Metallica
Lietuviai nuo pat nepriklausomybės pradžios lažindavosi, kada gimtinėje sulauks į garsiausių pasaulyje grupių sąrašą įtraukto kolektyvo. Po dvidešimties metų ši diena atėjo ir padarė galą juokeliams, esą lietuviai įperka tik nukaršusius roko dinozaurus.
Viena garsiausių ir populiariausių grupių pasaulyje “Metallica” Vilniuje, “Siemens” arenoje, surengs net du koncertus – balandžio 20 ir 21 d. Iš pradžių planuota, kad “Metallica” Lietuvoje koncertuos vieną vakarą, bet kai dauguma bilietų į pirmąjį koncertą buvo išgraibstyti jau pirmąjį vakarą, vos paskelbus išankstinę prekybą, prireikė ir antrojo pasirodymo. Nuo viešos prekybos bilietais į pirmąjį “Metallica” koncertą pradžios prabėgus vos keturioms dienoms, tebuvo likę penki šimtai neparduotų bilietų.
Koncertą organizuojančios bendrovės “Seven Live” tvirtinimu, tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai dauguma bilietų buvo parduoti dar prieš prasidedant viešai prekybai jais.
Scena – viduryje salės
Priminsime, kad koncertas Vilniuje įtrauktas į pasaulinio “Metallicos” turo “World Magnetic Tour” programą. Per jau daugiau nei metus besitęsiančias koncertines gastroles atlikėjai pristato naujausią 2008-ųjų pabaigoje išleistą albumą “Death Magnetic”.
Vilniuje viešėsiantys “Metallica” muzikantai bus gerai matomi visiems gerbėjams, nes scena stovės salės viduryje. Tolimiausią salės tašką nuo scenos teskirs 42 metrai. “Koncertuodami mes būname apsupti gerbėjų, o tai padeda ypač gerai atskleisti kiekvieną scenoje vykstantį niuansą ir prideda daugiau gyvumo bei jaudulio”, – tvirtina vienas grupės lyderių būgnininkas Larsas Ulrichas.
Muzikantai į koncertą susirinkusius gerbėjus pamalonins tiek klasikiniais 1980-ųjų hitais, kaip “Master of Puppets” ir “One”, tiek naujomis dainomis iš “Death Magnetic” albumo.
Išgyveno krizę
Kalbant apie “Metallicos” raidą ir kaitą, negalima nepaminėti, kad ne taip seniai ši grupė išgyveno krizę, apie kurią papasakojo dokumentiniame filme “Some Kind of Monster”. Muzikantų vidinius konfliktus apnuogino ir 2003-iaisiais išleistas albumas “St Anger”, iškoneveiktas kritikų ir patyręs komercinę nesėkmę. Priminsime, kad “St Anger” pasiekė geriausių albumų viršūnes pasaulyje, bet JAV buvo nupirkta tik 1,8 mln. kopijų. O tai labai menki pardavimo rodikliai, palyginti su ankstesniais “Metallica” albumais.
“St Anger” išėjo toks, koks ir turėjo būti, – sakė grupės vokalistas Jamesas Hetfieldas. – Kai dabar jo klausausi, man jis skamba labai suskaldytai. Negailestingai. Lygiai taip, kaip mes tuo metu jautėmės: buvome suskaldyti, o pagieža, kurią vienas kitam jautėme, manau, buvo negailestinga”.
Užsienio analitikai svarsto, kad prie tokių sunkių išgyvenimų grupę privedė kelios priežastys: muzikantai pabandė nutolti nuo savo šaknų – “thrash metal” žanro, be to, susidūrė du didžiuliai grupės įkūrėjų ego – vokalisto J.Hetfieldo ir būgnininko L.Ulricho. Krizę pagreitino ir J.Hetfieldo priklausomybė nuo alkoholio, kurią jis vėliau įveikė, perėjęs reabilitacijos kursą.
Kad išliktų, “Metallicos” nariai turėjo keisti ligtolinį gyvenimo ritmą. Kaip paaiškėja iš dokumentinio filmo, varginantis maratonas įrašų studijoje buvo pakeistas darbu dienomis, kad grupės nariai rytais ir vakarais galėtų gyventi normalų gyvenimą. Jie net samdė psichologą, kad išsilaikytų drauge.
“Mes paprasčiausiai supratome, kad mums vienas kito reikia labiau, negu mes vienas kito nekenčiame”, – šmaikščiai apibendrina J.Hetfieldas, pasakodamas, kaip pavyko įveikti santykių krizę.
2008-ųjų pabaigoje “Metallica” sugrįžo įspūdingai – su albumu “Death Magnetic”, kuris 34-ose šalyse pasiekė geriausių albumų sąrašų viršūnes ir net vadinamas geriausiu šios grupės darbu per pastaruosius penkiolika metų. Beje, dėl to, kad pastarasis albumas sulaukė sėkmės, daug nuopelnų tenka ir prodiuseriuiRickui Rubinui, kuris, J.Hetfieldo žodžiais tariant, “leido mums ištraukti praeitį, nuo kurios mes visada bėgome”.
Prie grupės “Metallica” įvaizdžio itin prisidėjo pirmieji keturi albumai, iš kurių sklido “thrash” metalo muzika. 1991-aisiais pasirodžius “Black Album”, grupė tarsi peržengė per save ir pasiūlė lengvesnio skambesio muzikos.
“Manėme, kad raktas į ilgaamžiškumą – tyrinėjimai ar nauji atradimai. Šitaip judi pirmyn, bet iš tiesų palieki gerbėjus už savęs. Mes bijojome priartėti prie senojo skambesio, nes manėme, kad jei stengsimės jį pakartoti, rizikuosime jį susilpninti ar sugadinti. Rickas sugebėjo mus priversti atsigręžti atgal ir pasakyti: “Gerai pasiremti tuo, ką darei anksčiau, peržiūrėti tai ar atnaujinti, nes būtent čia tu esi geriausias”, – pripažįsta J.Hetfieldas.
Du dešimtmečiai roko karalių soste
Kaip tvirtina “The Telegraph”, su naujausiu albumu “Metallica” grįžo prie savo, kaip greitų ir įsiutusių muzikantų, šaknų. Šias šaknis prieš 26-erius metus ėmė puoselėti metalo muzikos sužavėti L.Ulrichas ir J.Hetfieldas.
Nors iš pradžių vaikinai savo ateitį matė visai kitur. L.Ulricho tėvas buvo profesionalus tenisininkas, tad nenuostabu, kad apie tenisininko karjerą svajojo ir Larsas. Vis dėlto bet kokios sportinės ambicijos buvo užgniaužtos 1981 m. vasarą po kelionės į Angliją, į kurią vaikinas vyko pasiklausyti Birmingamo grupės “Diamond Head” koncerto. Britų pasirodymas Larsą taip sužavėjo, kad grįždamas į JAV, Kaliforniją, jis į laikraštį įdėjo tokį skelbimą: “Būgnininkas ieško kito metalo muzikanto, norinčio kartu gyvai improvizuoti su “Tygers of Pan Tang”, “Diamond Head” ir “Iron Maiden”. Taip prasidėjo žinomiausios sunkiojo roko grupės istorija.
Trečiasis “Metallica” albumas “Master of Puppets” tapo pirmuoju tokios pakraipos muzikos albumu, kuris pateko į JAV “Top 30″ viršūnes. Momentu, kai jie išplaukė į plačiuosius vandenis, galima laikyti 1989 m. “Grammy” apdovanojimų ceremoniją, per kurią “Metallica” pirmą kartą surengė pasirodymą, transliuotą per nacionalinę televiziją.
“Iš to vakaro prisimenu tik tai, kad pirmoje eilėje pamačiau sėdintį Michaelį Jacksoną ir sau pasakiau: “Tik nesusimauk”, – pasakojo L.Ulrichas.
Tuo metu scenoje grupė grojo naująjį savo singlą “One”, kuris prasidėjo kaip baladė, bet J.Hetfieldas nedainavo apie meilę. Mat, pasirodo, daina “One” buvo parašyta tarsi iš kareivio, taip įkalinto karo sumaitotame savo kūne, kad nė negalėjo įvykdyti savižudybės, perspektyvos.
Beje, būgnininkas L.Ulrichas ne kartą svarstė, kiek jo grupė gali gyvuoti. “Visi iš mūsų tikisi, kad mes leisime ir leisime albumus ir taip gelbėsime sunkųjį roką. Juntame tikrai didelį spaudimą. Kodėl dar niekas mūsų nenuvertė nuo sosto? Mes remiame visas geras naujas metalo grupes, priglaudžiame po mūsų sparnu, bet daugybė žmonių vis tiek nori, kad būtent mes temptume visą šį žanrą ant savo pečių”, – stebisi L.Ulrichas. Ir priduria: kai jų veikla taps juokinga, jie tikrai sustos.
Bet taip greičiausiai nutiks dar negreitai, nes dabar “Metallica” yra viena ilgiausiai sėkmingai gyvuojančių roko grupių. Kolektyvas vien JAV jau pardavęs 60 mln. įrašų.
Nespėjusieji “Metallicos” pamatyti Lietuvoje šį balandį vasarą galės apsilankyti kaimyninėse šalyse: “Metallica”, “Slayer”, “Megadeth” ir “Anthrax” jėgas suvienys per paskutinį sunkiojo roko turą. Didysis “thrash” metalo ketvertas paskelbė, kad pirmą kartą jie ta pačia scena dalysis “Sonisphere” festivaliuose birželio viduryje Lenkijoje ir Čekijoje.
Įdomūs faktai apie “Metallica” ir L.Ulrichą
2 bilietai i metallicos 1 dienos koncerta – nasty2005@gmail.com