Investicijų bei verslo aplinka besirūpinanti asociacija Investuotojų forumas susitiko su Lietuvos Respublikos Vyriausybe ir pristatė savo 2012-ųjų rekomendacijų paketą, kuris leistų sustiprinti šalies ekonomiką ir neštų naudos verslui.
Vyriausybės nariai sulaukė palaikymo už aktyvią kovą su „šešėline ekonomika“, tačiau buvo išgirsta ir kritikos dėl abejingumo reguliuojant darbo santykius. Investuotojų manymu, valstybė turėtų ryžtingiau vykdyti mokesčių reformas ir drąsiau spręsti žemės ir teritorijų planavimo klausimus. Tradicinio jau septintą kartą vykusio didžiausių Lietuvos investuotojų atstovų ir Vyriausybės susitikimo metu buvo akcentuojami svarbiausi uždaviniai, kuriuos būtų galima įgyvendinti iki Seimo kadencijos pabaigos.
„Asociacijos nuomone, nepaisant artėjančių rinkimų, Lietuvos Vyriausybė turi dėti visas pastangas, kad užtikrintų reformų tęstinumą, o taip pat – vykdomų darbų inerciją. Mūsų šalies ekonomika vis dar yra trapi, todėl reikalingi ryžtingi nacionalinio lygmens sprendimai, kurie būtų naudingi ir veikiančiam verslui, ir šalyje dirbantiems žmonėms“, – sako Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.
„Tiek užsienio, tiek Lietuvos kapitalui, planuojantiems verslo plėtrą ir naujas investicijas mūsų šalyje, būtinas stabilumas, aiškumas ir pradėtų reformų tąsa. Tai girdime nuolat iš investuotojų. Negalime gyventi nuo rinkimų iki rinkimų – privalome suprasti, kad dėl strateginių valstybės ekonomikai ir jos raidai svarbių sprendimų turi būti susitarta tarp visų partijų ir užtikrinamas tęstinumas. Tik taip galime stiprinti investuotojų pasitikėjimą ir tikėtis naujo kapitalo atėjimo į Lietuvą“,- teigia Investuotojų forumo valdybos pirmininkas, LAWIN advokatų kontoros vadovaujantysis partneris Rolandas Valiūnas.
Jis taip pat pažymi, kad Investuotojų forumo ekspertai mato platų problemų spektrą ir siūlo kompleksinius sprendimus, kurie padėtų kurti sveiką ir klestinčią ekonomiką su augančia pridėtine verte, aukštu darbo rinkos užimtumu ir didėjančia šalies gerove. „Raginame tiek šią, tiek būsimas Vyriausybes dar intensyvesniam dialogui su Investuotojų forumu bei kitomis verslą vienijančiomis organizacijomis. Esame tikri, kad dar daugiau mūsų ekspertų teikiamų pasiūlymų turėtų susilaukti dėmesio ir diskusijų“,- sako Rolandas Valiūnas.
Rekomendacijos ateičiai
R. Skyrienės pasidžiaugė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija parėmė „Baltosios bangos“ iniciatyvą, kuria siekiama skatinti skaidrų verslą – netoleruoti atlyginimų „vokeliuose“, neskaidrių viešųjų pirkimų ir mokesčių slėpimo. Savo rekomendacijose investuotojai ragina Vyriausybę principingai tęsti kovos su šešėliu politiką ir užtikrinti kasos aparatų įvedimą visai mažmeninei prekybai, išskyrus namudines prekes. Taip pat siūloma ir toliau mažinti atsiskaitymus grynaisiais pinigais: skatinti atlyginimų mokėjimą tik per bankus, riboti juridinių asmenų teisę turėti kasą, apibrėžti, kokią sumą pinigų gali turėti su savimi pardavėjai ir valstybės tarnautojai, reglamentuoti fizinių asmenų skolinimąsi grynaisiais.
Pasak Investuotojų forumo mokesčių grupės vadovo, Ernst&Young partnerio, Kęstučio Lisausko, per pastaruosius metus valstybė gerokai pasistūmėjo mokesčių administravimo srityje: sumažintas verslo liudijimų skaičius ir laipsniškai didinamos jų kainos.
„Investuotojų nuomone, valstybei atnešė naudos aktyvūs veiksmai dėl turgaus prekiautojų, taip pat nuodugniau pradėtas tikrinti valstybės tarnautojų ir politikų turto atitikimas pajamoms“, – sako K. Lisauskas. Antra vertus, jo manymu, nuoseklumo baudžiant už nepagrįstą praturtėjimą vis dar trūksta. Kaip trūksta ir glaudesnio bendradarbiavimo su kaimyninių šalių – Latvijos bei Lenkijos – mokesčių administratoriais.
Daugiausiai kritikos iš investuotojų sulaukė šlubuojanti „Sodros“ reforma ir darbo santykių reguliavimas. Susitikimo metu investuotojų forumas dar kartą pakartojo savo poziciją – įvesti „Sodros“ įmokoms „lubas“ nuo 5 tūkst. atlyginimo bei atstatyti įmokas į II pakopos pensijų fondą. K.Lisausko teigimu, tokį pasiūlymus dėl „Sodros“ investuotojai teikia kasmet nuo 2002 metų, tačiau loginiai paaiškinimai ir paskaičiavimai prasprūsta pro politikų ausis. Be to, ekspertai rekomenduoja „Sodros“ įmokų administravimą perleisti Valstybinei mokesčių inspekcijai.
Pasak Investuotojų forumo Darbo klausimų grupės vadovo, LAWIN partnerio Ramūno Petravičiaus, nepaisant to, kad dabartinis Darbo kodeksas neatitinka nei darbdavių, nei darbuotojų lūkesčių, bet kokie sprendimai dėl darbo santykių liberalizavimo valstybėje vis dar yra tabu. „Mes kalbame apie pokyčius, kurie būtų naudingi ne tik investuotojams, bet ir visai darbuotojams – geriau subalansuoti darbo santykius, panaikinti nepagrįstus suvaržymus ir nepelnytas lengvatas“, – teigia R. Petravičius.
Tarp kitų Investuotojų forumo pasiūlymų: skaičiuoti nekilnojamojo turto mokestį nuo 0,5 mln. litų, tačiau mažinti paties mokesčio tarifą iki 0,5 proc.; sumažinti žemės mokesčio tarifą naudojamai žemei iki 1 proc., o 4 proc. apmokestinimą palikti tik nenaudojamai žemei; protingai apmokestinti gyventojų palūkanų pajamas (pvz., 5 proc. tarifas nuo palūkanų pajamų, kurios viršytų 10 tūkst. litų) bei pakeisti PVM lengvatą šildymui tiesioginėmis išmokomis socialiai remtinoms šeimoms.
Pabaigai Investuotojai palinkėjo per 7 darbo mėnesius įgyvendinti bent 7 darbus: