Sveikatos apsauga
Lietuvos gydytojų sąjungą buvo šokiruota Valstybės kontrolės audito išvadų, kurios skelbia apie Sveikatos apsaugos ministerijos netinkamai naudojamas valstybės biudžeto lėšas.
„Ministerija nuolat viešai eskalavo temą, kad gydymo įstaigos dirba neracionaliai, kad reikia taupyti, tad išgirdę apie tokiais mastais švaistomas valstybės lėšas, esame tikrai pasipiktinę“, – sako LGS prezidentas prof. Liutauras Labanauskas. Pasak jo, toks ministerijos neūkiškumas turėtų ypač žeisti mažas rajonų ligonines, kurių daugelis pataruoju metu pertvarkomos, o sumažinus finansavimą, iš jų atimama galimybė teikti dalį brangiau apmokamų paslaugų, tokių kaip dienos chirurgija ir pan., todėl mažėjančios paslaugų apimtys bei jų įvairovė kelia realią bankroto grėsmę.
LGS vadovas stebisi SAM kanclerio pasisakymais, kad jie nesupratę kai kurių įstatymo sąvokų, todėl ir padarytos klaidos skirstant lėšas. „Sunku suvokti tokius pasiteisinimus, žinant, kad ministerija turi didelę teisininkų komandą, – sako prof. L. Labanauskas. – Tuo metu, jei gydytojas dėl per didelių krūvių nespėja perskaityti visų besikeičiančių įstatymų ir padaro nors vieną klaidelę išrašydamas pažymą ar kitą dokumentą, jam skiriamos didžiausios baudos ir jis dar viešai apšaukiamas nusikaltėliu.“
Anot prof. L. Labanausko, paskutinis SAM žingsnis dėl kai kurių kompensuojamų vaistų išimčių taip pat parodo, kad ministerija taupymą suvokia, švelniai tariant, įdomiai: „Darydama išimtis kai kuriems medikamentams ministerija iš tariamai tuščios „savo piniginės“ išleis dar daugiau pinigų, nors galėtų derėtis su farmacijos bendrovėmis dėl vaistų kainų mažinimo galimybių“. LGS vadovo teigimu, naujoji receptų išdavimo tvarka, kai vaistai rašomi cheminiais pavadinimais, taip pat sudaro ydingą situaciją – suteikia galimybę ne pacientui taupyti, bet pelnytis vaistininkams.