Atominė energetika
Investuotojai į atominių elektrinių Baltarusijoje ir Rusijos Kaliningrado srityje projektus turėtų įvertinti riziką dėl galimų ribojimų prekiauti tokiose jėgainėse pagaminta elektra, pirmadienį pareiškė Lietuvos premjeras Andrius Kubilius.
Pasak ministro pirmininko, nuostatos dėl prekybos elektros energija su trečiosiomis šalimis toliau bus diskutuojamos tiek tarp Baltijos regiono valstybių, tiek visoje Europos Sąjungoje (ES).
“Tai turėtų būti labai aiškiai suprantama tiems investuotojams, kurie planuotų dalyvauti atominių jėgainių ar Kaliningrade, ar Baltarusijoje statyboje, kad jie gali susidurti su visiškai naujomis taisyklėmis, apribojančiomis prekybą tokiose elektrinėse pagaminta elektra tiek Baltijos regione, tiek galbūt ir plačiau ES”, – žurnalistams sakė A.Kubilius.
Šiuo atveju ministras pirmininkas minėjo vadinamąjį “perimetro” mokestį, kuris gali būti taikomas ES nepriklausančioms šalims, nes jose yra mažesni saugumo standartai.
“Jau šiuo metu panašias taisykles yra įgyvendinusi mūsų kaimynė Suomija, kuri įvedusi taip vadinamą perimetro mokestį elektros energijos prekyboje su trečiom šalim, ir, be abejo, šiomis aplinkybėmis tai darosi vienu iš pačių svarbiausių klausimų”, – sakė A.Kubilius po Vyriausybės posėdžio.
Pasak A.Kubiliaus, trijų Baltijos šalių premjerai ir Europos Komisijos atstovai jau yra aptarę taisykles, “kaip turėtų būti vykdoma prekyba elektros energija su trečiosiomis šalimis, ypač kai tos trečios šalys planuoja gaminti elektros energiją tokiu būdu, kuris keltų pavojų branduolinei saugai arba bendrai aplinkos saugai arba tokiu būdu, kai elektros energija yra gaminama neatsižvelgiant į klimato kaitos reikalavimus”.
Premjero aiškinimu, bus išnaudoti “visi instrumentai”, kad ypač po Fukušimos branduolinės jėgainės avarijos Japonijoje elektrinėms, statomoms šalia didžiųjų miestų, būtų skiriamas ypatingas dėmesys.
“Ypatingą dėmesį skirsime ne tik darbui tarptautiniame lygyje su tom valstybėm ir jų vadovybėm, kurios planuoja statyti tokias elektrines + aš turiu omeny šiuo atžvilgiu Baltarusijos vadovybę, Kaliningrado srities vadovybę, Rusijos vadovybę, bet ypatingą dėmesį taip pat skirsime ir tiems investuotojams, kurie planuoja tokių elektrinių statyboje dalyvaus. Šiuo atžvilgiu turiu omeny tą pačią “Rosatom” kompaniją. Aš manyčiau, kad ypatingą svarbą plėtojant tokius eksperimentinius ir nelabai saugumo atžvilgiu patikrintus projektus turi ir investuotojai”, – sakė A.Kubilius.
ES vadovai praeitą mėnesį paskelbė, kad ES galėtų taikyti “reguliavimo metodus” “energetinio saugumo, saugių ir tvarių mažo anglies dioksido kiekio technologijų, energijos vartojimo efektyvumo, investavimo sąlygų ir
aukščiausių branduolinio saugumo standartų išlaikymo ir propagavimo srityse”.
Vasario 4 dienos Europos Vadovų Tarybos išvadose buvo rašoma, kad ES elektros gamintojams taip pat turėtų būti užtikrintos vienodos sąlygos už Europos ekonominės erdvės esančių gamintojų atžvilgiu.