2010 Kovo 23

Reabilitacija

Gydymas po ligos

veidas.lt

Kai vaikas smarkiai sunegaluoja, iškart skubame į polikliniką. Tačiau vos liga pradeda trauktis, lengviau atsikvepiame ir ligoniuką tarsi pamirštame. Gydytojai dažniausiai neskuba siūlyti, o tėveliai neretai net nežino, kad po ūmios ligos gali būti skiriama reabilitacija.

Iš pradžių – procedūros poliklinikoje

Kiekviena sunkesnė ar lėtinė liga reikalauja reabilitacinio gydymo. Todėl jei mažylis patyrė traumą, persirgo virškinamojo trakto, odos ar kvėpavimo takų ligomis, nesivaržydami klauskite gydytojo, ar ligoniukui neturi būti skirta reabilitacija.

Gali būti, kad visas medicininės reabilitacijos priemonių kompleksas vaikui nėra būtinas, pakanka tik pavienių paslaugų, pavyzdžiui, masažo, mankštos, ortopedinės priemonės, logopedo užsiėmimų, šviesos terapijos (kai lazeriu slopinamas uždegimas ir gerinama audinių kraujotaka), refleksoterapijos (kai gydoma adatėlėmis, jas įduriant į tam tikrus biologiškai aktyvius kūno taškus) ar magnetoterapijos (kai organizmas veikiamas žemo dažnio kintamu arba nuolatiniu magnetiniu lauku). Tuomet vaikučiui pakaks reabilitaciją atliekančio asmens nustatytu laiku, kurį paprastai stengiamasi kiek įmanoma labiau suderinti su tėvams tinkamu laiku, lankytis poliklinikoje.

Kartais tenka susimokėti

Procedūroms atlikti iš mažylį gydančio gydytojo turite gauti siuntimą pas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją, paprastai vadinamą reabilitologu, kuris sprendžia, ar vaikui reikalinga reabilitacija ir kokias procedūras skirti. Tačiau turime įspėti – ne visos reabilitacijos paslaugos teikiamos nemokamai. Tarkim, gydytojas vaikučiui paskyrė mankštą baseine arba gydymą druskų garais. Deja, reta poliklinika gali pasigirti turinti baseiną ar druskų kambarį. Jeigu kreipsitės į kitą polikliniką ar privačią gydymo įstaigą, už paslaugas gali tekti mokėti patiems, net jeigu ir turėsite gydytojo siuntimą, nebent ši įstaiga bus sudariusi sutartį su Valstybine ligonių kasa.

Arba jeigu norėsite, jūsų manymu, vaikui naudingesnių procedūrų nei paskirtosios, arba jų daugiau, nei nurodė gydytojas, už jas taip pat teks mokėti patiems. Pvz., jei gydytojas ligoniukui skiria ambulatorinę reabilitaciją, o jo tėveliai pageidauja, kad reabilitacija būtų atliekama sanatorijoje, už vadinamąsias viešbučio paslaugas – nakvynę ir maitinimą (jei pacientas apsigyvens minėtoje gydymo įstaigoje) teks susimokėti patiems.

Beje, nakvynės ir maitinimo kainos įvairiose gydymo įstaigose taip pat gali skirtis – jos priklauso ir nuo metų laiko. Įprastai vasarą už minėtas paslaugas tenka mokėti brangiau. Ligonių kasos šiuo atveju sumoka tik už įstaigos suteiktas gydymo procedūras. Todėl norėdami išvengti netikėtumų iš karto visa tai aptarkite su gydytoju reabilitologu.

Kada siunčiama į sanatoriją

Jeigu po pirmojo reabilitacijos etapo mažylio savijauta nepagerėjo, o liga yra įtraukta į teisės aktu patvirtintą ligų ir būklių sąrašą (pvz., sergant bronchine astma, po ūmaus plaučių uždegimo, žvairumo operacijos, gastrito, ūmaus stemplės uždegimo, esant II ar III laipsnio nutukimui, skydliaukės ligoms, įgimtai širdies ydai, degeneracinei trumparegystei, persirgus miokarditu, inkstų kanalėlių ligomis), vaikas gali būti siunčiamas į sanatoriją.

Ar reabilitacija sanatorijoje būtina, sprendžia reabilitologas. Jei atsakymas teigiamas, ligoniuką gydantis gydytojas turės užpildyti medicinos dokumentų išrašą bei pažymą kelialapiui į sanatoriją gauti. Su šiais ir vaiko asmens dokumentais jūs turėsite kreiptis į teritorinę ligonių kasą, kurioje jums išduos pažymą, patvirtinančią teisę į kompensaciją už reabilitacinį gydymą. O tai reiškia, kad mažyliui reabilitacija sanatorijoje nieko nekainuos. Nebent, kaip jau minėjome, jūs pageidausite papildomų procedūrų. Na, o jeigu gydantis sanatorijoje vaiko sveikatos būklė staiga pablogėja ir jis yra siunčiamas gydytis į ligoninę, galite būti tikri – pagerėjus jo sveikatos būklei ir esant būtinybei reabilitaciją tęsti, šias neišnaudotas paslaugas sanatorijoje teritorinė ligonių kasa taip pat apmokės.

  • Jei manote, kad jūsų vaikui priklauso reabilitacija sanatorijoje, tačiau gydytojas jos neskiria, jūs turite teisę kreiptis į poliklinikos, kurioje gydomas mažylis, administraciją. O jei ir ten nepavyksta išsiaiškinti, raštu kreipkitės teritorinę ligonių kasą.
  • Jeigu liga neįtraukta į teisės aktais patvirtintą ligų ir būklių sąrašą, tačiau mažylio gydytojas mano, kad vaikui būtina reabilitacija sanatorijoje, jis turi kreiptis į gydytojų konsiliumą. Jeigu šis tam pritaria, sveikatos priežiūros įstaiga dėl reabilitacinio gydymo raštu kreipiasi į teritorinę ligonių kasą, kurios sprendimas yra galutinis.

Vienas ar su tėvais?

Mažieji iki septintojo gimtadienio į sanatoriją gali vykti kartu su suaugusiuoju, ir visai nesvarbu, ar tai bus mama, tėtis, močiutė, ar teta, galinti pasirūpinti ligoniuku. Už suaugusiojo maitinimą bei apgyvendinimą mokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, o tai reiškia, kad jums niekas nekainuos, nebent šioje sanatorijoje padidėtų sąnaudos už maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas – juk ne visi vienodai gerai veda ūkį. Tuomet medicininės reabilitacijos įstaigos, siekdamos padengti sumos skirtumą, gali paprašyti papildomo užmokesčio.

Ar turėsite išlaidų, galite sužinoti dar prieš pasirinkdami medicininės reabilitacijos įstaigą, ten paskambinę. Beje, neretai sanatorijose vaikučius lydintiems asmenims brukamos mokamos procedūros, kurių jūs galite ir atsisakyti, – juk atvažiavote ne gydytis, o būti kartu su ligoniuku. Na, nebent patys norėtumėte.

Teisė rinktis

Į medicininę reabilitaciją (tiek poliklinikoje, tiek sanatorijoje) dėl tos pačios ligos mažieji gali būti siunčiami kartą per vienus kalendorinius metus. Kaip ir gydytoją ar gydymo įstaigą, sanatoriją galima rinktis, žinoma, tik iš tų, kuriose reabilitacijos paslaugos teikiamos vaikams. Informaciją apie šias įstaigas, jų teikiamas paslaugas turi suteikti ligoniuką gydantis gydytojas.

Mažieji ligoniukai šiuo metu laukiami VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninėje, VšĮ Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijoje “Palangos gintaras”, UAB sanatorijoje “Pušyno kelias”, VšĮ Druskininkų vaikų reabilitacijos sanatorijoje “Saulutė”, VšĮ Kauno V.Tumėnienės vaikų sanatorijoje, VšĮ Kačerginės vaikų sanatorijoje “Žibutė”, VšĮ Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Utenos reabilitacijos ir ugdymo centre. Tačiau turime pasakyti, kad teisė rinktis lieka teise, o štai vietų jūsų pageidaujamoje sanatorijoje ne visuomet gali būti.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...