Dėl vis didėjančių ekonominių problemų Pietų Europos valstybėse ir dėl augančio nerimo visoje Europoje, visos ES investicinis klimatas šlyja, o žmonių, investuojančių į vertybinius popierius, skaičius mažėja. Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinų santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus, prof. Ramūno Vilpišausko, jei neapibrėžtumas euro zonoje sukeltų rimtą ekonomikos nuosmukį ir už jos ribų, vertybiniai popierių rinka patirtų milžinišką smūgį ir žmonių pasitikėjimas šiuo investavimo instrumentu pasiektų minimumą.
Tiesą sakant, jau dabar žmonių, investuojančių į vertybinius popierius, skaičius visoje Europoje, kartu ir Lietuvoje, sumažėjęs. Lietuvoje jis smuko nuo 10,3 tūkst. 2007-aisiais, iki 7,6 tūkst. – 2009-aisiais. Panašu, kad ir šiemet investuotojų skaičius nepasieks 8 tūkst.
O kaip atrodo tipinis šio laikotarpio investuotojas Lietuvoje? Pasirodo, tai daugiausiai vyrai, kurių amžius 30–35 metai. Pasak Vertybinių popierių komisijos pirmininko pavaduotojo Vaido Cibo, fiziniai asmenys daugiausiai šiuo metu investuoja į tas bendrovių akcijas, kurios yra likvidžios. Bet Lietuvoje likvidžių įmonių ne itin daug, tai jos ir nėra patrauklios investuotojams.
Kaip visame pasaulyje, taip ir pas mus, nemaža dalis žmonių, anksčiau maniusių, kad dalį savo santaupų verta investuoti į akcijas, dabar šios minties atsisako ir turimus vertybinius popierius parduoda arba jų nebejudina, tai yra iš aktyvios prekybos pasitraukia. Taigi noras, kad vertybiniais popieriais Lietuvoje domėtųsi ir į juos investuotų kuo daugiau šalies gyventojų, Lietuvoje žlugo. Po visų transformacijų pasaulio ekonomikoje, po didžiulių akcijų kainų svyravimų nepanašu, kad Lietuvoje bus daugiau nei 8,5 tūkst. investuotojų.
Investuotojų skaičius Lietuvoje
Metai Investuotojai
2007 10 288
2008 9689
2009 7659
2010 8438
2011 spalio 1 d. 6696