Atkūrę nepriklausomybę, gegužės 7-ąją kasmet minime kaip Spaudos šventę. Tokią švenčia daugelis šalių, bet tikrai niekur ji neturi tokios herojinės prasmės, kaip pas mus.
Ta diena pas mus reikšminga ne tik gausiam, labai svarbų vaidmenį demokratinėje visuomenėje atliekančiam žiniasklaidos darbininkų būriui, bet ir visai tautai, ypač šiemet.
Juk lygiai prieš 110 metų vieningomis pastangomis, po sunkios ir atkaklios, keturis dešimtmečius trukusios kovos mūsų protėviai privertė caro imperijos valdžią pagaliau atšaukti lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis draudimą. Tai buvo aiškus ir gėdingas tos valdžios pralaimėjimas, o mūsų tautai – svarbus žingsnis laisvės link. Ši pirmoji pergalė subūrė ją ir įkvėpė drąsos bei pasitikėjimo savo jėgomis.
Kodėl uždraudė spaudą
Carinė Rusija pagrįstai buvo vadinama tautų kalėjimu, bet kameros jame buvo toli gražu nevienodos. Latviai, estai nepatyrė jokio rusinimo, legaliai spausdino savo kalbomis laikraščius ir knygas, būrėsi į įvairias tautines kultūrines organizacijas, rengė tūkstantines dainų šventes.
Kaimynai Rytuose apie tai negalėjo net pasvajoti. Spaudą ukrainiečių kalba dar 1720 m. uždraudė caras Petras I, nes tokios kalbos “nebuvo, nėra ir būti negali”, neleido ir dainuoti, vaidinti, skaityti paskaitų ukrainietiškai. Baltarusiai valdžiai tebuvo lenkų sugadinta rusų tautos dalis, todėl jų spauda buvo draudžiama net slavišku raidynu – “graždanka”.
Lietuvą demoralizuoti, nutautinti, “nukatalikinti” užsimojo dar carienė Jekaterina II, vos mūsų šalį užgrobusi 1795 m. Tačiau tai kurį laiką stambesniu mastu nevyko. Lietuvoje išliko lenkiška valdžios struktūra žemesnėse instancijose, veikė lenkiškos mokyklos, todėl polonizacija vyko ir toliau. Lietuvos katalikų bažnyčios santykiai su Peterburgu pamažu gerėjo. 1850 m. po ilgos pertraukos Žemaičių vyskupijai buvo paskirtas vyskupas – Motiejus Valančius. Jį caras net apdovanojo keliais aukštais imperijos ordinais. Buvo planuota steigti lietuviškas pradines mokyklas ir t.t.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 182014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt.
Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-18-2014-m