2010 Balandžio 09

Stasys Šedbaras

Į “Veido” klausimus atsako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas

veidas.lt

– Kuris Seimo komitetas atsakingas už padėtį kovojant su korupcija ir kontroliuoja tai atliekančias teisėtvarkos institucijas?

– Nėra tokio. Mūsų komitetas kontroliuoja VRM, FNTT, prokuratūros veiklą, o štai VSD, STT ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos priežiūra kadaise, kai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui vadovavo socialliberalas Alvydas Sadeckas, buvo perduota šiam komitetui. Kartais susidaro įspūdis, jog tyčia buvo siekiama, kad nebūtų vienos kovą su korupcija koordinuojančios struktūros.

– Kuo kova su korupcija skiriasi nuo kovos su finansiniais nusikaltimais ar kontrabandos, kad šiems nusikaltimams tirti reikalingos atskiros, savarankiškos tarnybos?

– Mano supratimu, korupcija apskritai – tai naudos gavimas sau ar savo artimiesiems naudojantis tarnybine padėtimi. O štai korupcijos atmainų gali būti daugybė. Todėl kovoti su ja turėtų visos be išimties tarnybos, turinčios teisę užsiimti operatyvine veikla ir atlikti ikiteisminį tyrimą. Neturėtų likti nuošalyje ir prokuratūra, kurioje, beje, šiandien net nėra vidaus imuniteto tarnybos, galinčios tirti atvejus, kai korupcija įtariami prokuratūros darbuotojai. Šis darbas patikėtas personalo skyriui, nors jo funkcija – žmones į darbą priimti. Tuo tarpu pakanka skundų, kad prokurorai už pinigus nutraukia bylas.

Prikurta daugybė su korupcija kovojančių tarnybų, bet rezultato nėra. Kai klausi kurios nors tarnybos atstovų – kodėl, iš karto išgirsti: ne mūsų kompetencija, neturime resursų. Susiklostė tokia padėtis, kad jei kuri nors su korupcija kovojanti tarnyba gali nieko nedaryti, tai ir nedaro. O jeigu daro – tai blogai.

Dar viena didžiulė bėda: kai vienu metu veikia keletas viena kitos veiklą dubliuojančių tarnybų, jų atstovams kyla nesveikas noras pirmiems pasigirti apie nuveiktus darbus. Neretai darant žalą galutiniam rezultatui.

Imkime kad ir neseniai garsiai nuskambėjusią žuvų mailiaus bylą, kurią tyrė FNTT. Drąsiai sakau, kad teisminės perspektyvos ši byla neturi, nes teisėtvarka paskubėjo: be telefoninių pokalbių, nieko daugiau neturi. Pinigai niekam neperduoti, nusikalstamų veiksmų neatlikta. Už ką teisti? Už ketinimus? O pagal kokį straipsnį? FNTT vadovais dėtas aš labai rimtai pasidomėčiau, kas iš pareigūnų nutekino į spaudą informaciją apie atliekamą šios bylos tyrimą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...