2010 Balandžio 14

Rasa Juknevičienė

Į “Veido” klausimus atsako krašto apsaugos ministrė

veidas.lt

– Kaip Lietuva vertina Prahoje pasirašytą JAV ir Rusijos susitarimą dėl strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo?

– Teigiamai vertiname. Mes puikiai suprantame, kad naujoji sutartis yra labai kompromisinė ir tikrai sukels daugybę naujų diskusijų tarp JAV ir Rusijos tiek tolesnio branduolinės ginkluotės mažinimo ir kontrolės, tiek priešraketinės gynybos srityje. Bet kuo mažiau branduolinės ginkluotės, tuo lengviau gyventi visame pasaulyje. Taip pat sveikintina, kad didžiosios valstybės nebe konfrontuoja, o bendrauja tarpusavyje, kartu ieškodamos išeičių iš įvairių sudėtingų situacijų.

– Ar tai, kad prieš B.Obamai pasirašant sutartį su D.Medvedevu aukšti JAV administracijos pareigūnai išsamiai informavo apie jos turinį tiek jus, tiek užsienio reikalų ministrą A.Ažubalį, galima vertinti kaip ženklą, kad Vašingtonas padarė išvadas iš pernykščio akibrokšto Vidurio Europai, kai netikėtai pakeitė priešraketinės gynybos planus Lenkijoje ir Čekijoje?

– Vienareikšmiškai teigti, kad JAV padarė kažkokių klaidų ir dabar turi išmokti pamokas ir kažką taisyti, būtų neteisinga. Aš tai vertinu kaip normalų partnerišką žingsnį iš JAV pusės. Aukštų JAV pareigūnų skambučius reikėtų vertinti kaip Lietuvos, kaip visateisės dialogo branduolinėmis temomis dalyvės, pripažinimą. Pernai, kai JAV keitė savo priešraketinės gynybos planus, man skambino tas pats JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojo patarėjas tarptautinio saugumo klausimais Alexanderis Vershbow ir pristatė jų esmę. Per pastarąjį pokalbį daugiausiai dėmesio skirta ne tiek pačiai branduolinės ginkluotės mažinimo sutarčiai, kiek kalbėta apie naująją JAV strategiją atsisakyti pirmojo branduolinio smūgio teisės. Šiuo metu tarptautinėje bendruomenėje vyksta intensyvūs pokalbiai, ką daryti, kad Iranas ir Šiaurės Korėja, siekiantys branduolinio ginklo, atsisakytų šių savo planų. Mano manymu, šis JAV žingsnis būtent ir skirtas toms šalims, kad jos galėtų išlįsti iš kampo, kuriame pačios užsispeitė, ir prisidėti prie civilizuotų šalių bendruomenės.

– Kokie bendrai vykdomi projektai šiuo metu sieja Lietuvą ir JAV, be karinės operacijos Afganistane? Ar tokių apskritai yra?

– JAV nuolat dalyvauja karinėse pratybose, kurių metu Baltijos šalys mokosi priimti sąjungininkų pajėgų paramą. Taip pat planuojame, kad nuo šiol bus vykdomos reguliarios JAV ir Baltijos šalių sausumos pajėgų pratybos. JAV taip pat reguliariai skiria finansinę paramą Lietuvos pajėgoms. Yra labai rimtų bendrų projektų, bet apie juos viešai kalbėti, bent jau šiuo metu, negalima. Antraip tai nebūtų rimti projektai. Galimas dalykas, kad plačiau apie Lietuvos ir Amerikos bendradarbiavimą galėsiu pasakyti po poros savaičių, kai grįšiu iš vizito JAV, kur susitiksiu su gynybos sekretoriumi Robertu Gatesu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...