Kad ir koks geras Lietuvoje grūdų, daržovių ar obuolių derlius, kainos parduotuvėse dėl to šiek tiek sumažėja tik išimtiniais atvejais, o dažniausiai ne tik nesumažėja, bet netgi pakyla. Kodėl taip yra?
Šiemet Lietuvoje itin gerai užderėjo kviečiai – jų derlius rekordinis, bet miltai ir duona ne tik nepigs, bet dar ir pabrangs. Gerai užderėjo ir obuoliai, puikus turėtų būti ir daržovių derlius, bet ir tai nereiškia, kad parduotuvėje ims smarkiai kristi jų kainos. Mat sulaukę geresnių metų ūkininkai pasinaudoja proga atsigriebti už nuostolingus ankstesnius metus, o prekybininkai apskritai savo kainas reguliuoja kaip jiems patogu.
Kviečiai pigesni, miltai – brangiausi
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas stebisi: Vokietijoje maistiniai kviečiai šį rugpjūtį iš augintojų buvo superkami vidutiniškai už 860 Lt/t, Jungtinėje Karalystėje – už maždaug 1000 Lt/t, o Lietuvoje – kiek daugiau nei už 700 Lt už toną, bet duona pas mus vis tiek brangesnė. „Sąnaudos yra daugmaž tos pačios ir duonos gaminių kaina tiek Lenkijoje, tiek Vokietijoje ir Lietuvoje turėtų būti iš esmės tokia pat. Bet taip nėra. Lietuva – stebuklų šalis“, – ironizuoja R.Majauskas. Jis primena, kad 2008 m., kai grūdų kaina Lietuvoje buvo pakilusi iki 800-900 Lt/t, duonos kainos šovė į viršų ir visi dėl to kaltino žemdirbius, bet kai 2009-2010 m. kviečių kaina smuko iki 300-400 Lt/t, duona kažkodėl neatpigo. „Kepėjai piktnaudžiauja. Ir, aišku, prekybininkai“, – konstatuoja jis.
Nors kviečių kainos šiemet vėl kilo, Lietuvoje jos išlieka vienos mažesnių Europoje, bet už miltus mes mokame arba tiek pat, arba netgi brangiau nei šalių, kur kviečiai brangesni, gyventojai.
Dabar vėl girdime: kviečiai brango, vadinasi, netrukus apie 20 proc. brangs ir miltai, o sykiu šoktelės ir duonos gaminių kainos, nes miltų kaina sudaro maždaug trečdalį duonos savikainos. Taigi kas iš tiesų dėl to atsakingas ir ar normalu, kad puikus derlius nebegarantuoja mažesnių kainų vartotojams?
Ekspertai aiškina, kad Lietuva gali turėti patį didžiausią grūdų derlių, bet jų kainą vis tiek nulems pasaulinės tendencijos. Tie laikai, kai buvo priešingai, jau seniai praeitis, mat grūdų kainas reguliuoja pasaulinė birža, o dėl prasto derliaus JAV, Rusijoje, Australijoje ir kai kuriose ES šalyse šiemet visose svarbiausiose biržose kviečiai perkami gerokai brangiau. Kaip sako vienas stambiausių šalies ūkininkų Ramūnas Karbauskis, dėl to būsimas grūdų kainas žemdirbiai gali prognozuoti tik tuomet, kai pasidomi situacija pasaulyje.
„Jei eksportuotojas už grūdus siūlo 800 Lt, o perdirbėjas – 700 Lt už toną, savaime suprantama, kad augintojas parduos juos brangiau“, – dėsto ir Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos viceprezidentė Dalia Stasiūnienė. Ji patvirtina, kad liepą kiek pigę miltai tikrai brangs.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas priduria, jog tai visiškai logiška: jei ūkininkas gali grūdus parduoti brangiau (žemdirbiai grūdus parduoda per derlių superkančias įmones), tai ir parduoda brangiau. Kad Lietuvoje tie patys grūdai būtų parduodami pigiau, pasak S.Besagirsko, tikėtis beviltiška, nes mūsų šalis, palyginti su pasauliniu kiekiu, išaugina tiek nedaug kviečių, kad be vargo galėtų juos eksportuoti ir 100 proc. „Grūdų kaina globali ir nieko čia nepadarysi“, – apibendrina S.Besagirskas ir dar kartą patikina, kad mažesnių grūdų kainų skambant pranešimams apie puikų derlių tikėtis tikrai nebeverta. (…)
Pasipelno visi
Šiemet Rytų Lietuvoje, Dzūkijoje išties geresnis obuolių derlius, tačiau kainoms tai ne kažin kiek atsiliepė: tarkime, maksimali desertinių obuolių kaina prekiniuose ūkiuose rugpjūčio gale buvo tik maždaug 11 proc. mažesnė, nei tokiu metu pernai, ir siekė 1,6 Lt/kg. Reikia pripažinti, kad bent jau obuolių kaina panašiai pakito ir parduotuvėje: prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, pernai rugpjūčio 31 d. lietuviški obuoliai kainavo 2,99 Lt/kg, o šiemet – 2,69 Lt/kg.
Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ direktorius Darius Kviklys aiškino, kad tikėtis žymesnio obuolių kainų mažėjimo neverta dėl kelių priežasčių. Visų pirma, obuolių Lietuvoje užauginama nepakankamai: patenkinama tik 25-35 proc. viso poreikio. „Jei derlius šimtu tonų ir padidės, nesvarbu, vis tiek bus lietuviškų obuolių trūkumas. Tad ir priežasčių kainoms kristi nelieka“, – teigia D.Kviklys. Taigi į Lietuvą plūsta lenkiški obuoliai, kurių kaina iš esmės ir nulemia lietuviškų obuolių kainą. O konkuruoti su lenkais, anot pašnekovo, sunku: jų sodai senesni, trąšos ir pesticidai ten pigesni, o PVM tesiekia 5 proc. Kita vertus, D.Kviklys pripažino, kad ir sodininkai padidėjusiomis pajamomis siekia kompensuoti ankstesnių metų praradimus. O jei latviai ar estai, kuriems vietinių obuolių stinga dar labiau, pasisiūlo mūsų obuolius nupirkti brangiau, dalis mūsų ir taip deficitinio derliaus iškeliauja tenai. Progą uždirbti išnaudoja kiekvienas.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė apibendrina, kad jei iki Lietuvos įstojimo į ES geresnis derlius lemdavo žymiai mažesnes kainas vartotojui, tai dabar, sienoms atsivėrus, daržovių kainos tiesiogiai priklausomos nuo derliaus kitose šalyse. Tiesa, pasak Z.Cironkienės, kainos vis dėl to šiek tiek nukrenta, tik žemdirbiai jas sumažina labiau nei prekybininkai. „Beveik visų daržovių kainos šiemet mažesnės, – sakė Z.Cironkienė, – bet kokios kainos bus parduotuvėje, sunku pasakyti. Ūkininkas už plautų morkų kilogramą gauna apie litą, o prekybos tinkluose, kiek girdėjau, jos kainuoja apie tris litus.“ Direktorė patikino, kad kalbos apie prekybininkų antkainius neišlaužtos iš piršto: tokias daržoves, kaip bulvės ar kopūstai, ūkininkai parduoda prekybos tinklams dvigubai, o svogūnų laiškus ar kitas lepesnes daržoves – beveik trigubai pigiau, nei po to jos kainuoja parduotuvėje. Daržoves prekybos tinklui pristato pats ūkininkas, taigi jam tenka ir kuro, ir nepigių europadėklų, kurių kai kurie tinklai pristatymo metu nurašo iki 30 proc., išlaidos. (…)
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/veidas-nr-37) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.