“Saulės kliošo” branduolys Laurynas Šarkinas ir Justė Starinskaitė šiuo metu intensyviai įrašinėja kitų metų pradžioje pasirodysiantį albumą ir atskleidžia grupėje pribrendusias permainas.
Pastarąjį kartą, kai lankėmės “Saulės kliošo” koncerte, kolektyvo energija liejosi per kraštus – būrys muzikantų scenoje užtaisė tokią pirtį, kad publiką įsiaudrino iki įkaitintos geležties raudonumo. Vietoje nenusėdėjo net didžiausi šokių priešininkai, deklaruojantys “aš niekada nešoku”.
Toks jau tas “Saulės kliošas”: kitokios ir tikrosios muzikos nešėjas, visada koncertuojantis tik gyvai ir septynis kartus dalyvavęs “Eurovizijos” atrankoje. Visai ne todėl, kad jų didžiausia svajonė prasibrauti į blizgiausią metų popmuzikos renginį, o tik siekdami apie save priminti Lietuvai. Ar dalyvaus “Saulės kliošas” ir kitų metų atrankoje į “Euroviziją”? To paklaustas grupės lyderis Laurynas Šarkinas juokiasi, kad prieš porą savaičių įrašinėdami albumą buvo prisiminę šį konkursą ir fantazavo, kokį smagų pasirodymą galėtų surengti.
“Eurovizinės dainos mes, kaip visada, neturime. “Eurovizija” mums, kaip visada, neįdomu. Šis konkursas visada buvo tramplinukas šoktelti į viršų, jei mus pamiršdavo. Bet ar dar reikia tą daryti? Nežinau, gal jau nebereikia”, – gūžteli pečiais Laurynas.
Su grupės lyderiu būgnininku L.Šarkinu ir dainininke Juste Starinskaite susitinkame grupės įrašų studijoje. Nedidelio kambarėlio centre išsiskiria būgnai, tarsi bylojantys, kas šios grupės siela. Pasisveikindamas Laurynas, kaip tikras Alexandre’o Dumas knygų herojus, galantiškai pabučiuoja man ranką, o pokalbio metu leidžiasi į ilgus, filosofinius pamąstymus. Bene kiekvienas klausimas 33 metų vyrui išprovokuoja minčių laviną, nes vienareikšmio atsakymo, Lauryno žodžiais, tiesiog nėra.
Subrendo vidinės permainos
Šį birželį grupei suėjo 10 metų, tačiau gražus jubiliejus metų nenuskaidrino. Šiemet grupė išgyveno vidinę krizę, tad veiklos dešimtmečio visi kartu net nepaminėjo.
“Norėčiau šiuos metus pamiršti ir niekada neprisiminti”, – pokalbio pradžioje netikėtai prisipažįsta Laurynas. – Metų pabaigoje šios permainos išsigrynino. Iki šiol grupė “Saulės kliošas” buvo didelis kolektyvas su daug žmonių. Jis toks ir išliks, bet gal ne visi tie žmonės liks grupėje. Manau, kad nuo kitų metų grupę “Saulės kliošu” vadinsime mane ir Justę, o kiti žmonės bus tie, kurie arba padeda, arba yra samdomi muzikantai”.
Šiuo metu grupę vis dar sudaro aštuoni nariai, tačiau keletas iš jų labai užsiėmę, todėl dažnai juos keičia dar keli kiti. “Sunku ir pasakyti, kurie iš jų tikresni dalyviai – ar tie, kurie pakeisdavo juos, ar tie, kurie buvo laikomi tikraisiais nariais. Per pastaruosius metus su “Saulės kliošu” grojo apie 12 žmonių. Grupei keičiantis, interesas dalyvauti “Saulės klioše” daug kam blėso, o mano interesas išliko visą laiką. Justė atėjo į grupę prieš ketverius metus ir visą laiką teikė pirmenybę grupei. Mes su Juste iš viso būrio pakilome į priekį ir judame toliau. Jei prieš tai galvojau, kaip visus įtraukti į veiklą, kad žmonės bendrautų, kartu atostogautų, dabar to noro nebeturiu”, – neslepia muzikantas.
Laiko “Saulės kliošui” Laurynas visuomet rasdavo, nors dienomis vietoj būgnų lazdelių į rankas jaunas vyras ima medicinos instrumentus ir apsivelka baltą chalatą – Laurynas dirba vaikų chirurgu Santariškių klinikose.
Tačiau, kaip reaguos gerbėjai, įpratę, kad “Saulės kliošas” – tai smagus būrys muzikantų, rengiančių vakarėlį tiesiog ant scenos? “Aš įsitikinusi, kad koncertų nuotaika nepakis”, – patikina Justė. O Laurynas papildo, kad išbuvus dešimt metų grupėje, kur groja aštuoni, devyni ar dešimt muzikantų, nėra jokio nusikaltimo porą metų iš eilės pagroti trise, dviese, keturiese.
“Saulės kliošas” turės kelias programas – vienas atliks viso sąstato – su dūdomis ir visais kitais šiai grupei įprastais instrumentais, o kitas gros mažiau muzikantų.
Albumas – jau kitų metų pradžioje
Apsisprendę dėl grupės ateities, Justė su Laurynu nusprendė pagaliau baigti šešerius ar net septynerius metus atidėliojamą darbą – išleisti antrąjį “Saulės kliošo” albumą. Jo užuomazgos formavosi grupės kūrybinėse stovyklose, į kurias Laurynas suburdavo visą grupę prieš kelerius metus. Vienkiemyje, kurio nepasiekdavo net telefono ryšys, muzikantai susinešdavo į priešpirtį muzikos instrumentus, aparatūrą ir atsidėdavo įkvėpimui. Deja, didelės grupės sudėtis nuolat keitėsi, todėl albumas brendo labai ilgai.
“Dabar jau tikrai galime pažadėti, kad albumas kitąmet pasirodys. Jei prieš tai sakydavau tikėdamasis ir svajodamas, dabar nebesvajoju, nes matau, kad kelio atgal nėra. 80 proc. albumo jau padaryta”, – tvirtina Laurynas.
Antrajame “Saulės kliošo” albume bus 15 dainų, vyraus R’n'B muzikos stilius, paįvairintas soul, hip-hopo, disco, funky elementų. Dainoms tekstus grupė sukūrė ir anglų, ir lietuvių kalbomis, bet dar neapsisprendė, kurį variantą naudos. “Pastebėjau, kad lietuviškas dainas publika sudainuoja nuo pradžios iki galo, o angliškų dažniausiai moka tik priedainį”, – argumentą už lietuviškus tekstus prisimena Laurynas.
Grupės lyderis svarsto, kad albumas galėtų pasirodyti kovą ar balandį, tačiau čia pat užprotestuoja Justė – 12 klasėje besimokinanti mergina pavasarį ketina intensyviausiai kibti į mokslus. “Šitas laikotarpis man labai svarbus, nes visą gyvenimą teikiau pirmenybę muzikai, o ne mokslams, todėl dabar ypač sunku”, – priduria mergina.
Justė dar neapsisprendė, su kuo sies savo ateitį. “Šiuo metu intensyviai galvoju, ieškau, kas man būtų įdomu be muzikos, bet kartu ir kas garantuotų pajamų šaltinį. Labai sunku muzikantams vien dėl to, kad niekada nežinai, kiek per mėnesį uždirbsi. Galbūt metus niekur nestosiu, išvažiuosiu pagyventi į Londoną pas seserį”, – planais dalijasi Justė. “O, kaip “Saulės kliošas”? – klausiu ir pastebiu, kad Lauryno žvilgsnis taip pat įsminga į merginą. Justė nuramina, kad grupės nepaliks ir viską suderins.
Dainininke tapo penkiolikos metų
Justė – jau trečioji “Saulės kliošo” dainininkė, į grupę įsitraukusi besimokydama aštuntoje klasėje! Per šiuos dešimt metų “Saulės kliošo” nariai keitėsi gana dažnai, o kaskart išėjus pagrindinei vokalistei kildavo kalbų lavina, esą grupei artėja galas, o iš naujos dainininkės nieko gero nebus.
“Kai pirmoji mūsų dainininkė Viktorija išėjo, o visi sakė, kad grupė žlugs, atėjo Daiva Starinskaitė. Jos visi nemėgo. Buvo tokių renginių organizatorių, kurie atvirai sakydavo: “Mes jus galėtume pakviesti į renginį, jei pasirodysite be Daivos. Pasiūlysime jums kitą dainininkę”. Įsivaizduojate, tokius dalykus siūlydavo!”, – prisimena Laurynas.
Kai nusprendusi kurti savo grupę Daiva išėjo, ją “Saulės klioše” laikinai pakeitė jos penkiolikmetė sesuo Justė. Iš pradžių mergina buvo įvardyta, kaip pavaduojanti atlikėja, o grupės nariai rengė atrankas ieškodami dainininkės.
“Justė buvo per jauna, dažnai jai pritrūkdavo brandumo, patirties. Prieš tai ji buvo dainavusi tik mergaičių chore “Kivi”, jokio muzikinio išsilavinimo neturėjo. Justei pakeisti Daivą buvo sunku, nes “Saulės kliošas” visada turėjo keletą programų, tad Justė galėdavo atlikti vieną, bet negalėdavo kitos”, – apie nelengvą Justės karjeros pradžią “Saulės klioše” pasakoja Laurynas.
Tuo metu grupei padėdavo Baiba Skurstenė, Kristina Jatautaitė, koncertuose, kaip “Saulės kliošo” dainininkas, yra dainavęs Mantas Jankavičius. Paraleliai atrankų metu “Saulės kliošas” išklausė apie dvi dešimtis atlikėjų. “Buvo tų juokingų atrankų, kur atėję žmonės lyg ir neblogai dainuoja, bet visiškai ne iš mūsų pasaulio. Būdavo žmonių, kurie ateidavo ir sakydavo: “Aš noriu dainuoti, bet dabar labai bijau. Galima, ateisiu kitą kartą?” Ilgainiui supratome, kad Justė, kuri visada buvo šalia, yra pats geriausias žmogus, ir kad ji jau yra grupės narė”, – paieškų baigtį prisimena Laurynas.
Publikai reikia gyvos muzikos
Gyvos muzikos nešėju visuomet pristatydavęs L.Šarkinas mato teigiamų pasikeitimų Lietuvos muzikiniame gyvenime – išpopuliarėjo ir klubinė, ir gyvos muzikos kultūra. “Dabar, kai visi bijo E ir yra už tikrą ir ekologišką maisto produktą, taip ir muzikoje žmonėms akys atsivėrė. Žmonės nenori to, kas netikra, tad tie nevertingi atlikėjai po truputį miršta natūralia mirtimi”, – džiaugiasi Laurynas, kad vertingi dalykai atranda savo vietą.
“Ankščiau tokios grupės kaip mes dažniausiai grodavo banketuose, o atviras koncertas su bilietais niekam nebūdavo įdomu, dabar viskas keičiasi – tie tikrieji atlikėjai, kaip Donatas Montvydas, Mantas Jankavičius, Andrius Mamontovas, Marijonas Makutavičius, Jurga Šeduikytė, grupės “Skylė”, “Skamp”, “Brassbastardz”, “Freaks on Floor”, “Leon Somov” ir “Jazzu” surenka pilnas sales. Į jų koncertus ne tik nėra galimybės bilietą nusipirkti, bet nėra kur atsistoti ar atsisėsti.
Įsivaizduokite, jei savo koncertus Vilniuje organizuotų merginų popmuzikos grupė? Gal ateitų žmonės pasijuokti, bet iš principo jos bilietų neparduotų”, – įsitikinęs “Saulės kliošo” lyderis.