Ugnikalnis
Indonezijoje besiveržiantis Merapio ugnikalnis penktadienį išspjovė įkaitusių dujų debesį, kuris pasklido toliau nei tikėtasi ir padegė namus nustatytos pavojingos zonos pakraštyje, todėl prasidėjo chaotiška gyventojų evakuacija, o bendras aukų skaičius perkopė šimtą.
Už 15 kilometrų nuo kraterio esančioje Brongango gyvenvietėje praeitą naktį prasidėjo gelbėjimo operacija, kurioje taip pat dalyvavo kariai. Gelbėtojai traukė lavonus iš rusenančių namų ir gatvių, kurias padengė penkių centimetrų storio pelenų sluoksnis, ir krovė juos į sunkvežimių priekabas.
Taip pat buvo nešami dešimtys nukentėjusiųjų: nusiritus iki 750 laipsnių Celsijaus įkaitusių dujų bangai, žmonės smarkiai apdegė, o drabužiai, antklodės ir netgi čiužiniai prilipo jiems prie odos.
“Mus visiškai užplūdo!” – sakė Džogjakartos mieste esančios Sardjito (Sardžito) ligoninės atstovas Heru Nogroho (Herus Nogrohas), kai į lavoninę buvo atvežti 58 žuvusieji.
Merapio išsiveržimas, kuris su pertraukomis vyksta nuo spalio 26 dienos, iš viso nusinešė jau 102 žmonių gyvybes.
Į ligoninę kartu su nukentėjusiu 19-mečiu sūnumi atvykęs kaimo gyventojas Niti Raharjo (Nitis Rohardžas) pasakojo, kad jį pažadino smarkus požeminis smūgis, todėl jiedu sėdę ant motociklo ir išvažiavę.
“Mus apgaubė karštis; visur buvo pilna baltų dūmų, – pasakojo kojas apdegęs vyras. – Mačiau tamsoje bėgančius ir šaukiančius žmones; moterys alpo iš išgąsčio. Kilo sumaištis, o sprogimo (banga), panaši į karo garsus, atsirito palei upę. Tapo dar blogiau, kai pradėjo kristi pelenai ir nuolaužos”.
Pastarasis Merapio sprogimas, įvykęs penktadienį po vidurnakčio, buvo šešiskart stipresnis nei užfiksuoti išsiveržimo pradžioje. Prasidėjus netvarkingai evakuacijai, vyrai pelenų nubalintais veidais važiavo žemyn kaitros nusvilintais ugnikalnio šlaitais, o už jų važiavo sunkvežimiai, pilni moterų ir vaikų.
Merapis, kurio pavadinimas reiškia “Ugnies kalnas”, per pastarąjį šimtmetį buvo išsiveržęs daug kartų. 1994 metais per kelias dienas jo apylinkėse žuvo 60 žmonių, o praeito amžiaus 4-ame dešimtmetyje sudegė daugiau nei 12 kaimų bei žuvo apie 1 300 žmonių.
Didžiausią pavojų kelia šio ugnikalnio išmetami piroklastiniai srautai, panašūs į nusiritusį pietiniais šlaitais penktadienį prieš vidurnaktį. Jų greitis kai kada siekia 100 kilometrų per valandą.