2010 Spalio 21

Planavimas

Gyvenimas, sudėliotas į lentynėles

veidas.lt

"Veido" archyvas

Neturite laiko sau? Dėl to gali būti kaltas visai ne įtemptas darbo tvarkaraštis, o tik nesugebėjimas jo tinkamai susidėlioti.

Planavimo pradžiamokslis

Mes negalime kontroliuoti laiko tėkmės ar parai pridėti papildomų valandų. Bet nuo mūsų priklauso, kaip išnaudosime tą laiką, kurį turime. Išmokus planuoti savo laiką ir darbus, įmanoma išvengti streso ir rasti daugiau laiko sau. Jums pasiseks, jei tik laikysitės trijų svarbiausių planavimo principų.

  • Punktualumas. Daugelio tikslų nepasiekiame tik dėl to, kad nesugebame tinkamai išnaudoti savo laiko. Todėl punktualumas – svarbiausias organizuotumo principas. Iškėlusi sau reikalavimą niekur nevėluoti – nesvarbu, ar darbo užduotį atlikti, ar į šeimos pietus nueiti, pastebėsite, kiek daug spėjate. O atidėjusi vieną darbą vėluosite atlikti ir kitus.
  • Konkretumas. Kiekvienas jūsų išsikeltas tikslas privalo būti aiškiai apibrėžtas, tuomet bus kur kas paprasčiau griebtis jo įgyvendinimo. Atsižvelkite į tai formuluodama savo dienos uždavinius. Pavyzdžiui, kur kas aiškiau skamba užduotis “iššveisti vonią” nei abstraktus uždavinys “susitvarkyti”. Abstraktūs tikslai neretai supainioja, nes nežinote, nuo ko pradėti juos įgyvendinti.
  • Jokių pasiteisinimų! Pagaukite save kaskart ištarusi “šiandien man sunku susikaupti”, “dar turiu daug laiko” arba tiesiog “tingiu”. Pasiteisinimai mus trumpam nuramina, kai atidedame darbus vėlesniam laikui, bet vėliau už tai tenka sumokėti – susikaupę atidėti darbai visada užgriūva visi iš karto ir, kaip tyčia, pačiu netinkamiausiu metu.

Darbų sąrašo taisyklės

Būtinų atlikti darbų sąrašas pravers kiekvienai: tiek emancipuotai karjeristei, tiek namų šeimininkei, tiek bandančiai suderinti abi šias pareigas. Surašydama darbus į popierių, sukuriate tvarkingą jų sistemą – vien tai padeda kovoti su stresu. Darbų sąrašą galite susirašyti dienai, savaitei, mėnesiui ar metams – tai priklauso nuo to, kiek laiko galite skirti darbams.

Pirmiausia pasiimkite popieriaus lapą ir surašykite jame visus darbus, kuriuos privalote atlikti. Kol kas sąrašui nebūtina jokia sistema: rašykite viską, kas jums šauna į galvą. Tik kai minčių lietus baigsis, imkitės sąrašo sisteminimo darbų. Išdėliokite darbus jų svarbumo tvarka, viršų skirdama tiems, kuriems turėsite paaukoti daugiausiai dėmesio. Tuomet peržvelkite sąrašą. Galbūt kai kurie jame surašyti darbai iš tiesų visai nebūtini? Tokius galite išbraukti.

Kiekvieną didįjį darbą suskaidykite į mažesnius žingsnelius.  O prie kiekvieno iš šių žingsnelių nurodykite terminą, iki kurio privalote darbą atlikti.

Darbų sąrašas naudingas ir tuo, kad atlikusi užduotis ir braukdama jas iš sąrašo aiškiai matote, kiek jau spėjote nuveikti. Tai suteikia pasitikėjimo savo jėgomis ir papildomos motyvacijos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...