2015 Vasario 09

Ir Lietuvos musulmonams tenka ginti savo tikėjimą

veidas.lt

Po teroro išpuolių Paryžiuje būti musulmonu tapo nejauku net Lietuvoje, nors mūsų šalyje islamo išpažinėjai tesudaro 0,1 proc. gyventojų. Didžioji jų dalis – tradicinė totorių, kuriems Lietuva tapo tėvyne prieš 600 metų, bendruomenė.

 

Jūratė Kiliulienė

 

„Tikiuosi, kad nė vienam Lietuvos totoriui niekas nėra pasakęs ko nors užgaulaus. Bet tai, kad galbūt kažkas tave priskiria prie teroristų, be jokios abejonės, žeidžia“, – prisipažįsta Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas, Mykolo Romerio universiteto docentas Adas Jakubauskas.

Iškart po įvykių Prancūzijoje „The Times“ apžvalgininkai prognozavo, kad teroro išpuolis apsunkins gyvenimą tūkstančiams Europos musulmonų. Ir nors Lietuva – toli gražu ne Prancūzija, kur trintis tarp vietos gyventojų ir musulmonų imigrantų stiprėjo daugybę metų, lietuviai taip pat pasižymi nepakantumu musulmonams. Etninių tyrimų instituto duomenimis, dirbti ar gyventi su musulmonais nenorėtų daugiau nei 30 proc. Lietuvos gyventojų, o būsto jiems nenuomotų daugiau nei 40 procentų. Didžioji dalis apklaustųjų šios religijos išpažinėjų niekada gyvenime nėra sutikę! Šis tyrimas buvo atliktas dar iki išpuolio prieš „Charlie Hebdo“ žurnalistus.

Nuolatinę Lietuvos musulmonų bendruomenę – apie 5 tūkst. žmonių – sudaro dvi nedaug bendro tarpusavyje turinčios grupės. Lietuvos totorius ir tuos islamo tikėjimą deklaruojančius žmones, kurie čia atsidūrė sovietiniais metais, skiria ir jų santykis su Lietuva, ir su pačia religija.

Gana gausi, bet vis kintanti yra ir į mūsų šalį studijuoti atvykstančių jaunuolių, išpažįstančių islamą, grupė. Tokios bangos kaip prieš penkiolika metų, kai studentus iš užsienio, taip pat ir iš vadinamųjų musulmoniškų šalių, viliojo patrauklus studijų kokybės ir kainos santykis, pastaraisiais metais jau nebėra – dabar jaunuoliai dažniau atvyksta kaip „Erasmus“ mainų programos dalyviai semestrui ar dviem.

Lietuvą, kaip laikiną stotelę, renkasi ir musulmonai verslininkai. Daugiausiai jų atvyksta iš Turkijos. Praėjusio dešimtmečio viduryje Lietuvoje verslą suko apie šimtą turkų, pastaraisiais metai dėl šios priežasties čia jų gyvena ne daugiau nei šešiasdešimt.

 

Totoriai niekinimo nejaučia

 

„Mane į didelę neviltį varo įsigalėjęs stereotipas, kad islamas – tai blogio religija. Priešingai, jis yra taikos ir meilės religija. Korane pasakyta: jeigu tu nužudei vieną žmogų, vadinasi, nužudei visą žmoniją. Islamo niekinimas, visų išpažinėjų laikymas teroristais atėjo iš Vakarų“, – tikina musulmonas A.Jakubauskas.

Tačiau jis pripažįsta, kad Lietuvos totoriai niekinimo niekada nepatyrė, net interneto komentaruose, kuriuose juodinami visi ir dėl visko, apie totorius nebuvę blogo žodžio.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-05-2015-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...