bus perduotas nagrinėti prezidentui, parlamentui ir visuomenei ir po kelių mėnesių, jeigu bus priimtas, įsigalios 2013 metais.
Konstitucijos projektas, kuris buvo rengiamas maždaug metus, faktiškai yra konsensusas tarp prezidento, parlamento, vyriausybės ir visuomenės.
“Pagal dabartinę konstituciją, Gruzija – yra itin prezidentinė respublika. Nė vienoje Europos šalyje nėra prezidento, turinčio tokius plačius įgaliojimus”, – sakė agentūrai “Reuters” konstitucinės komisijos sekretorius Tengizas Šarmanašvilis, atstovaujantis komisijoje vienai opozicinių partijų.
Naujas konstitucijos projektas numato panaikinti prezidentui įgaliojimus sudaryti vyriausybę ir atleisti jos narius, palengvinti apkaltos procedūrą, taip pat suteikti vietos savivaldos institucijoms didesnę nepriklausomybę.
T.Šarmanašvilis mano, kad naujoji redakcija – labiau subalansuotas variantas dabartinės konstitucijos, kuri buvo pakeista 2004 metais atėjus į valdžią M.Saakašviliui, kai buvo smarkiai išplėsti prezidento įgaliojimai.
Daugelis opozicinių partijų prieštarauja, kad naujos redakcijos konstituciją priimtų dabartinis šalies parlamentas, kuriame dominuoja M.Saakašvilio šalininkai. Valdžios oponentai, kaltinantys prezidentą valdžios uzurpavimu ir laisvių suvaržymu, teigia, kad parlamento rinkimai 2008 metų gegužę buvo surengti darant rimtus pažeidimus.
“Esmines konstitucijos pataisas turi daryti tik teisingai išrinktas parlamentas, kuriam suteiktas didelis rinkėjų pasitikėjimas”, – sakoma pirmadienį išplatintame pareiškime, kurį pasirašė dešimt šalies opozicinių partijų.
Jų nuomone, naujos redakcijos konstitucija “pritempta prie dabartinio prezidento”, siekiant išsaugoti valdžią jo rankose.
Kai kurie opozicijos lyderiai ir ekspertai mano, kad M.Saakašvilis, kurio antrasis ir paskutinis laikotarpis baigiasi 2013 metais, gali tęsti politinę karjerą jau ministro pirmininko kėdėje.
“Tai nerimtas argumentas, nes vis viena naujos redakcijos konstitucijoje būsimajam ministrui pirmininkui suteikta kur kas mažiau teisių nei dabartiniam šalies prezidentui”, – mano M.Saakašvilis.
Dauguma ekspertų sutaria, kad naujos redakcijos konstitucija, kuri buvo išnagrinėta ir specialioje konferencijoje Vokietijoje dalyvaujant Venecijos komisijos ekspertams, yra labiau demokratiška.
“Šios redakcijos konstitucija – labiausiai subalansuotas modelis, kuris užtikrina vidaus politinį stabilumą nepažeisdamas teisės normų”, – sakė agentūrai “Reuters” ekspertas Soso Cincadzė.