Spaudos aktualija
Informacija apie uždarųjų akcinių bendrovių akcininkus, nors tam ir priešinosi dalis politikų, tapo viešai prieinama. Pakeitus Akcinių bendrovių įstatymą ir Registrų centrui iki spalio l dienos surinkus duomenis apie akcijų pasiskirstymą tarp uždarųjų akcinių bendrovių akcininkų, bendrovių akcininkai – jau nebe paslaptis, rašo “Verslo žinios”.
Dienraštis skelbia pusšimčio didžiausių Lietuvos uždarųjų akcinių bendrovių akcininkų sąrašus. Iš jų aiškėja, kad daugiau nei dešimtadalį valdo akcininkai iš Nyderlandų, Estijos, Kipro ar Meno salos.
„Verslo žinios“ rašo:
Informacija apie UAB akcininkus, nors tam ir priešinosi dalis politikų, tapo viešai prieinama pakeitus Akcinių bendrovių įstatymą ir Registrų centrui iki spalio 1 d. surinkus duomenis apie akcijų pasiskirstymą tarp uždarųjų akcinių bendrovių akcininkų. Seimas, pritaręs įstatymo pataisoms, vis dėlto neįpareigojo atsakingų žinybų detaliai parengti deklaravimo formos, todėl bendrovės informaciją apie save teikė ne internetu, kaip dabar jau įprasta, o turėjo atnešti popierines ataskaitas. Jose padarius klaidų skiriama laiko jas ištaisyti, todėl ne visi duomenys viešai prieinami iki šiol.
„Registrų centro specialistų įsitikinimu, dabar nustatyta „popierinė“ akcininkų sąrašų pateikimo forma sukelia nepatogumų patiems verslininkams ir neretai tampa klaidų atsiradimo priežastimi. Manome, kad būtų tikslinga nustatyti griežtai apibrėžtą akcininkų sąrašo formą ir siekti akcininkų sąrašų pateikimo elektroniniu būdu įteisinimo“, – pažymi Aidas Petrošius, Registrų centro atstovas.
Mažai veikiančių Paskutiniais duomenimis, akcininkų sąrašus Registrų centrui pateikė 39.862 uždarosios akcinės bendrovės. Iš viso Registrų centro tvarkomame juridinių asmenų registre yra įregistruotos 83.099 uždarosios akcinės bendrovės, iš jų 1.148 yra bankrutuojančios, 5.401 – likviduojama, duomenų apie sustabdžiusias veiklą bendroves registre nėra.
„Nenorėčiau spėlioti, tačiau iš turimų duomenų aiškėja, jog Lietuvoje realiai veiklą vykdo apie 45.000 uždarųjų akcinių bendrovių“, – sako p. Petrošius.
Jis pabrėžia, kad akcininkų atskleidimas nebuvo itin sklandus procesas. Tik „Verslo žinioms“ ir kitoms žiniasklaidos priemonėms priminus, kad iki spalio 1 d. nepateikusieji privalomos informacijos bus baudžiami iki 10.000 Lt bauda, Registrų centrą užgriuvo lankytojų minios.
„Iki šiol duomenys yra tvarkomi, viliamės, kad artimiausiu metu visi suinteresuotieji galės gauti
informaciją apie Lietuvos kiekvienos UAB akcininkus“, – sako p. Petrošius.