2010 Gruodžio 04

Kvėpavimo procedūros

Įkvėpkite energijos, iškvėpkite ligas

veidas.lt

"Veido" archyvas

Atšalus ir prasidėjus ligų sezonui tikriausiai kiekviena ieškome būdų, kaip apsisaugoti nuo peršalimo, išvengti niūrių minčių ir visą dieną mėgautis žvalia nuotaika. Išbandykite kvėpavimo procedūras!

Deguonies gauname nepakankamai

Atrodo, kad kvėpuoti – natūralus procesas. Per minutę įkvepiame nuo 6 iki 12 kartų oro tam, kad iš jo gautumėm deguonies. Tačiau daugelis tai daro netaisyklingai – neritmiškai, paviršutiniškai, tik krūtinės ląsta. Taip išnaudojama tik dalis plaučių pajėgumo, o pasekmes netrunkame pajusti. Kojos ir pėdos nepakankamai aprūpinamos deguonimi – dėl to virpa keliai, žemė tarsi slysta iš po kojų. Bėgant metams dažnėja nugaros ir galvos skausmai, sutrinka miegas, blogėja virškinimas. O labiausiai nuo deguonies trūkumo kenčia smegenys, kurioms jis ypač reikalingas. Kai trūksta deguonies, organizmas mažiau išskiria endorfinų – laimės hormonų, tad jaučiamės pavargę ir blogai nusiteikę.

Kodėl kvėpavimas toks svarbus?

Nes taisyklingas kvėpavimas ir tinkamos kvėpavimo procedūros padeda išvengti daugelio ligų, ramina, suteikia energijos.

  • Plaučiai išvalo organizmą. Kvėpavimo procedūrų metu organizmas atsikrato net apie 80 proc. toksinų, alergenų, kai kurių virusų ir bakterijų. Pagerėja ir medžiagų apykaita. Kuo daugiau įkvepiame, tuo daugiau visokių negerų dalykų ir iškvepiame.
  • Energijos galima pasisemti iš oro. Giliai įkvepiant, į plaučius patenka ne tik daugiau oro, – kartu su juo organizmas įgauna energijos, todėl iškart pakyla nuotaika, pagerėja savijauta, atsiranda daugiau jėgų.

Inhaliacijos – fizinei ir dvasinei sveikatai

Inhaliacija – tai kvėpavimas garais, aerozolių pavidalo vaistais arba biologiškai aktyviomis medžiagomis, pavyzdžiui, eterinių aliejų prisotintu oru. Šios procedūros puikiai tinka imunitetui stiprinti, padeda atsipalaiduoti ir gydo įvairias kvėpavimo takų ligas.

  • Saugo nuo ligų. Kad ir nejaučiate jokių ligos požymių, pakvėpuoti garais labai naudinga. Mat jie neleidžia išdžiūti kvėpavimo takų gleivinei, todėl ši tampa atsparesnė ligų sukėlėjams. Ypač kvėpavimo procedūras atlikti rekomenduojama tiems, kas dirba dulkėtoje ar didesnės cheminių medžiagų koncentracijos aplinkoje. Taip pat dirbantiesiems prie kompiuterių, nenatūraliai vėdinamuose kabinetuose.
  • Atpalaiduoja. Inhaliacijos puikiai padeda, kai kankina įtampos sukelti galvos skausmai, stresas ar nerimas. Pasirinkus tinkamą eterinį aliejų ar raminamai veikiančias žoleles ir pakvėpavus jų garais, įtampa iškart atslūgsta, pagerėja nuotaika. Mat smegenų sistemos dalyje, atsakingoje už atmintį ir emocijas, yra du uoslės nerviniai traktai, todėl aromaterapijos poveikis labai gerai veikia.
  • Padeda susirgus. Inhaliacijomis dažniausiai gydoma sloga, sinusitas ir kitos kvėpavimo takų ligos, kurios sutrikdo kvėpavimą (bronchitas, astma, laringitas, sinusitas, plaučių uždegimas). Taigi tokios priemonės puikiai padeda atsikosėti, atpalaiduoja kvėpavimo takus, neleidžia daugintis virusams ir bakterijoms, todėl mažėja uždegimas. Inhaliacijomis galima gydyti ir faringitą, pažeistą burnos gleivinę. Kvėpuojant garais, kitaip nei gydantis tabletėmis, vaistinių medžiagų patenka ne į visą organizmą, bet tik į ligos pažeistus kvėpavimo takus, be to, gerokai greičiau.

Procedūros subtilybės

Kvėpuoti garais galima taip, kaip tai darydavo dar mūsų močiutės ir promočiutės, arba vaistinėje įsigyti specialų inhaliatorių.

  • Garai – iš inhaliatoriaus. Nelygu kokio poveikio norite sulaukti, į inhaliatorių galima įpilti valgomosios druskos ar sodos tirpalo, žolelių nuoviro, eterinio aliejaus, mineralinio vandens. Prisidėjus prie veido specialią kaukę pakanka ją palaikyti 10 min., kad pajustumėte efektą. Garai, kuriuos pučia inhaliatorius, nekaršti, tad tokia procedūra nebaisi net mažyliams. Šis prietaisas kainuoja 150–200 Lt.
  • Inhaliacijos virš dubens. Kvėpavimo garais procedūras galima atlikti ir be specialaus inhaliatoriaus. Į karšto vandens indą įlašinkite porą lašų eterinio aliejaus ar įberkite vaistažolių ir kvėpuokite kylančiais garais 10 min. Galvą reikėtų pridengti rankšluosčiu taip, kad nepraeitų oras.

Kam kokia tinka

Inhaliacijoms naudojama druska, soda, vaistažolės ir eteriniai aliejai. Vienos priemonės puikiai padeda peršalus, kitos ramina ar suteikia energijos.

  • Kosint – druskų arba sodos inhaliacijos. Tinka druskos mikrokristalai, specialus druskos tirpalas, vandenyje ištirpintas šaukštelis valgomosios druskos arba sodos. Druska ir soda dezinfekuoja uždegimo apimtus kvėpavimo takus, ramina patį uždegimą, lengvina atsikosėjimą, nes skystina skreplius. Be to, druska turi uždegimą mažinančių ir mikrobus naikinančių savybių.
  • Vaistažolės susirgus ir saugantis ligų. Inhaliacijoms galima naudoti smulkintus pušų, kadagių, kėnių, kedrų spyglius, džiovintus eukaliptų, ąžuolų, beržų, juodųjų serbentų lapus, liepų, ramunėlių, mėtų, levandų, pelynų, šalavijų žiedus. Šie augalai puikiai padeda pasirodžius pirmiems viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymiams – slogai, tonzilių, gerklės uždegimui. Taip pat palengvina savijautą sergant laringitu, bronchitu, gripu, plaučių uždegimu, kai vargina bronchinės astmos priepuoliai. Be to, aromatizuoti garai mažina karščiavimą, turi antibakterinių ir uždegimą slopinančiųjų savybių.
  • Eterinių aliejų aromatų nauda. Eukalipto eterinis aliejus malšina skausmą, ramina, naikina mikrobus, slopina uždegimus, palengvina atsikosėjimą. Jazminų, rožių aliejai sustiprina pasitikėjimą savimi ir suteikia optimizmo, saugo nuo peršalimo ligų. Verbenos kvapas padidina darbingumą, šalina dirglumą. Melisų, šalavijų, kadagių, levandų aliejai padeda atsiradus apatijai, pervargus, esant nervinei įtampai. Pušų aliejaus kvapas malšina skausmą, skatina atsikosėjimą, tinka patyrus stresą. Energijos antplūdį pajusite nuo citrusinių vaisių aliejų kvapo. Imbiero, rozmarino aliejai stiprina imunitetą, padeda peršalus.

Druskų lempos – į savijautos naudą

Mūsų nuotaika, sveikata ir darbingumas labai priklauso nuo oro, kuriuo kvėpuojame. Dulkės, kompiuteriai, televizoriai sugriauna teigiamų ir neigiamų jonų pusiausvyrą patalpoje, todėl dažnai jaučiamės pavargę, apatiški. Manoma, kad tai ir daugelio kvėpavimo takų ligų priežastis. Išvalyti orą namuose ir atkurti jonų pusiausvyrą puikiai padeda druskos lempos.

  • Natūralus oro jonizatorius. Manoma, kad druskų lempos sukuria tokį oro šviežumo įspūdį, koks būna tik viršukalnėse ar pajūryje. Mat jos skleidžia neigiamus jonus, kurie valo orą nuo dulkių, žiedadulkių, pelėsių, dūmų.
  • Stiprina imunitetą, ramina. Druskų lempa, kurios maloni šviesa itin jauki, padeda nusiraminti. Tad uždegta ant darbo stalo ji padės susikaupti, nuvys šalin įkyrias mintis. O deginama vaikų kambaryje ar miegamajame – nuramins per dieną įaudrintą protą ir emocijas, padės greičiau užmigti. Be to, kvėpuojant švariu oru padidėja plaučių tūris, taip pat ir atsparumas peršalimams bei virusams.
  • Gali būti įjungta kiaurą dieną! Druskų lempą, kuri kainuoja 50–100 Lt, galima laikyti nuolat įjungtą, nes ji skleidžia švelnią jonizaciją. Ji bus tinkama naudoti dvidešimt ar ilgiau metų, nes druskų kristalai labai lėtai tirpsta. Ir svarbiausia – bėgant laikui gerųjų savybių druska nepraranda!

Tačiau druska tirpsta vandenyje, o prisigėrusi daug drėgmės – suminkštėja, gali subyrėti. Tad negalima druskos lempos statyti arti  viryklių, elektrinių virdulių, oro drėkintuvų. Vonioje jai taip pat ne vieta.

Kvėpavimo terapija

Tai vienas seniausių gydymo metodų, praktikuotų Kinijoje ir Egipte. Kvėpavimo pratimai užkerta kelią ligoms ir padeda pasveikti. Juos atlikite kasdien iš ryto arba vakare, išvėdintame kambaryje.

  • Kvėpavimas visais plaučiais. Vienu įkvėpimu įkvėpkite pro nosį į pilvą, paskui į saulės rezginio sritį taip, kad plėstųsi šonkauliai. Pajuskite, kaip krūtinė prisipildo oro, išsiplečia visa viršutinė kūno dalis iki pat pečių. Tada lėtai iškvėpkite. Pratimą kartokite 10 kartų.
  • Abipusis kvėpavimas. Atliekant šį pratimą, iškvėpimas trunka dukart ilgiau nei įkvėpimas, todėl naudotas oras ir atliekos iš viso kūno pasitraukia per plaučius. Abipusis kvėpavimas pro nosį ramina mintis, padeda, kai skauda galvą. Dešiniu nykščiu užspauskite dešinę šnervę. Iškvėpkite ir įkvėpkite pro kairiąją. Tada mažuoju piršteliu užspauskite kairiąją šnervę. Iškvėpkite ir įkvėpkite pro dešiniąją. Kiekviena šnerve kvėpuokite po 1–2 min.
  • Atpalaiduojamasis kvėpavimas. Pasistenkite iškvėpti visą plaučiuose esantį orą, tada stipriai prispauskite smakrą prie krūtinės. Sekundę nekvėpuokite. Pakelkite galvą ir giliai įkvėpkite. Taip kvėpuokite 1–2 minutes.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...