Visa galva pasinėrę į futbolo batalijas, nepamirškime palaikyti ir gausios mūsų lengvaatlečių rinktinės, birželio pabaigoje stosiančios į Senojo žemyno čempionato kovas.
Birželio 27 – liepos 1 d. Suomijos sostinėje varžysis apie 1600 lengvaatlečių, atstovausiančių 50-iai šalių. Likus mėnesiui iki Londono vasaros olimpinių žaidynių, Senojo žemyno lengvaatlečiai paskutinįkart tarpusavyje išbandys jėgas, o dar neįvykdę olimpinių normatyvų stengsis, kad išsvajotas kelialapis į Londoną atsidurtų jų kišenėje.
Čempionato naujovės
Po 2010 m. Barselonoje vykusių Senojo žemyno pirmenybių nuspręsta, kad geriausi Europos lengvaatlečiai turėtų susitikti ne kas ketverius, o kas dvejus metus. Europos lengvosios atletikos asociacijos prezidento Hansjörgo Wirzo įsitikinimu, kas dvejus metus rengiamos šios aukščiausio rango varžybos prisidės prie geresnių europiečių rezultatų, o prieš pat olimpines žaidynes vyksiančios Senojo žemyno pirmenybės padės lengvaatlečiams geriau pasirengti olimpiadai ir lengviau susitvarkyti su psichologiniu jauduliu. Teisė surengti šį paspartintą europiečių susitikimą trečiąkart patikėta Helsinkiui.
Dar nutarta olimpiniais metais nerengti sportinio ėjimo ir maratono varžybų. „Tai ištvermės rungtys. Šiems sportininkams per sezoną neįmanoma keliskart pasiekti geriausios formos. Jeigu jie dabar dalyvautų Europos čempionate, o po mėnesio – olimpiadoje, nespėtų atsigauti po tokio didelio krūvio ir neįstengtų vėl pasiekti tinkamos fizinės formos“, – kodėl nuspręsta olimpiniais metais nerengti šių rungčių varžybų, paaiškino mūsų šalies lengvosios atletikos rinktinės vyriausiasis treneris Kęstutis Jezepčikas.
Ir štai kokia trenerio nuomonė apie šį Europos lengvosios atletikos asociacijos priimtą sprendimą pakeisti čempionatų rengimo tvarką: „Šis sprendimas ir nauja tvarka gera tiems atletams, kurie per plauką nepatenka į olimpines žaidynes. Jiems tai paskutinė proga įvykdyti olimpinį normatyvą ir papildyti olimpiečių gretas. Europos čempionatas – viena iš viršukalnių, kopiant į kalną reikia būti netoli viršūnės, kad galėtum gerai pasirodyti šiose pirmenybėse.“
Tradicija bus pratęsta
Išbandyti jėgų į legendinį Helsinkio olimpinį stadioną, statytą atšauktoms 1940 m. olimpinėms žaidynėms, vyks visi mūsų lengvaatlečiai olimpiečiai, išskyrus vadinamosios ilgosios ištvermės sportininkus – maratonininkus ir ėjikus bei Europos čempionatą nutarusį praleisti disko metiką Virgilijų Alekną. Olimpinį, pasaulio ir Europos čempioną disko metimo sektoriuje pakeis kol kas olimpinį B normatyvą įvykdęs Andrius Gudžius, kuriam tai bus pirmas suaugusiųjų pasaulio čempionatas.
„Palyginti su ankstesniais metais, A.Gudžius žengė tvirtą žingsnį į priekį. Nors jis pasaulio jaunimo čempionas, visiems sportininkams perėjimas į suaugusiųjų sportą yra labai skausmingas. Jam šis sezonas tikrai neblogas. Jeigu Andriui pavyks įvykdyti olimpinį A normatyvą, sezoną galėsime vadinti fantastišku. Taigi disko metimo sektoriuje tuščia vieta neliks“, – turima pamaina džiaugiasi K.Jezerskas ir pabrėžia, kad turime ir daugiau perspektyvaus jaunimo.
21 metų lietuvis disko metimo sektoriuje neišvengiamai susidurs su estu Gerdu Kanteriu, jau spėjusiu varžovams priminti, kad jo kolekcijoje šalia olimpinio ir pasaulio čempionato aukso labai trūksta Senojo žemyno pirmenybių tauriausios prabos medalio.
Prakalbus apie diskininkus būtina paminėti jau ne kartą gerais rezultatais džiuginusią šalies čempionę ir praėjusių metų universiados sidabro medalininkę Zinaidą Sendriūtę, kuri prieš dvejus metus Barselonoje diską švystelėjo pusaštunto metro toliau nei 2006 m. Europos čempionate ir užėmė aukštą penktą vietą. Dar reikia priminti, kad į penktą vietą lietuvė buvo stumtelėta tik pačioje varžybų pabaigoje – iki ketvirtojo bandymo Zinaida žengė trečia.
„Man nebūtų staigmena, jeigu Z.Sendriūtė pakiltų labai aukštai. Dabar ji meta apie 63 metrus. Bet varžovės susirenka tą dieną, toje vietoje, todėl nereikia žiūrėti į asmeninius rezultatus – verčiau parodyti savo galimybes ir užsitikrinti aukštą vietą“, – diskininkei linkėjo K.Jezepčikas.
Prieš čempionatą – sezono rezultatų šturmas
2010-aisiais į Barseloną vyko kol kas gausiausia 25 lengvaatlečių rinktinė, kurioje buvo ir trys maratonininkės bei penki ėjikai. „Be ypatingų emocijų galima pasidžiaugti, kad lengvaatlečių rinktinė kaskart vis didėja. Vadinasi, sugebame pasiekti tam tikrą lygį. Dar ypač džiugu, kad ateina tokių žmonių, kurių pavardžių anksčiau niekas nebuvo girdėjęs. Todėl tikimės, kad galėsime pakeisti dabartinius patyrusius lyderius“, – viliasi K.Jezerskas.
Šiųmetės lengvaatlečių rinktinės pagrindą sudaro bėgikai, kurių ir taip gausų būrį papildė teisę dalyvauti Europos čempionate iškovojusi vyrų 4×100 m estafetės komanda – Rytis Sakalauskas, Žilvinas Adomavičius, Aivaras Pranckevičius, Egidijus Dilys, Martas ir Kostas Skrabuliai.
Dauguma bėgikų iki čempionato likus kelioms savaitėms jėgas pasitikrino tarptautinėse lengvosios atletikos varžybose. Latvijoje vykusį Baltijos šalių lengvosios atletikos mačą laimėjo ir 100 m bėgimo geriausią Lietuvos sezono rezultatą pasiekė sprinterė Lina Grinčikaitė, ten pat bėgdamas 100 m antrąkart olimpinį A normatyvą įvykdė R.Sakalauskas, vėliau triumfavęs ir Rusijoje, varžovams vilčių nepaliko ir 800 m bėgikai Vitalijus Kozlovas bei Eglė Balčiūnaitė, barjerininkė Sonata Tamošaitytė. Natalija Piliušina, Helsinkyje stosianti į dviejų distancijų startą – 800 ir 1500 m, JAV studentų lengvosios atletikos čempionate pateko į finalą ir liko dešimta, o daugiakovininkas Mantas Šilkauskas, Europos čempionate dalyvausiantis 110 m kliūtinio bėgimo varžybose, per JAV studentų pirmenybes pagerino asmeninį šuolio į aukštį rezultatą. Agnė Šerkšnienė pergales skynė Šveicarijoje: pirmiausia šios šalies lengvosios atletikos klubų čempionate laimėjo 400 m bėgimą, o po savaitės dalyvaudama Ciuricho kantono lengvosios atletikos pirmenybėse pirma įveikė 200 m distanciją, pasiekė asmeninį rekordą ir geriausią Lietuvos sezono rezultatą.
Prieš čempionatą šalies sezono rezultatus gerino ne tik bėgikai. Ieties metikė Indrė Jakubaitytė geriausią Lietuvos sezono rezultatą pasiekė Latvijoje, šuolininkas į aukštį Raivydas Stanys laimėjo varžybas Turkijoje, Z.Sendriūtė laimėjo Prancūzijoje vykusių lengvosios atletikos varžybų disko metimo rungtį, Šveicarijoje pirmą vietą iškovojo šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė, ten pat asmeninį rekordą pagerino ir trečią vietą užėmė disko metikas A.Gudžius, geriausią sezono rezultatą Lietuvoje pasiekė ir šuolininkas į tolį Povilas Mykolaitis.
Mūsiškių galimybės ir trečias rezultatas
Kokį mūsų lengvaatlečių pasirodymą vertintų kaip gerą lengvosios atletikos rinktinės vyr. treneris K.Jezepčikas? „Pasirodymas būtų geras, jeigu sportininkai artėtų prie savo asmeninių ir geriausių sezono rezultatų. Jeigu taip nutiktų, Europos čempionate turėtume daug finalininkų. O patekti į finalą – vadinasi, priartėti prie medalių. Šiuo metu penki šeši sportininkai tikrai turi potencialo dalyvauti finalinėse varžybose, o čia kartais šimtoji sekundės dalis, kartais centimetras jau skiria ir nuo medalio. Nebus staigmena, jeigu mes iš Helsinkio parsivešime medalį, net čempionate nedalyvaujant V.Aleknai, Kristinai Saltanovič, o Austrai Skujytei varžantis ne savo rungtyje.“
Priminsime, kad A.Skujytė Helsinkyje dalyvaus ne septynkovės, o rutulio stūmimo ir šuolių į aukštį varžybose – normatyvus įvykdę daugiakovininkai šiek tiek keičia rungtis.
„Nuotaikos geros, didelių traumų išvengta. Kaip ir prognozavome, rinktinėje bus apie dvidešimt žmonių, – pabrėžia K.Jezepčikas. – Į pusfinalius turėtų patekti maždaug pusė jų. Bet ne visų tikslas – tik pakliūti į pusfinalį, kiti atletai vyksta į čempionatą išsikėlę kur kas didesnius tikslus.“
Sprinteris R.Sakalauskas, dėl traumos turėjęs praleisti 2010 m. Senojo žemyno čempionatą, vyks į pirmąsias Senojo žemyno pirmenybes. „Šis čempionatas yra kaip tarpinis startas, pasirengimo olimpiadai etapas, bet man tai bus pirmasis Europos čempionatas, todėl norėčiau pasirodyti kuo geriau. Tik tikslas būtų ne rezultatas, o patekti į finalą, – tokie artimiausi bėgiko, birželio pradžioje Latvijoje pasiekusio trečią šio sezono rezultatą Europoje, tikslai. – Šis rezultatas mane patį ir nudžiugino, ir nustebino. Tikrai nesitikėjau. Visi sportininkai dar tik rengiasi svarbiausioms šio sezono kovoms, sezono rezultatai bus gerinami ir Europos čempionate, ir olimpiniame Londone. Bet smagu, kad mano sportinė forma kyla.“