2010 Lapkričio 10

Etikos sargai

I. Degutienė vilkins A. Salamakino atistatydinimą

veidas.lt

Seimo pirmininkė Irena Degutienė sako neskubėsianti teikti Seimui nutarimo projekto dėl Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) pirmininko socialdemokrato Algimanto Salamakino atsistatydinimo.

“Gerbiamas A.Salamakinas atnešė prašymą atleisti jį iš etikos komisijos pirmininko pareigų, apie tą prašymą aš turėsiu informuoti Seimą, tą padarysiu penktadienį. Bet aš sakiau ir dar kartą noriu pakartoti – prašiau A.Salamakiną nepalikti man to prašymo, neatsistatydinti”, – trečiadienį po susitikimo su EPK vadovu žurnalistams sakė I.Degutienė.

Tačiau nutarimo projekto dėl jo atsistatydinimo parlamento vadovė neslepia Seimui artimiausiu metu neketinanti teikti.

“Gerbiamas A.Salamakinas tik įteikė prašymą. Tam, kad jis būtų atstatydintas iš šitų pareigų, reikia parengti Seimo nutarimą, tai aš tikriausiai artimiausiu metu nesiruošiu jo parengti”, – sakė Seimo pirmininkė.

Perklausta, kada toks nutarimo projektas galėtų būti patektas Seimui, pakartojo: “Aš darkart sakau – aš nesiruošiu kol kas to Seimo nutarimo teikti”.

Parlamento vadovė taip pat užsiminė, kad gali būti keičiamas Seimo statutas, vėl keičiant Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo tvarką, grąžinant senąją – kuomet komisijos nariai buvo skiriami ne pagal frakcijų proporcinio atstovavimo principą.

“Iš tiesų noriu pasakyti, kad mes abu šiandien su nostalgija prisiminėm tą kadenciją, kai komisija kitu pagrindu buvo formuojama, kai buvo iš Seimo garbingiausi žmonės toj komisijoj”, – sakė parlamento vadovė, tuo pačiu pabrėžusi, jog keisdamas komisijos sudarymo tvarką klaidą padarė visas Seimas.

“Visos frakcijos pasielgė neatsakingai iki vienos, nes yra pakeistas Statutas, ir pakeistas į blogąją pusę. Kai prisimeni tuos laikus, kai iš frakcijų deleguojami žmonės turėdavo surinkti iš kitų frakcijų parašus, iš tikrųjų ta tvarka pagal moralinius, sąžiningumo principus, ir atsitiktinių žmonių EPK nebuvo, ir darbas bei jo kokybė EPK buvo visai kitokia”, – sakė I.Degutienė.

Atsistatydinimo pareiškimą įteikęs EPK vadovas A.Salamakinas dėkojo parlamento vadovei už paramą, tuo pačiu sakė, kad įteikęs pareiškimą pasijuto laisvomis rankomis, nes iki šiol siekdamas konsoliduoti komisijos darbą jos nariams nuolaidžiavo.

“Aš dėkingas Seimo pirmininkei, kad ji atvertė naują politinės kultūros puslapį, šitų žodžių visai nebijau pasakyti. Visai skirtingos partijos – valdančiosios partijos – atstovė palaikė opozicijos atstovą, tą pasakydama visiškai tiksliai, ir galvočiau, kad tai yra tarsi pradžia naujos politinės kultūros”, – po susitikimo su parlamento vadove žurnalistams sakė A.Salamakinas.

Iš komisijos A.Salamakinas sako norintis principingo ir objektyvaus kolegų vertinimo, neskirstant prasižengusius į “savus” ir ne.

“Mes nesame teismas, bet mes turėtume užsidėti labai tamsų raištį, kaip Temidė, kad mes nematytume, ar atėjo draugas, ar ne, mūsų frakcijos ar ne mūsų frakcijos narys, to komisijoj aš pasigedau. Aš prisipažinsiu, kad daugeliu atvejų nuolaidžiavau komisijai, nors turėjau kitą nuomonę, vardan to, kad suvienyčiau komisiją bendram darbui”, – sakė A.Salamakinas.

“Atvirai pasakysiu – nuo mano pareiškimo, kad atsistatydinu, aš pasidariau žymiai ir žymiai laisvesnis. Man nukrito tarsi apynasris, kurį man visą laiką dėjo komisija, ir šįkart aš visai atvirai pasakysiu viską komisijai, kodėl aš atsistatydinu”, – pridūrė jis.

A.Salamakinas atsistatydinimo pareiškimą įteikė po to, kai Seimo etikos sargai dėl pasisakymų apie “tvarkietį” Remigijų Ačą jį pripažino pažeidus Seimo statutą ir politikų elgesio kodeksą. Seimo EPK praėjusį trečiadienį tokį sprendimą priėmė 6 komisijos nariams balsavus už.

R.Ačas A.Salamakiną apkaltino jį apšmeižus ir melavus pačiai EPK. R.Ačas į komisiją kreipėsi dėl A.Salamakino žodžių, kuriais jis be Seimo valdybos leidimo į Tailandą išvykusį Seimo narį apkaltino savavaliavimu.

Seimo statutas numato, kad komisija renka savo vadovus, o juos tvirtina Seimas. Komisija gali perrinkti pirmininką, kartu kreipdamasis į Seimą dėl naujo pirmininko patvirtinimo.

Jeigu Seimas naujo pirmininko nepatvirtina, poste lieka iki tol buvęs, o antrą kartą tuo pačiu klausimu komisija gali kreiptis į Seimą tik kitoje eilinėje sesijoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...