2014 Liepos 01

Irake siaučianti karo šmėkla – grėsmė Vakarų pasauliui

veidas.lt


Amerikiečių pastangos atkurti Iraką kol kas nedavė vaisių: vietos valdžiai, nesusidorojant su augančiomis teroristinėmis organizacijomis, kyla skilimo ir dar didesnio regioninio nestabilumo grėsmė

Ginkluoti bei kaukėti teroristai, internete platinantys nuotraukas, kuriose išrikiuoti sušaudymui paruošti Irako vyriausybės kariai; užimami miestai, kuriuose vyriausybė netenka bet kokių kontrolės svertų; chaosas, kuris priartina karą ir galimą valstybės suskaldymą – tokiomis kruvinomis spalvomis šiandien tapomas vaizdas Irake.
Suirutės kaltininkė – karinė organizacija „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIS). Per keletą dienų su „Al Qaeda“ siejamas ir vis didesnę galią įgyjantis teroristinis susivienijimas užėmė didelę dalį Irako teritorijos, be kita ko, ir antrąjį pagal dydį šalyje Mosulą su dviem milijonais gyventojų. Pagrindinis ISIS taikinys – palaužti šiitų dominuojamą Irako nacionalinę kariuomenę ir valdžią, tačiau apsiriboti vien tuo neketinama: teroristai skelbia turį savo, niekieno nepripažįstamą valstybę, kurios teritorija esą turi driektis ne tik per Iraką, bet ir kaimyninę Siriją, taip pat ir vadinamąjį Levanto regioną, kuris apima Libiją, Izraelį, Jordaniją, Kiprą ir Pietų Turkiją.

Sunitų ir šiitų nesutarimai
Po to, kai amerikiečių kariai 2011 m. pabaigoje apleido Iraką, sunitų ir šiitų pilietinis karas atrodė nuslopęs.
Tačiau nesutarimai, pastaruoju metu virstantys į kruvinas sektų skerdynes, taip niekada ir nebuvo išspręsti. Jau daugiau nei metus tūkstančiai irakiečių, daugiausia sunitų mažumos atstovų, priešinasi šiitų Irako vyriausybės vadovo Nuri al-Maliki valdžiai. Jis kaltinamas valdžios uzurpacija, sunitų engimu bei Irano – didžiausios šiitų valstybės – interesų atstovavimu. Nors iš pradžių protestai vyko taikiai, vėliau, paskatinti ir vyriausybės pasitelktos jėgos, jie virto džihado šūkiais lydimomis kautynėmis: „Mes esame „Al Qaeda“! Mes nukirsime galvas kaltiesiems ir sugrąžinsime teisingumą!“
Tiesa, tuomet atrodė, kad net ir šie protestai nesuskaldys Irako – skirtingos grupės vis dar regėjo vieningos valstybės ateitį. Visgi padėtį gerokai pakeitė tik kiek daugiau nei metus egzistuojanti sunitų radikalų grupė ISIS, kuri užėmė didelę dalį šalies teritorijos ir priartėjo prie pat sostinės Bagdado.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 252014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-25-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...