Koks keliautojas lietuvis nesusigundys užsukti į miestą Pietų Amerikoje, kurio pavadinimas skamba keistai lietuviškai, neskubės įsiamžinti šalia netikėtai pamatyto vyčio tolimame krašte ar nenorės aplankyti Lietuvos didikų statytų pilių ir valdytų miestų kaimyninėse šalyse.
Istoriškai su Lietuva susijusių vietų gausu ne tik kaimyninėse šalyse – Baltarusijoje, Lenkijoje ar Kaliningrado srityje, lietuvišką vytį galima išvysti ir Prancūzijos ar Italijos miestuose, valdovų, kad ir epizodiškai valdžiusių Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, kapus aplankyti Rumunijoje, Vokietijoje ar kitur. Ir tai dar ne viskas!
Lietuviškų vietų apstu tose šalyse, į kurias patraukė išeiviai, išsigandę karo, ar Sibire, kur amžiams atgulė šalčiu ir badu sovietų nukankinti tremtiniai. Na, o kalnagūbrių, viršūnių, ledynų ir net salų, pavadintų Lietuvos istoriniams įvykiams, kūrėjams, tyrinėtojams ar kitiems žymiems žmonėms pagerbti, netrūksta visuose žemynuose ir net tolimojoje Arktyje.
„Veidas“ pateikia 15 įdomiausių pasaulio vietų, kurios gundo aplankyti tiek dėl istorinių sąsajų su Lietuva, tiek dėl mūsų ausiai maloniai skambančio lietuviško pavadinimo. Tačiau vienoms vietoms aplankyti tereikia savaitgalio, o kitoms – ne vieną savaitę ar net mėnesį trunkančios sunkios ekspedicijos laukinės gamtos sąlygomis.
Jei atostogų maršrutas veda per Vokietiją netoli Harco kalnų, verta užsukti į Kvedlinburgo miestą. Priminsime, kad 1009 m. aprašant vyskupo Brunono Kverfurtiečio ir aštuoniolikos jo palydovų žūtį Kvedlinburgo analuose pirmą kartą paminėtas Lietuvos vardas. Lotynų kalba Kvedlinburgo analai buvo rašomi Kvedlinburgo imperatoriškajame moterų vienuolyne 1008–1030 m., šiandien yra išlikęs tik po 500 metų darytas nuorašas, kuris saugomas Dresdene, Saksonijos žemės, valstybės ir universiteto bibliotekoje. Taigi pirmojo įrašo apie Lietuvą neteks pamatyti, tačiau įdomu žvilgtelėti bent jau į patį buvusį vienuolyną. Ir ne tik.
Mieste verta stabtelėti prie išlikusių viduramžių sienų ir medinių namų fragmentų, apžiūrėti romaninę XI a. Šv. Servacijaus bažnyčią, IX a. Karolingų kriptą, gotikines ir barokines bažnyčias, rūstoką XVI a. pilį ir, aišku, XVI–XVIII a. fachverkinius namus. Na, o vienas įdomiausių apylinkių turistinių objektų yra patys Harco kalnai – keistas vidury lygumos drybsantis masyvas. Jo viduryje į daugiau nei kilometro aukštį kyšo išsišovęs legendinis Brokeno kalnas, į kurį Valpurgijos naktį esą sulekiančios raganos. Bene vaizdingiausiai ši keista naktis aprašyta Johanno Wolfgango Goethe’s „Fauste“.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 352014″ bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-35-2014-m